Krásné šílení

Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Odeon - 1989
ISBN: 80-207-0516-3

Odeon (1989) 80-207-0516-3 167

Hlavní postava profesor Bellavista, který po vzoru antických filozofů medituje se svými posluchači o základních otázkách naší existence, se pokouší najít vysvětlení na současné problémy dnešní Neapoli. Pokouší se například nalézt odpověď na otázku „kupování zajíce v pytli“ – tady obrazu, který s snaží prodat herecky nadaní manželé. Dále je zde ukázána vytrvalost jednoho chudšího Neapolce, který svým dětem připraví ohňostroj, i když ne zrovna na Silvestra. Autor se nevyhýbá ani podvodům církevních hodnostářů. Zde je předváděno zkapalňování krve sv. Gennara. Jak je nesnadné nalézt kupce protiatomových krytů se můžete přesvědčit s Giorgiem, kterému se podaří (či nepodaří) prodat celkem jeden tento neobvyklý druh zboží. Otázkou sbírání slávy patřící někomu jinému se autor publikace zabývá v části věnované jedné bratrské trojici, která si za předmět svého podnikání vybrala kopanou. Jak se těžce vymáhá nájemné se sami již přesvědčili někteří výběrčí i v naší republice, tak by mohli jenom potvrdit, že se jedná o úkol téměř nadlidský. Vždy mezi dvojicí kapitol je vsuvka, ve které si antický Sokrates klade otázky dneška jakými jsou např. televize, nárazníky nebo třeba mimozemšťané. (Založil/a: kristinka)