Originální název: The Stand

BETA Dobrovský - 2008
ISBN: 978-80-7306-363-4

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-363-4 1056
Laser-books (1995) 80-7193-010-5 896

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti.
A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny - jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout.

Peetuliska
  24. 2. 2014, 20:07
Zemi zasáhne smrtící vir, kdy přežije jen pár jedinců, Země je rozdělena na ty dobré a na ty špatné. je jasné, že mezi nimi musí dojít k boji o udržení Země.

Jedna z nejlepších knih od tohoto spisovatele, přes svou objemnou tloušťku, ji stejně ani na chvíli neodložíte.
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 13:11
Je to místy zdlouhavá, ale působivě čtivá kniha. Asi nejvíce se mi líbila smrtící chřpková epidemie zvaná Kapitán Trips. Druhá polovina knihy se potácí mezi dobrem a zlem,
Bohem a Ďáblem a protože jsem ateista, druhá polovina Svědectví se mi už tolik nelíbila,
jen určité obrazy, kdy Ďábel obcuje s Nadyne. Lehce nadprůměrná kniha, lepší než Nespavost či Pytel kostí. Myslím, že autor chtěl, aby si v románu čtenář přišel na své
a mám dojem, že se mu to i povedlo, neboť každý člověk uznává jiné hodnoty, proto tak
dlouhý román.
Bastet
  11. 3. 2011, 12:43
Při pohledu na 800 stránek jsem omdlela a pak přendala věci z kabelky do batohu. Nelitovala jsem. Stehen opět dokázal, že je mistr nad mistry. Nenašla jsem v knize místečko, které by mě nechalo v klidu.
VerenaLord
  28. 1. 2013, 1:26
Začala jsem Svědectví číst na začátku ledna, v průběhu začínající chřipkové epidemie - vřele doporučuji, měla jsem tendence si koupit i roušku, abych náhodou nechytila Kapitána Tripse :D Kniha je velice povedená, nejedná se o typický kingovský horor, ale i přes to přes všechno vás vtáhne do děje a nepustí, než dočtete poslední slovo.
LuciusWlk
  17. 11. 2011, 12:24
Pěkně baculatá a čtivá kniha, ale zas tak uchvácený nejsem. Od Kinga bych čekal něco tajemnějšího. Nevadil mi náboženský podtext, ale celkem mě zklamal závěr a vyústění tak nějak do ztracena.
illy
  5. 10. 2011, 9:13
Jedna z nejlepších knih Mistra, a zároveň jeden z nej katastrofických sci-fi. Četl jsem již dvakrát a určitě se mi časem začne zase stýskat:-))
ondrasek
  25. 2. 2012, 19:46
Právě jsem dočetl delší verzi a musím říct, že je zbytečně dlouhá, s velkým počtem celkem nezáživných a pro děj knihy nedůležitých pasáží, tudíž jsem mírně zklamán, na knihu jsem se moc těšil a šetřil si ji na vhodnou dobu.
Postava Flagga je záporákem i v Kingově pohádce Dračí oči, proto jsem tušil, že ten neřád :-) z toho vyvázne a finále bude slabší, při závěrečném putování Toma a Stua do Boulderu jsem se bavil a držel jim palce. Dávám 3 a 1/2 hvězdy.
Fešná Bleška
  31. 3. 2015, 16:08
Děj začal na Kinga nabírat obrátky už po pár stránkách a celkové vyhlazení světa superchřipkou bylo celkem krátké. Nemůžu říct, že se mi tato část líbila více než ta další, ve které se moc lidí nevyžívá. Sledovat nové budování společnosti bylo zajímavé a po drastickém začátku uklidňující. Závěr byl... no takový Kingovský. Flagg je snad ten nejúžasnější "záporák", jakého King stvořil, a bylo mi jasné, že opět vyvázne. Stu Redman byl od začátku postavou, která vám přilne k srdci, což se dá říct i o zbytku představitelů Zóny. Harold byl postava, kterou budete nenávidět, litovat, štítit a znovu litovat. Celkově skvělá kniha, nebýt náboženství, kterým se může především druhá část knihy pochlubit. Přirovnání Flagga k ďáblu a jeho temná kouzla problém nepředstavovaly. Nicméně matka Abagail a její neustálé řečnění o Bohu mi už po několika stránkách začínalo jít krkem. Chápu, že měla představovat ztělesněné dobro, ale lidé můžou být dobří i bez Boha, ne? Tohle je asi jediná temná stránka knihy, přesto pro mě nervy drásající.
Kanci
  7. 5. 2013, 14:40
Moje nejoblíbenější knížka od Kinga, přečetla jsem jí 3x a určitě se k ní ještě jednou vrátím.. líbí se mi i propojenost s Temnou věží
venison
  24. 2. 2015, 16:19
Trošku netradiční King na pozadí post-apokalyptického světa.. První část knihy, kdy vypukne epidemie smrtící chřipky, velmi rychle vymírá lidská populace a přeživší se pokouší v novém světě adaptovat mě bavila velmi.. Od chvíle, kdy na scénu přichází temný muž Flagg a začíná se probírat otázka námoženství a morálky, můj zájem o knihu bohužel poněkud upadal.. :-( Rozhodně doporučuji číst v době chřipkových ataků :-D
Casey
  28. 3. 2014, 14:28
Tak konecne take docteno. Bohuzel musim konstatovat, ze v porovnani s jinymi "bichlemi" od Kinga je toto ponekud slabsi dilo. Pritom napad s chripkou, ktera temer vyhubi lidstvo (a nejen lidstvo) je skvely, bohuzel v druhe pulce knizky ztraci na zajimavosti, diky rozdeleni na "hodne a zle prezivsi" a tak nejak uz se tam nic nedeje. Ne ze by me kniha ke konci uz nebavila, ale opravdu jsem si uzil snad jen putovani Toma a Stua zpatky do Boulderu, to bylo super! Takze knizka jako celek dobra, ale lepsi znamku nez "dobry" si nezaslouzi.
Rinae
  11. 6. 2015, 17:37
Pamatuji si, že mě to pohltilo natolik, že jsem pomalu odmítala jít vynést smetí, protože k čemu je to dobré, když za chvíli nákaza doputuje i k nám a všichni zemřeme...

Obstojí při opakovaném čtení.
Elki
  30. 1. 2012, 17:44
No jsem docela zklamaná, prví část knihy, zabývající se epidemií je výborně napsaná, na pínavá a místy dechberoucí. Druhá část knihy vás asi donutí trochu se zamyslet a občas se objeví i to napětí. Závěr, na který čekáte celých 900 stran je naprosto špatně uchopený, zahozený a celou knihu hází do kytek. Velká škoda.
ronynka
  5. 9. 2011, 1:31
Nekdy dost pusobive pasaze (jak jde tunelem a slape po mrtvolach), ale trosicku mi vadil nabozensky podtext, ale i presto se mi to libilo, a konec moc pekny, celkem King odbocil od svych standardu :-)
Ruffy
  27. 6. 2016, 14:32
Kniha byla opravdu velmi napínavá. První část naprosto skvělá a jak už mnozí zmínili, číst ji v chřipkovém období je velmi nebezpečné (s každým zakašláním, jsem myslela na Kapitána Tripse). U určitých částí jsem měla husí kůži, jiné mi vehnaly slzy do očí (opětovné setkání Stua a Fran). Matka Abagail nebyla zrovna mou oblíbenou postavou, ale nijak mi v příběhu ani nevadila. A doteď mě mrzí, že má nejoblíbenější postava musela zemřít.. Určitě skvělé čtení.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:09
Podle mého názoru absolutně nejlepší román Stephena Kinga. Postapokalyptický děj a neuvěřitelně chytlavé vyprávění mě pokaždé zcela pohltí a vtáhne do tohoto světa. Nejúžasnější na tom všem je, že se to do jisté míry klidně může stát. Četl jsem to snad 10x, a pokaždé objevím něco nového, co mi předtím uniklo. Skvělé.
Abych nezapomněl: dokonalé využití Deus ex machina posunulo celý román o několik levelů výš.
Pixx-73
  11. 4. 2012, 10:17
Úžasná knížka, četl jsem jen tu rozšířenou verzi a těch tisíc stran mi nakonec přišlo málo. Bylo mi líto, že už to končí. Kniha na kterou vzpomínám.
JarKun
  25. 1. 2015, 19:07
Delší Kingova díla mám rád. Možná proto, že kromě hororu a akce v nich dokáže vykreslit i hlavní postavy. A to až tak, že pak autora pomalu nenávidíte, když po všem tom putování to zrovna ti nejoblíbenější pěkně schytají ... Svědectví má v sobě atmosféru Temné věže a to nejen díky postavě Randalla Flagga. Strhující atmosféra zničeného a znovuzrozeného světa ... Oproti Temné věži, nebo obdobně dlouhé bombě jménem Pod kupolí jsem zažil chvíle, kdy jsem měl trochu jiné představy, nebo mě určitá rozuzlení trochu zklamala ( např. poměrně nízká role matky Abagail - na to, jak moc důležité byly sny o ní v první části knihy, nebo postupné zapomenutí na postavu malého Joea-Lea, který se v závěru kamsi ztratil ), ale díky postavám znovu nedokážu jinak, než dát pět hvězdiček. King dokáže ze svých postav udělat čtenáři velké přátele, se kterými se pak člověk nerad loučí - tak zase někdy příště Nicku Androsi, Tome Cullene, Larry Underwoode, Ralphe Brentnere, Stu Redmane ...
kingmaker
  12. 2. 2012, 19:48
Tady se King rozmáchl, ale podle mě to bylo spíš na škodu. Kniha je prostě příliš nabubřelá a velikášská. Děj drží pohromadě dobře, na to je King moc dobrý spisovatel, ale musím se přiznat, že jsem se občas nudil. Popisy komuny v Boulderu mě sem tam přišly únavné. Jasně, jsou tu skvělé pasáže, ale tak trochu zanikají v množství zbytečných stránek. Prostě méně by bylo v tomto případě více.
Eumenida
  12. 2. 2011, 20:48
Jedna z nejlepších kingovek. Děsivé téma (právě tím, že je reálné) s přimíchanou směsí mystiky (souboj dobra se zlem). Doporučuji!
Ale pro toho, kdo začíná, bych radila spíš Carrii. Nebo povídkovou sbírku Mrtví se někdy vracejí, či Žhářku. Svědectví je pěkně tlustá bichle. I když se čte skvěle...
BlackVerry
  16. 5. 2015, 13:13
Úžasný a úžasně propracovaný postapokalyptický příběh. Připadalo mi, že i těch 1000 stran bylo málo. :) Jedna z mých TOP Kingovek a bezpochyby číslo 1 v "postapo" žánru, rozhodně se k ní ještě vrátím.
Kristýna de Brno
  9. 5. 2016, 23:33
Asi trochu chápu, proč kniha původně vyšla ve výrazně kratší verzi. Mně se do rukou dostala verze původní, která nečítá o nic méně než 1053 stránek. Protože už mám od Kinga něco přečteno, nebála jsem se, že to bude zdlouhavé, ale ouha, ono bylo. Nebo mi to tak připadalo jen proto, že jeho ostatní knihy jsou extrémně napínavé, a já jsem zkrátka čekala, že mě to zhltne, stejně jako jeho jiná, o dost kratší díla? Upřímně, na to jak to bylo dlouhé, to bylo poutavé dost, a jelikož mi Kingův literární styl zkrátka sedí, bylo potěšení to číst.
Jo, a těm, co mají přečteno, doporučuji také filmovou verzi, je kvalitně zpracovaná a hlavou o zeď u ní tlouct rozhodně nebudete ;)
cenevrec
  14. 10. 2014, 21:49
Musím říct, že mě těch 1000 stran dost vyčerpalo :) Ale četlo se to dobře a knížka mě bavila. Trochu moc náboženství na můj vkus a kolem sedmisté strany mě to začalo dost nudit, ale naštěstí konec zase nabral obrátky. Takže spokojenost.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:54
Strhující postapokalyptický román při kterém se mi udělalo několikrát špatně. V knize jsou minimálně tři momenty, které vyprávím přátelům, když chci popsat, jak "hnusně" dokáže King psát. Věřím, že si názor uchovám i při opakovaném čtení.
depeche
  24. 11. 2012, 15:24
z nečtenáře teď vždy volám "čím tlustší kniha, tím lepší " mistra Kinga mám moc rád. Svědectví mělo koule, četl jsem ho s chřipkou, což doporučuji všem, protože Superchřipka je potom cítit z každé stránky. Moc dobře popsaná katastrofa, skvěle vykreslený svět, kdy je všechno pro všechny. Náboženský podtext mi nevadil, skvělá byla postava "Muže v černém" pana Flagga, který hraje důležitou roli v Temné Věži. Ale bohužel ten konec opravdu vyšuměl, vzhledem k tomu jak to mistr King rozehrál. Ale nelituji & nezklamalo
Adenoid Hynkel
  16. 6. 2016, 17:05
Čtivé, realistické, místy děsivé a... neoriginální. Vzhledem k dnešní době, kdy je na téma apokalypsa a život po ní napsáno nepřeberné množství knih. V roce 1978 mohla tato kniha způsobit menší revoluci, dnes už se ale musí popasovat se silnou konkurencí. Styl asi ani není třeba hodnotit - prostě King se všemi svými oplzlosti a vulgaritami. Příběh (především jeho první polovina) je snadno předvídatelný, zároveň sem tam nabídne vítanou odchylku a zvrat. Druhá polovina se odvíjí celkem podařeně - postavy (jak hodné tak zlé) nám zmírají jako na běžícím pásu, Randy Flagg ztrácí trpělivost a zima se blíží...
honzajh
  11. 11. 2013, 10:37
Nápad dobrý, že 99% lidstva zahubí superchřipka. Čtivý děj, pěkně se čte. Ale proč do toho tahat boha a ďábla. Podle mě týmhle úplně zkazil (už mě s tím King pěkně štve, jak skoro do všech jeho knížek cpe boha). Z toho všeho mi vychází, že to je průměrná knížka.
Kaiella
  13. 8. 2013, 22:51
Fascinují mě některé názory na tuto knihu napadající ji pro absenci hororové atmosféry. Stephen King není jen hororovým autorem. Díkybohu. Svědectví je jedno z jeho nej děl.
krisstuss
  24. 9. 2015, 18:41
přečetla jsem cca 200 stránek a vzdala to, přišlo mi to pořád to samé dokola, nový lidi jejich příběh, nákaza a zase znova, nový lidi, nákaza .. možná že kdybych skočila o pár stránek dál nebo vydržela, mohlo to být lepší, protože úvod a téma knihy mě velice zaujalo, ale kdo ví, třeba se k ní ještě někdy vrátím :)
martinek69
  18. 6. 2015, 10:02
Tohle byla moje první kniha od Kinga. Po jejım přečtení jsem se pevně rozhodl přečíst od něj všechno :-) super příběh, super postavy, super konec.
Loxias
  20. 3. 2015, 13:45
Obrovské zklamání. Kinga a jeho styl jsem před touhle knihou neznal, ale jak moc jsem se zmýlil, když jsem si myslel, že bude přesně pro mě. Mám rád sci-fi, mám rád utopie a antiutopie a uplně nejlepší je, když je to situováno v post-apokalyptickém světě. Námět svědectví se mi proto velmi zamlouval, ale to jsem ještě netušil jakým způsobem lze tak slibný materiál promrhat.
Už od začátku jsem měl pocit, že něco není v pořádku, hlavně asi kvůli Kingově slabosti pro popisování všemožných exkrementů. Snad každá postava si zde prošla popisem močení v hoším případě pomočování a další variace na tělesné tekutiny jako krev, hnis nebo semeno se řinuly snad každou druhou stránkou. To by ale nebylo to nejhoší, protože komu prošla rukama nějaká splatterpunková knížka, tak tomu to bude připadat jen jako zoufale smutná snaha šokovat. Větší problém je jak je kniha hloupě napsaná, postavy jednají neuvěřitelně, nesmyslně a king všechno podtrhuje všeprostupující predestinací, kdy jedna postava dokáže díky nějakému vnuktnutí zjistit co si myslí jiná na druhém konci města. Jako by toho nebylo málo, během krátké doby se děj zvrhne v náboženský souboj dobra a zla, plný kouzel, zázraků a nepravděpodobných nehod a náhod, že občas nevíte jestli vám tu knihu někdo nevyměnil za bibli. Je zde i spousta faktických chyb, nad kterými lze jen kroutit hlavou. Zkrátka jakékoliv zamyšlení nad knihou bolí a doporučil bych ji pouze pravidelným čtenářům blesku, protože to má asi tak podobnou úroveň. Jediné plus spočívá v tom, že mi ted asi na dlouho nehrozí, že bych přečetl něco horšího.
blue_tango
  6. 10. 2014, 9:05
Můj první King a minimálně na dlouhou dobu taky poslední. Mám ráda postapokalyptické romány - začátek Svědectví mě velmi nadchnul, jakmile se objevilo "nadpřirozeno", byla jsem mírně naštvaná. U 4 částí se mi silně zvednul žaludek a měla jsem sto chutí knihu zahodit i se čtečkou. Nicméně je to velmi chytlavě napsané, tak jsem to neudělala :) Nick a Tom mi silně přirostli k srdci a vlastně i zbytek Výboru. Nakonec jsem ráda, že jsem to přečetla, konec mě trošku zklamal. Bez těch nechuťáren by se mi to ale četlo líp. Možná ten King bude trochu psychopat, ne? Ble.
tinkakopek
  31. 3. 2013, 0:28
knihu jsem dostala teď k vánocům a musela jsem její čtení kvůli zkouškám odložit, a dobře jsem udělala, i když jsem se krotila, knihu jsem přečetla během pár dní, ale když přišel otec domů a kýchal a kašlal, zavedla jsem doma karanténní zónu kvůli obavám z kapitána Tripse :-)
stavos
  9. 4. 2012, 16:55
Začátek skvělý, navnadil mě ke čtení, střední část o hodně nudnější a konec příliš rychlý, ale i přesto nečekaný a perfektní.
marphy78
  5. 3. 2012, 11:38
Zbytečně dlouhé, teologicky zaměřené, hrůzou absolutně nenahánějící děj, který má ten efekt, jako kapsle na spaní. Nicméně, hodlám už dočíst postupem času (přečteno 700 stran) když už jsem se do toho dal. A snad budu moct své hodnocení změnit. Ale těžko uvěřit, že tato kniha je od někoho, kdo napsal tak úžasné horory. Zklamání.
Arequipa
  4. 3. 2012, 22:49
Společně s Malevil zatím nejlepší postapokalyptický román, který jsem četl. Čtu tady hodně negativních ohlasů na rozšířenou verzi o tisíci stranách a tak se jí musím trošku zastat.:-) Mě pomohla lépe se identifikovat s jednotlivými postavami a cítil bych se ochuzen, pokud by něco chybělo. Abych jen nechválil, rozuzlení příběhu je tedy pěkně ulítlý, ale celkový dojem z knihy mi to nezkazilo.
Flynn
  25. 1. 2011, 10:50
Pro mne naprosto nepopsatelný zážitek. Společně s TO je to nejrozsáhlejší knížka,jakou jsem měl možnost číst. King je můj oblíbený autor a zde dokazuje svou sílu a promyšlenost příběhu. Jak již zde bylo psáno, konec je takový trochu nečekaně urychlený, to však nemění nic na síle této knihy. Postavy jsou tak vykresleny, že Vám skutečně připadají jako živé. Vykreslil postavy z obou táborů, nejen dobro, ale i zlo. Místy se v knize děly věci, které jsem nečekal a pak jsem celý den chodil a říkal - to snad nemyslí vážně a byl některými zvraty dosti zarmoucen. Některé postavy si prostě zamilujete. Pro mne osobně byl takovou pozitivní hvězdou Tom Cullen. Skutečný zážitek si tuhle knihu přečíst od začátku až do samotného konce.
MysteryMan
  23. 6. 2014, 3:03
Tak několikrát jako někteří zde, tuto knihu číst nebudu, ale přesto mohu doporučit. Kdo si chce přečíst rozsáhlý, dejme tomu postapokalyptický román, tak ať neváhá. A i když doporučím delší verzi, tak jsem se nejvíce bavil v první části knihy...
Lucie Šilhavá
  22. 6. 2014, 17:17
Kniha se mi líbila a nelíbila...Občas jsem narazila na místa, u kterých jsem se nudila a prostě jsem je nějak přečkala, občas mě až urážely náboženské narážky a konec mi přišel celkem přímočarý.
Nicméně se mi kniha i tak jako celek líbila a King samozřejmě předvedl svůj mistrovský talent.
irýna
  2. 3. 2014, 20:17
Tak konečně přečteno.No nějak mě to nenadchlo,mám ráda starého Kinga,oživlé mrtvoly,vraždící stromy.......ale i tady jsem byla chvilkama napnutá jak struna a ani nelituji že jsem si vybrala rozšířenější verzi
vood
  19. 1. 2014, 21:12
Zajímavé téma, mělo to hlavu a patu, podněcovalo úvahy, jak by se člověk zachoval v podobné situaci, i přes velké množství postav jsem se rychle zorientovala a mnoho postav mi bylo sympatických až blízkých, k některým záporným postavám jsem cítila místy pochopení až soucit (vzhledem k tématu mi to přišlo působivé), napínavé až do konce... Co víc si přát. Četla jsem nezkrácenou verzi a klidně bych ještě pár set stránek snesla :)
Londi
  19. 11. 2012, 12:22
Pro mě osobně to nejlepší dílo, které jsem od Kinga prozatím četla. A že jsem toho četla dost... Četla jsem jen rozšířené vydání a těch tisíc stránek se mi nakonec zdálo málo. Možná bych snesla trochu méně náboženských zamyšlení v díle, ale jinak opravdu prvotřídní!
mysulka
  26. 6. 2012, 8:37
Jedním slovem - lahůdka. Fascinuje mě, jak SK dokáže vykreslit psychiku postav, jejich myšlení, jejich pohnutky. Umí to tak skvěle, že mnohdy chápu a "cítím" i s těmi zápornějšími postavami... Zde opět ohromné množství hlavních postav (stejně jako v "TO"), úvodní "chřipková část" naprosto strhující, postapokalyptický vývoj taky super (narozdíl od většiny si nemyslím, že náboženský akcent je tak silný) a finále výborné. Když jsem četl recenze, tak jsem měl obavy, že půjde o pohádku, kde v jednom táboře jsou Ti dokonalí, a ve druhém Ti dokonale zlí a zvrácení - ale to, jak to podal SK je tak uvěřitelné.. Brrr. Svatá dobroto, to teda jo! Nic není tak černobílé - dokonce ani DOBRO a ZLO.(miloval jsem Stua, Nicka a samozřejmě Toma Cullena, a světe div se - oslovil mě i rozporuplný, vynalézavý a slizský Harold...)
Tomáš Iron Koutník
  24. 2. 2012, 10:52
Moje první přečtená Kingovka. První část knížky mě naprosto dostala. Ztvárnění postapokalyptického světa je naprosto dokonalé. Náboženský podtext a závěr s jakousi vizí:-) mi trochu kazí celkový dojem, ale první část knihy naprosto super!
Srdicko
  5. 10. 2011, 9:44
Pro mě nej kniha po TO..miluji od Kinga 1OOO stránkové knihy..:-)

Piinkpet
  23. 8. 2010, 1:00
Narovinu-nejlepší kingovka jakou jsem kdy četla. I přes to, že mě naštvalo podle mě krapet odfláknuté "velké" finále, nemůžu si pomoci. Přečteno jedním dechem ani ne za týden. Normálně bych dala **** ale za Nicka Androse je to za ***** :)
mindy
  20. 2. 2016, 23:07
moc pěkné, četla jsem v angličtině a opravdu se těch něco málo přes 1300 stránek pěkně pronese :) některé kapitolky mi přišly dost zdlouhavé a zbytečné, po pár hlášeních na začátku si už člověk udělá představu, co se tak asi děje a nepotřebuje dalších x reportů, posledních přibližně 400 stránek skoro jedním dechem, téma opravdu skvělé a postava Stua...,,They left. And they never saw Stu Redman again." a brečela jsem jak malá )
khattab
  15. 10. 2014, 10:49
Samozrejme majstrovske dielo aj ked mam k nemu zopar vyhrad.za prve preklad nazvu do cestiny nie je presny ani vystizny.to iste plati pre dielo the shining kde je preklad osviceni absolutne chybny.to len na okraj,prejdem ku obsahu.kniha sa cita jednym dychom takze klasika 'este jedna stranka a uz idem spat' a este jedna a este..postavy si clovek zamiluje a preziva to cele s nimi.neskutocne sklamany som bol po smrti nicka.king ma fantasticke napady ale nejak to nevie dotiahnut do konca.postava flagga mi je zahadna neviem kam ho zaradit.chova sa nadprirodzene 'umi kouzlit' vidi do buducna(ciastocne)disponuje atributmi boha ale ked je v pusti tak je zahaleny 3dekami lebo mu je zima,lovi kraliky proste nedotiahnuta a rozporuplne vymyslena postava.bud je clovek alebo satan a ne kombinacia oboch to mi nesedi ak berieme dielo ako realne postapokalypticke.tiez mi unika vyznam postavy matky ,abagail.chapem ze predstavuje stranu dobra a cakal som ze sa nejako zapoji do procesu,aj ked je jasne ze je velmi stara.z nepochopitelnych pricin odchadza niekam do divociny nevieme co sa tam dialo potom sa necakane vrati aby uplne nezmyselne zbytocne posle hlavnych hrdinov na zapad.unika mi dovod ich vyslaniu vzhladom na to aky to ma koniec.nechcem spoilovat ale musim este jednu vec nad ktorou som dlho rozmyslal a nepochopil.preco potrebuje stue auto s manualnou prevodovkou a nie :-) automat ked ma zranenu 1 nohu.ak by som ja mal nohu nefunkcnu tak prave automat by som potreboval ne?song od larryho sa na zaciatku spomina pod nazvom holka zkus chapat svyho kluka.neskor sa nazov neviem preco zmenil na holka muzes chapat...je toho viac ale myslim ze spolu s knihou The It vrchol tvorby.plny pocet odo mna
Aelfric
  15. 9. 2013, 0:18
Najfenomenálnejšia kniha všetkých čias. Komplikovanosť príbehu vyvažuje nádherná "kresba" postáv, stupňujúce sa napätie, a neuveriteľné, povedal by som až biblicky hodné, apokalyptické finále. Úžasný je moment, kedy Randall Flagg začne pozorovať, že stále viac a viac vecí, sa mu akosi nedarí, a nedepadá, podľa jeho predstáv, moment, kedy začalo, v knihe víťaziť dobro nad zlom...
Vaca1000
  13. 4. 2013, 20:08
Skončil jsem lehce za půlkou, kterou jsem četl asi 14 dní jen z donucení, pak to začalo být tak nesnesitelně nudný, že jsem knihu šel vrátit..Naprosto žádný děj, nesmyslné popisování cest, snů a jiných slátanin bez hlavy a paty.....Po peckách, jako bylo ''To'' a ''Nezbytných věcech'' celkem překvapení z totální slátaniny.....Jedna z nejhorších knih, co jsem četl.....Jiná snad bude lepší :)