Originální název: The Green Mile

ISBN: 978-80-7306-588-1

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-588-1 344
BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-340-5 348
BETA Dobrovský (2001)

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná - ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu...

vladislaus
  12. 9. 2012, 4:53
Byl mi doporučován film a poté i kniha, že je to skvělé. Mě ale obojí celkem nudilo. Že je to od Kinga, ukazuje především morbidita tématu. A u poslední kapitoly jsem se málem pozvracel u popisu nehody.
Introvert
  24. 2. 2015, 10:02
Tato kniha mi dala přesně to, co mám v Kingových dílech tak ráda. Dobrý příběh, napětí a hodně, hodně lidskosti.
Film jsem viděla několikrát a ano, knihy se drží opravdu věrně. Nicméně - v knížce je toho tak nějak víc...
Richie
  25. 1. 2013, 21:09
Brilantně zpracovaný smutný příběh domnělého vraha dvou děvčátek a dalších zajímavých postav z americké věznice v třicátých letech minulého století. Nebyl by to King, kdyby do toho nepřimíchal trochu mystiky, napětí, hororu, ale také obyčejné lidskosti.
Kniha (mám šestidílné vydání) se mi velmi líbila a když pak byl natočen film, tak jsem konstatoval, že se také povedl.
Je to trochu méně typická kingovka, ale určitě doporučuji.
alča87
  18. 8. 2012, 17:04
Film se mi moc líbí a tak jsem neváhala přečíst si knihu - a přišlo zklamání - chyba asi byla v tom, že jsem nejdříve viděla ten film.
Připadala mi jako lepší průměr.
Romanka
  28. 4. 2015, 7:34
Film mám velmi ráda a i přes to, že jsem nejdříve viděla film, jsem si knihu zamilovala. Sice by asi bylo o něco lepší číst nejdříve knihu, protože takhle už si člověk postavy a prostředí představuje tak jak to bylo ve filmu, ale vždyť to vlastně zas tolik ničemu nevadí.
Lecter
  16. 4. 2015, 9:22
Smutně napínavý příběh o jednom lidském zázraku s velkým srdcem.První moje od Kinga.Líbila se mi stejně jako
film,při čtení lépe prožité.
stripped
  18. 6. 2010, 21:10
Přesto, že je to první přečtená kniha od Stephena Kinga, udělala na mě hned napoprvé obrovský dojem jak zajímavým námětem, tak i citem, se kterým ji psal. Je to kniha o lidském porozumění a solidárnosti, které, a to si řekněme na rovinu, je dnes už tak málo.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:21
Zelená míle je kapitola sama o sobě. Natolik dojemný příběh jsem od Kinga neočekávala, ale přesto se povedl a víc než to. Psychologie, se kterou je ubližováno vězňům, absolutní absence empatie a silný příběh vytváří jedinečný příběh hrající na duši i nervy.
Reetri
  25. 2. 2012, 11:31
Když jsem od rodičů dostala tuto knížku, upřímně mi moc radost neudělala. Byla jsem jednou z mála, která o filmu samozřejmě věděla, ale nelákalo mě se na něj podívat. (Zaplaťpánbů!) Když jsem po ní pak ve volném čase chňapla, okamžitě jsem pochopila, jaké štěstí mám, že si můžu jako první vychutnat příběh v psané formě. Neměla jsem tedy fantazii ovlivněnou hereckým obsazením a mohla jsem si tak vytvořit svou vlastní představu všeho.
Zde jsem poprvé plakala u knihy! Páni! Vážně mě dostal! Na film jsem se pak těšila a když jsem ho shlédla, byla jsem stejně mile překvanená. Děj se totiž skoro věrně držel předlohy knihy a zanechal ve mně stejně intenzivní dojem. (Narozdíl např. od skvělé knihy Mrtvá zóna a pak od šileně pro mě nudného filmového zpracování.)
Všivák
  29. 9. 2012, 14:59
Skvělý, tragický příběh. Autor tu naplno ukazuje jakou má ohromnou fantazii, a přitom pointa je tak jednoduchá. Naturalistické scény si tu vychutnáte mnohem víc než ve filmu.
prkali
  3. 2. 2013, 10:10
Úchvatný, nejen velice napínavý, ale také jímavý příběh, nebo spíše spletenec několika příběhů, osudů a životů. Strašlivý a úžasný zároveň. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Doporučuju každému, kdo si o Kingovi myslí, že to je jen zručný a pracovitý spisovatel - řemeslník - chrlič hororů. Budete zírat.
Scathach
  27. 10. 2012, 20:59
John Coffey je velice zajímavá hlavní postava a námět celé knihy je senzační, její zpracování je skvělé místy docela odporné, tedy tam, kde kvůli Percymu měl Del tak mizernou smrt; kniha si nezasloží nic jiného než pět hvězd.
Archangel_P
  29. 5. 2015, 20:10
Knížka je fajn, dá se to určitě číst, ale nějak jsem necítil žádné napětí, byla to taková oddechovka, ale moc mě to nebavilo, těšil jsem se až ji dočtu.
Ale rozhodně nechci nikoho od knihy odrazovat, můj názor bude ovlivněný filmem, který jsem viděl před čtením, což byla definitivně chyba. Jestli si chcete tuto knihu přečíst, určitě se předtím na film nekoukejte, podle mě přijdete o překvapení a to potřebné napětí. 80 %
scajo
  2. 9. 2015, 16:22
King je pro mě absolutní top autor, přesto se mi do jedné z jeho nejslavnějších knih dlouho nechtělo. Bál jsem se, že toho nenabídne o moc víc než skvělé, bezmála tříhodinové filmové zpracování. A jako obvykle jsem se spletl. Předloha je ve všech směrech hlubší, intenzivnější, podmanivější, ale tím pádem i drsnější a smutnější. Ani si neumím představit, že by se tenhle prvotřídně namíchaný emocionální koktejl někoho nedotknul. Nečekanou třešničkou na dortu pro mě byla paralelně vyprávěná dějová linie ze sanatoria, která ve filmové verzi chybí a přitom tomu všemu dává ještě zajímavější vyznění. Opravdu nezapomenutelný čtenářský zážitek!
ribička
  14. 9. 2010, 21:25
Já vím, že nás mnoho takovách není, ale já jsem film neviděla. Vždycky když ho dávali, tak jsem měla něco na práci nebo tak. Takže jsem měla možnosti si u knížky představovat. Napsaný to bylo dobře, děj odcejpal, uronila jsem pár slziček a tak... Jen, já nevim, nějak jsem se z toho nezbláznila. Možná jen Kingovi nemůžu přijít na chuť.
chrispe
  28. 10. 2012, 15:40
Přiznám se, nedočetla jsem to do konce... ale člověk stejně ví, jak to skončí. Neviděla jsem na to přes slzy a vztek. Spousta emocí.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 10:32
Knížka i film podle ní natočený jsou krásné. Kniha o tom, že naděje a víra neumírá ani v celách smrti. King to pojal po svém a to je dobře. Je tam trochu mystična...
blaufik
  2. 2. 2016, 15:44
Naprosto skvělá knížka. V životě by mě nenapadlo, že bych u knížky mohla brečet, tady jsem brečela jako želva. První jsem bohužel viděla film, pak jsem usedla ke knize, za mě je knížka určitě lepší, je tam v ní o mnoho víc. Doporučuju.
Zajdaanek
  28. 5. 2014, 22:51
K této knize jsem se dostal přes film, který ve mě vyvolal tolik emocí, že jsem se až bál, co se mnou provede kniha. Stephen King mě nezklamal. Emoce, emoce a emoce. Parádní vyprávění, prostě špička ve svém oboru. Snad brzy zakoupím a zařadím do své sbírky!
NIPPON
  24. 9. 2012, 21:16
Skvělá předloha skvělého filmu. Vždycky se těším, když ho v televizi dávají. Mám ho sice i na DVD, ale to si nepouštím. Když ho totiž dávají v televizi, opravdu se na něj těším a vím, že si ho nesmím nechat ujít, protože další šanci budu mít kdovíkdy. Je to příležitost, kterou nesmím prošvihnout. Pustit si kdykoliv DVD je nuda. Tak a teď ke knížce: moc se mi do ní nechtělo, protože film jsem viděl několikrát a měl jsem trochu obavy, jestli si knihu dokážu užít. Při četbě jsem pořád viděl Hankse, Duncana a ostatní herce z filmového ztvárnění, ale ta kniha je tak působivě napsaná, že mi to nevadilo. A samozřejmě jsem knihu četl mnohem déle, než jak dlouho trval film, takže jsem si ji pěkně užil. Pěkná knížka o přátelství, naději a věcech mezi nebem a zemí.
Orina
  11. 12. 2011, 15:34
Stejný případ jako MankaManka ... Film jsem viděla asi pětkrát a potom až četla knihu. Kniha na mě bohužel zapůsobila méně. Ale i tak je výborná.
Martin
  18. 8. 2015, 15:07
Víc než 4* dát nemůžu. Děj byl sice napínavý, ale když se schylovalo ke konci, uvědomil jsem si, že k Johnu Coffieymu nemám o nic blíž než na začátku. Jinými slovy, bylo mi naprosto jedno, jestli ho popraví, či osvobodí. Co se mi naopak velmi líbilo, bylo nastínění situace, ve které se nacházeli bachaři. Díky vnitřním monologům jsem měl pocit, že dokonale rozumím tomu, čím si procházejí. Chápal jsem náročnost rozhodnutí, které museli učinit. Bohužel jsem si při tom vždy musel domýšlet imaginární úctu k Johnovo postavě, která se při každém jednotlivém rozhodnutí nacházela na druhé straně vah. Možná to bylo tím, že na prvních 200 stranách se John Coffey nedal považovat ani za vedlejší postavu, možná to bylo tím, že se ani ve druhé části knihy téměř verbálně neprojevoval, v každém případě jsem si k němu cestu nenašel.
kajas1993
  23. 8. 2012, 22:37
Stejnojmenný film pana Darabonta patří k mým nejoblíbenějším, viděla jsem ho mnohokrát a díky němu jsem poprvé začala vnímat "nějakého" Kinga. Pokud patříte k těm, co film ještě neviděli (a soudím, že takových lidí je už asi málo), a chystáte se číst knihu, prosím, vrhněte se nejdřív do toho čtení. Já tak neučinila a předcházející dokonalý filmový zážitek mi zkrátka nedovolil tolik obdivovat i knížku. Věřím, že když si příběh zázračného Johna Coffeyho přečtete, film vás oslní jako dokonalá adaptace. Naopak to bohužel nepůsobí.
ronynka
  5. 9. 2011, 1:26
Film jsem taky obrecela, ale knizka je precijen neco jineho. Obrecene asi tak dvojnasobne. Moc krasna knizka.
VaclavB
  15. 1. 2016, 14:44
Jedna z nejlépe přepracovaných knih do filmu. Samozřejmě, že bych na prvním místě doporučil knihu, ale i film v tomto případě stojí za doporučení. Hrdinové Vám přirostou k srdci a padouchy upřímně nenávidíte - to vše díky skvělé práci autora. Coffeyho konec je opravdu dojemný.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:40
Když jsem si koupil první díl, docela mě překvapilo, že ještě není napsaný konec. Přesto jsem byl nadšený a napjatě jsem čekal na každý další díl. King je mým životním autorem a snad nikdy mě nezklamal. Zelenou mílí dokázal, že nejen klasickým horrorem je člověk živ, a psát román na pokračování (ve stylu Dickense) může i dnes lidi zaujmout.
Filmové zpracování se díky hereckému obsazení velmi povedlo.
cravatta
  8. 4. 2015, 10:14
Knížka plná emocí, parádně napsaná, ta se četla sama.. Moc se mi do ní nechtělo, ale nakonec jsem se do ní hned od začátku tak zažrala, že nebylo cesty ven :D A nejen, že jsem si pobrečela, ale taky se zasmála a to se počítá. Klobouk dolů pane Kingu, jste top! :)
Aratar
  25. 3. 2015, 21:26
Poměrně netradiční, ale pro mě zatím také nejlepší "kingovka", v níž jsem hned dvakrát musela zamáčknout slzu. Velmi dojemný příběh o dobru a zlu, právu i nespravedlnosti. Velmi nápadité je zapojení jednotlivých knih (které vlastně King vydával na pokračování) do jednoho rámce (jednotlivé epizody spojuje linka v „sanatoriu“, která má svou vlastní chytrou pointu).
kingmaker
  13. 8. 2012, 15:53
Jedno se Kingovi nechat musí, umí vydělávat. Zkusil už téměř všechno, co vynáší-komiks, knihu na netu, televizní scénář, tak proč ne román na pokračování. Samozřejmě, v předmluvě napíše, že si chtěl zkusit, jaké je to být Dickensem a snad to i opravdu chtěl, ale stejně si myslím, že chtěl prostě dostat za jednu knížku zaplaceno šestkrát. Ale povedlo se mu to, napsal dobrý a povedený román, umí prostě psát, prevít jeden. Tahle kniha má všechno, na co jsme u Kinga zvyklí, tedy moralistické poslání a vyznění, trošku papírem šustící charaktery, ale to všechno se dá odpustit, protože je to zatraceně dobře napsané. A navíc kniha není dlouhá, takže nedošlo k tradičnímu Kingovskému slovnímu průjmu. Zelená míle nestihla nudit. Je to, v portfoliu „pána děsu“, velmi povedená kniha.
b.w.
  22. 3. 2014, 8:52
Má první kniha od tohoto autora a určitě ne poslední. Závěrečná kapitola o nehodě mi možná přišla tak trochu zbytečná, jakoby navíc, stejně tak nemohu říci, že by mě kniha nějakým způsobem dojala, ale přesto velmi doporučuji.
Kagome-chan
  19. 8. 2013, 12:01
Ačkoli jsem nejprve viděla film, nic to nemění na tom, že kniha je prostě dokonalá a samozřejmě opět lepší než filmová verze (přestože ta je taky skvělá sama o sobě). Posledních 30 nebo kolik stran jsem jednoduše bulela, jinak to ani nešlo... Smutný příběh, který jsem rozhodně nečetla naposledy... Jedna z TOP kingovek, které jsem zatím četla :)
čarodějka999
  20. 3. 2012, 19:39
tak tuto knihu jsem zatím přečíst nestihla...chystám se to v blízké době napravit. Film jsem viděla několikrát a moc se mi líbil. Proto se těším na i na knižní zpracování...dokonce ještě víc než na film.
hasickat
  15. 8. 2011, 16:53
Pan King ja PAN SPISOVATEL o tom není pochyb a i když film je velmi věrnou kopií této knihy, přece jenom se raději zalezu pod deku s 348 stránkami než s dvouhodinnovým filmem. U pana Kinga mám pocit, že stojím hned vedle hlavního hrdniny.
dollyk
  11. 9. 2016, 7:17
Bylo to skvělé, rozvláčné, ukecané, přesně tak akorát jak to King umí. Škoda, že jsem viděl dříve film, ale i těch nepatrně rozdílů jsem si užil. Konec je prostě vynikající. Jak on to dělá, že si člověk zamiluje myš a nenávidí člověka? Ono je tu i vidět, jak to King občas lepí a místo aby to celé přepsal, se vrací a uvádí věci na „pravou míru“, aby si trochu pomohl, ale tady je to ospravedlněné počínající sklerózou hlavní postavy, takže to ani moc nedrhne a příběh plyne, tak, jak má. Není to nejlepí Kingovka, patří spíš do průměru, ale i tak rozhodně stojí za to.
katheriin
  28. 2. 2014, 21:33
Moje první kniha od něj a nemohla jsem si vybrat líp. Je to ale opravdu smutný příběh a brečela jsem i u toho. A taky kupodivu dokáže vyvolat ve vás pocit sympatií k odsouzenému a nenávisti k bachařům. Zajímavý zvrat :).
hawranek
  3. 12. 2012, 18:32
Četla jsem "rozkouskovanou" verzi a musím říct, že takhle rychle jsem snad nikdy nic nepřečetla :-D Pořád jsem měla pokušení vzít knihu do ruky a číst a když jeden díl skončil, rychle načít druhý...Miluju film i knihu, je to prostě skvělé a nutné pro každého hororistu jako základ všeho četstva! :-D :-)
we.ri
  1. 11. 2012, 21:55
Film mě dostal. Až po filmu jsem četla knihu, takže jsem byla docela ovlivněná filmovými postavami, ale myslím, že to knize neubralo na poutavosti. Po celou dobu jsem nenáviděla Percyho a chtěla poplácat po zádech Johna Coffeeho a pohladit pana Jinglese...
Honzy
  10. 4. 2011, 15:56
Až někdo přečtete dokonalejší knihu, prosím, ozvěte se mi do zpráv.. Tahle knížka je pro mě vrchol Kingovy tvorby(ještě jsem nedočetl celou Temnou věž takže se to možná změní, ale nemyslim si). Cokoliv, co bych dál psal už bych se jen opičil po ostatních:) Zkrátka dokonalost..!
java
  28. 3. 2010, 13:03
Excelentní záležitost. Stephen King je skutečný Mistr svého umění. Umění nejen vymyslet velmi zajímavý námět ale následně si s ním poradit na nejvyšší možné úrovni. Popis situací z třetí osoby je strhující a okamžitě se čtenář dostane do děje. Ale co dělá knihu opravdu výtečnou, to je hlavní výhoda S. Kinga a to je popis postav, popis především jejich nitra, jejich tužeb a jejich pohledu na svět. Jak již někdo napsal: „King je především výborný znalec lidí.“ Přestože je závěr knihy od začátku daný, samotný děj obsahuje dostatek nečekaných zvratů. A to všechno na jakém půdorysu? Řeklo by se, že děj je jasně dán, takže co na tom může být tak zajímavého? Samotné prostředí, kde se kniha odehrává slibuje velmi zajímavou četbu především ve spojení se jménem autora. V téhle knize umí autor i dojímat, přiznám se, že jsem měl na krajíčku ve dvou případech – první situace byl výlet Coffeyho z věznice za Melindou, vnímání venkovského okolí (v tu dobu svobodným a citlivým člověkem, kterého čeká za pár dní el. křeslo za něco, co neudělal). A druhá situace byl samotný závěr knihy, poprava Coffeyho, kde brečela téměř celá popravčí četa, kde atmosféra byla umocněna postojem k popravě samotného Coffeho. Nejlepší kniha od Kinga, kterou jsem zatím četl? Mm… ne, nelze to tak soudit. Na vrcholku jeho tvorby mnou čtené je Temná věž, alespoň prozatím.
hanka24
  2. 7. 2016, 9:55
Když jsem kdysi viděla film, vydržela jsem pouze asi tak do půlky, u knížky mě to právě od tohoto bodu začalo více bavit. Neuvěřitelný nápad, neuvěřitelná myšlenka celého příběhu. Dojetí a určitá radost z maličkostí střídáno vztekem z bezmoci a podlosti lidí. Občas náročnější na psychiku, ale doporučuji.
Mágr
  28. 8. 2014, 14:12
Je to jako sledovat hokejový zápas těch nejslovutnějších profesionálu v ostře sledovaném turnaji, a to v jeho závěrečné fázi, kdy se utvoří dvojice a trojice soků, kteří mají odlišné herní a charakterové vlastnosti, ale jsou nesmírně vyrovnaní a jdou do sebe na plné grády..desítky drobných příběhu, šarvátek, souznění, zranění, úsměvu i úšklebků..Je to lakonické a nevinné jako "srnčí" oči Johna C., ale Zelená míle je nesmírně povedená..
Faith
  26. 12. 2012, 21:17
Dneska jsem dočetla. Četla jsem tu knížku celkem dlouho, ale nezaujala mě. Námět skvělý, filmové stvárnění taky dobré, ale kniha... PĚKNÁ. Možná mě ovlivnilo to, že jsem prvně viděla film a až potom jsem četla knihu, takže jsem předvídala dopředu, co se děje (i když něco, co bylo ve filmu nebylo v knize a naopak).

Pokud jste film neviděli, knížka pro vás bude velmi dobrá a napínavá.
marphy78
  12. 3. 2012, 21:22
Lituji , že mi kniha nepřišla pod ruku,aniž bych zhlédl film. Jednoznačně mezi top 10 knih v mém žebříčku, King umí psát, a umí psát sakra dobře (a nemusí to být jenom horrory)!! "Každý z nás musí umřít. Výjimky nejsou žádné. Je mi to zcela jasné, ale někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá."
OKo
  9. 3. 2012, 15:51
Jako více lidí tady, i já jsem první shlédl filmové zpracování, což mi poněkud zastínilo dojmy z knihy. Překvapilo mě, jak je kniha oproti filmu vulgární (ne, že by mi to vadilo :-D, ale měl jsem prostě zafixovanýho toho uhlazenýho Hankse v hlavní roli). Nechtěl bych knihu číst, když v roce '96 vycházela po částech...asi bych se zbláznil z toho čekání. Tahkle jsem si mohl děj dávkovat tak, jak se mi chtělo, stejně jsem se často nemohl odtrhnout.
Horqusa
  28. 1. 2011, 22:16
Taky jsem si poplakala... příběh a osudy lidí jsou tak skvěle vylíčeny, že člověk prožívá každou minutu... Zelenou míli jsem četla jen jednou a film shlédla také jen jednou, promáčela jsem celý balík papírových kapesníčků. Z Johna Coffeyho dobrota doslova prýštila a u honu na myš jsem brečela jak malá... :) Rozhodně doporučuji k přečtení.Něco jiného než typický King.
Flynn
  28. 1. 2011, 9:16
Ačkoli jsem viděl film asi 10x, stejně jsem si knihu koupil a zhltal ji asi za 2 večery. Krásné počtení a úžasné postavy. John Coffey je prostě úžasná postava. Film je skvělý a kniha je taky skvělá, jsem rád, kniha si tak kvalitní natočení rozhodně zasloužila.
stavos
  15. 7. 2010, 11:26
Za prvně musím podoktnout že jsem ještě neviděl film! Všichni ho sice vychlavuji ale já raději šáhnul po knize a rozhodně jsem nelitoval! tato kniha je plná citu, který se v dnešní době hledá už jen z těží! Ikdyž děj od samého začátku spěje k jasnmu konci -popravě- tak jsem celou dobu najivně čekal nějaký zvrat - třeba že zazvoní črvený telefon... nebo Johna pustijou a on uteče (což odmítne)- ,který bohužel nenastane a nezbýva než při samotném záveru při popravě uronit pár slz, které máte po celý příběh na krajíčku. johl jedna z nejúžasnějších postav!
MysteryMan
  23. 6. 2014, 3:10
Nebudu zde po x-té popisovat,jako většina ostatních, jak je kniha dobrá. Prostě je. Vím, že jsem mainstreamový hovado a kašlu na klasiku, ale mě toto prostě baví...
Inkvizition
  28. 10. 2013, 1:41
Vzhledem k tomu, jak je film profláklý a povedený, tato kniha už člověkem neotřese tak, jak si autor knihy představoval, ale stejně stojí za přečtení!
Tomáš Iron Koutník
  24. 2. 2012, 11:48
Výborná knížka. Film jsem viděl dlouho před přečtením knihy a byl jsem jím unešen. Knihu jsem si přečetl o několik let později a následně se podíval na film. Knižka je samozřejmě ještě o kousek lepší. Knížka mě bavila od začátku až do úplného konce (narozdíl od Kingových hororů - které mám nejradši a kde často závěr knihy pokulhává za perfektním začátkem a průběhem knížky).