Velká turistická encyklopedie - Ústecký kraj

Velká turistická encyklopedie - Ústecký kraj Originální název: Velká turistická encyklopedie - Ústecký kraj

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2676-7

Knižní klub (2010) 978-80-242-2676-7 416

Devátý svazek Velké turistické encyklopedie – Ústecký kraj – obsahuje zhruba 1 650 abecedně řazených hesel, 1 050 barevných fotografií, 18 plánků měst s vyznačením pamětihodností, 23 půdorysů hradů a zřícenin, přes 30 historických reprodukcí, znaky obcí aj. Speciální kapitoly v závěru publikace se věnují těžbě hnědého uhlí a rekultivaci, tradici pěstování chmele, kulturnímu odkazu kraje, hlavním rekreačním oblastem, velkoplošným chráněným územím přírody, naučným stezkám, nechybí ani tradiční „top“ – největší města, vodní plochy, nejvýznamnější hrady, zámky, zříceniny, církevní památky, stavby lidové architektury, české unikáty aj.
Ústecký kraj, položený v nejsevernější části republiky při hranicích s Německem, to není jen tradiční oblast průmyslu a těžby nerostných surovin, ale i nádherná, člověkem jen málo narušená příroda; k nejcennějším chráněným územím patří Národní park České Švýcarsko a Chráněná krajinná oblast České středohoří. K největším pozoruhodnostem patří například známá Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě, nebo Kounovské kamenné řady, jedna z největších záhad naší archeologie, Podkrušnohorský zoopark v Chomutově, naše vůbec nejrozsáhlejší zoo, památná hora Říp. O atraktivnosti kraje svědčí slova německého cestovatele a přírodovědce Alexandra Humboldta, který označil výhled z Milešovky za třetí nejkrásnější na světě. (Založil/a: marta-b)

Petr David Petr David
*12.04.1949