Magoři

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-478-9

Talpress (2013) 978-80-7197-478-9 304

Děj románu začíná v New Jersey, ale postupně se rozvíjí po celém světě, když se jeho dva protagonisté, kultivovaný Horkman a obhroublý Peckerman, kteří jsou vinou shody neuvěřitelných náhod považováni za nebezpečné teroristy, snaží nejprve vysvětlit svou nevinu a později už jen utíkají před policií. Kromě policie prchají i před skutečnými arabskými teroristy, před medvědy v zoologické zahradě, tajně plují na zaoceánském parníku, útočí s kubánskými revolucionáři na vládní palác, krmí hladové somálce, přispívají k zániku Hamásu, z hledaných teroristů se mění v obdivované hrdiny a nakonec shodou dalších neuvěřitelných náhod dokonce kandidují na úřad amerického prezidenta. Vyprávění je čtivé a děj má rychlý spád, občas prokládaný typickými vtipnými barryovskými úvahami o věcech, které s hlavním dějem vůbec nesouvisejí, ale které si člověk vždycky s potěšením přečte. kdo zná Barryho dřívější díla, toho tato kniha určitě nezklame, a kdo Barryho nezná, ten může se seznamováním začít třeba právě u ní. (Založil/a: Moreanne)

Pomaleji
  24. 9. 2013, 10:14
Nevím, nakolik se na knize podílel Alan Zweibel, ovšem Barryho humor je v příběhu jasně znatelný a dostane se vám ho v značném množství. Je znát, že se autoři snažili neklást své společensky/politické satiře žádné meze a mnohé vtipy se opravdu trefují do černého, ale připadá mi, že Dave Barry dnes už nedosahuje své dřívější formy a ani na jeho první románový pokus(Velký průšvih) tato kniha zdaleka nemá. Román je poměrně krátký a je to jen dobře, protože s postupným narůstáním měřítka absurdity, kdy si říkáte, kam až autoři své hrdiny zavedou, bohužel ztrácí příběh na tom nejdůležitějším - na humornosti. Barry a Zweibel to ale neštěstí nepřehnali a udrželi román v přijatelné délce, díky čemuž vás absurdní eskapády Horkmana a Peckermana nestihnou otravovat či nudit a příběh rychle uteče.
I přes skutečnost, že Barry už není tak vtipný, jako býval, je kniha velice čtivá a pokud máte rádi barryovský humor a neuráží vás humor fekální, tolik populární v USA, budete se dobře bavit.
Velkou výtku mám k přebalu knihy, kde je na zadní straně stručný popis celého děje, což vás připraví o mnohá překvapení. Osobně tento trend příliš nechápu a zadní stranu přebalu raději nikdy předem nečtu, abych si tím nezkazil zážitek.