Templáři

Originální název: Templari

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0173-7

Argo (2009) 978-80-257-0173-7 174

Archivářka Tajných vatikánských archivů Barbara Fraleová na základě vlastních objevů nově vykládá historii templářského řádu a zvláště okolnosti jejich procesu. Dokument známý také jako Chinonský svitek, který ležel po 700 let skrytý v Tajných vatikánských archivech a který badatelka sama objevila v roce 2001, dokládá nevinu templářů v obviněních, jež proti nim byla vznesena, a naopak politické pozadí celého procesu. Fraleová přistupuje k tématu striktně vědecky a vyvrací po staletí vládnoucí teorie a mýty. Pokud však k některým přistupuje s jistou sympatií (legenda o sv. grálu), vnímá je především jako podnět k dalšímu serióznímu vědeckému zkoumání. Knihu doprovází předmluva Umberta Eca, kterou napsal k anglickému vydání. (Založil/a: marta-b)

Barbara Frale Barbara Frale
*24.02.1970

jatox
  29. 11. 2011, 22:04
Přestože vim, že odbornou literaturu nemůžu hodnotit líbivostně stejně jako beletrii, budu to hodnotit hlavně po stránce formální. Jasně, že kniha se zdá bejt dost objektivní, vyžadovala obrovskou práci s pramenama atd.

Nicméně, musim říct, že se v knize objevovalo strašně historickejch jmen, což pro člověka historie/historie křesťanství nepříliš znalýho, může bejt trošku problém. Jde o to, že ty jména tam nejsou často moc vysvětlený, hlavně na začátku knihy a docela jsem se občas ztrácela, jakou souvislost to má s procesem. To samý různý křesťanský instituce nebo jak to nazvat, tradice, prostě různý pojmy. Tím jsem se nějak prokousala a pak bylo to lepší.
Přesto si myslim, že to často mohlo bejt napsaný líp (možná je to i překladem?), nějak srozumitelnějc pro ne tak vzdělaný publikum.

V poslední řadě mě trošku zklamalo, že chyběla větší zmínka o Svatým grálu, i když autorka uvádí, že to není moc probádaný. Možná by to bylo spíš na další celou knížku.
Taky nějaký shrnující čísla úmrtí v porovnání s celkovým počtem templářů apod by se hodily.

Celkově mám pocit, že se kniha zabývá hrozně moc historií před a samotnej proces je popsanej na 20 stránkách, a né úplně podrobně, co se týče třeba výpovědí, což by mě třeba zajímalo asi víc, než tisíc různejch papalášů ze začátku knihy.