Člověk a pravidla

Člověk a pravidla

Podtitul: Kde se berou rozum, jazyk a svoboda

Originální název: Člověk a pravidla

Dokořán - 2011
ISBN: 978-80-7363-347-9

Dokořán (2011) 978-80-7363-347-9 186

Jakou roli hrají v lidském životě pravidla? Člověk by řekl, že nevelkou a spíše otravnou: pravidla pravopisu, pravidla slušného chování či daňové zákony se nás zdají spíše obtěžovat než cokoli jiného. Proto možná leckoho překvapí, že filosof Immanuel Kant viděl výlučnost lidského druhu právě v tom, že jsme schopni sami sobě stanovovat pravidla a zákony.
Někteří filosofové se i dnes v tomto ke Kantově myšlence hlásí a vidí člověka především jako normativní, to jest pravidly se řídící bytost. Mnozí z nich se dokonce domnívají, že určitý druh pravidel stojí i v základě našeho jazyka i našeho lidského způsobu myšlení. V tomto bodě se současná filosofie protíná se současnou vědou, konkrétně evoluční teorií, která řeší problém, jak se vůbec mohl vyskytnout tvor tak intenzivně spolupracující a společenský, jako je člověk. (Založil/a: Scathach)