Hadži Murat

Paseka - 1996
ISBN: 80-7185-073-X

Paseka (1996) 80-7185-073-X 150
Odeon (1973)
Státní nakladatelství dětské knihy (1953)

V této povídce se obrací Tolstoj k námětu boje kavkazských horalů za národní svobodu. Titulním hrdinou je smělý a energický "zbojník", bojovník za nezávislost Hadži Murat. Žádá Rusy o pomoc proti společnému nepříteli, diktátorskému Šamilovi, který vězní Muratovu rodinu. Když však Murat vidí, že se pomoci od Rusů nedočká (zde si nenechá Tolstoj ujít příležitost k pranýřování tuposti a krutosti cara Mikuláše a podlézavé proradnosti jeho dvořanů, Murat se rozhodne k samostatnému činu. Na útěku z ruského tábora je však po bitce, v které se brání do posledních sil, zabit a rozšavlován. (Založil/a: Vencis)

Ariko
  8. 9. 2014, 16:17
Trošku pokulhávající kniha velkého autora. Asi spíše pro dospívající mladíky dřívějších dob. Hrdinství Hadžiho mě moc nenadchlo a ani samotný příběh mi nepřišel moc čtivý.
cheyene
  2. 6. 2015, 9:34
Hadži Murat se dobře čte, protože je psán pěkným jazykem (dobrý překlad), námět také není nejmarnější, zvlášť, když čerpá ze skutečného příběhu, avšak na to, o jak tenkou knihu se jedná, tak byl poměrně rozvláčný, resp. celou knihu čekáte na něco, co se nakonec odehraje na pár řádcích.
homat
  22. 9. 2016, 22:18
Myslím,že se tomuto velikánovi ruského písemnictví výborným způsobem podařilo vložit do hlavní postavy tohoto románu dokonalé charisma a typické vlastnosti pravého bojovníka, který se nechce smířit s tzv. dropty od plných stolů tehdejší ruské smetánky.