Síla věcnosti Olgy Havlové

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knihovna Václava Havla - 2013
ISBN: 978-80-87490-21-1

Knihovna Václava Havla (2013) 978-80-87490-21-1 294

Sborník vzpomínkových textů a rozhovorů k nedožitým osmdesátým narozeninám Olgy Havlové se snaží poskládat co nejreálnější obraz zakladatelky Výboru dobré vůle, první porevoluční první dámy, uznávané osobnosti disentu a v neposlední řadě manželky Václava Havla.

Kniha navazuje na úspěšné vydání v Respekt Edici z roku 2008, které ovšem značně rozšiřuje. Poprvé publikovaný dopis Václava Havla zmiňuje překážky a konvence, které museli mladí manželé zpočátku překonávat, a nastiňuje rodinnou revoltu Václava Havla. Jádro sborníku tvoří mozaika vzpomínek a črt spisovatelů a publicistů a doplňuje ji několik nových rozhovorů s lidmi Olze blízkými. Důležitá kapitola je věnována Výboru dobré vůle, kam směrovala značnou část své energie. Svazek uzavírá vzpomínka na Olžiny aktivity v prostředí přátelského disentu, na svéráznou Svépomocnou lidovou knihovnu Hrobka, která se v recesistickém duchu věnovala brakové literatuře, pořádala kostýmované společenské akce s parodiemi, živými obrazy i excentrickými nápady, částečně jako obranu proti beznaději a represím komunistického režimu. Citace ze samizdatového časopisu Nový Brak jsou doplněny řadou fotografií Dagmar a Ivana Havlových, Jana Kašpara, Kateřiny Bajzíkové a dalších, z nichž většina nebyla dosud publikována. Sborník uspořádala Anna Freimanová. (Založil/a: Laponka)

Anna Freimanová Anna Freimanová

prkali
  2. 6. 2016, 17:50
Ta kniha je stejně paličatá jako Olga. Nesnese, když jí nevěnuju plnou pozornost: jakmile si ji chci otevřenou položit (a napít se třeba čaje), okamžitě se zaklapne...
..."V půl deváté se na velkém ruském tranzistorovém rádiu naladil Hlas Ameriky. Ladil Vašek, Olga bručela. Sametový hlas pana Medka nás propojil s reálným světem doma i za hranicemi a také s těmi, kteří byli ve vězení nebo jim hrozilo..."
turtle.lulu
  9. 1. 2017, 10:32
Krasne usporadany sbornik s mnoha fotografiemi, ktere jsem dosud nevidela a ktere doplnuji celkovou atmosferu. Pokud ocekavate pikantnosti z milostneho zivota prezidentskeho paru, nenajdete je ani v naznaku. Ani detailne popsane posledni okamziky zivota Olgy. Zklamani? Vubec ne! K tomu, abyste pochopili, jaka byla Olga osobnost, nemusite vedet zadne drby. A vlastne sbornik textu odpovida presne tomu, co Havlovi cely zivot ctili a dodrzovali - slusnost, respekt jeden k druhemu, pravdivost, pomoc druhym nez ohledu na jejich minulost.. Musim rict, ze je to velice inspirativni kniha a neuverite, jak je prijemne, ze alespon nekde se nerozebira, kdo s kym, kde, kdo to videl, co kdo slysel.. Protoze vime, ze pravda a laska..