Originální název: Persuasion

Ottovo nakladatelství (2008) 978-80-7360-663-3 206
Academia (2004) 80-200-1235-4 208
Nakladatelství Lidové noviny (1993) 80-7106-023-2 208
Odeon (1968) 257

Austenová žila v době, kdy v literatuře vládl romantismus, bouřlivé city, temné tragično, přemíra sentimentu, jí však bylo dáno hravé, ironicky laděné, komické vidění okolního světa, smysl pro mravní hodnoty, schopnost vidět lidem až na dno duše, a k tomu suverénní vypravěčský talent. „Píšu o lásce a penězích, o čem jiném lze taky vůbec psát?“ podotkla kdysi. A láska ve svých proměnlivých podobách, věrná i zrazující, ztracená i znovunalezená, sebestředná i obětavá, provází jemnou Annu, popelku v rodině pošetilého, ješitného baroneta, a nejedné zkoušce je její citlivá duše vystavena, než ona i všichni kolem ní dohrají svou lidskou komedii. Román, který jsme nazvali „Pýcha a přemlouvání“ vyšel posmrtně v roce 1818 pod názvem „Persuasion.“\r\nVzdělaná, citlivá a oduševnělá Anna byla zasnoubena s námořním kapitánem Frederickem Wentworthem. Její rodina však tento vztah označila za společensky nepřijatelný a Anna se musela své lásky vzdát. Po letech se s bývalým snoubencem znovu setkává a zjistí, že čas její city k němu nijak nezměnil. (Založil/a: Laponka)

Aiobheann
  9. 9. 2012, 23:54
Celá řada čtenářů považuje Annu Elliotovou za nejméně zajímavou hrdinku J. A. To podstatné se jí přihodilo před osmi lety a teď už jen čeká a doufá ve šťastný konec.
Podle mého názoru je však Anna jednou z nejcitlivěji napsaných postav Austenové. Z pohledu tehdejší doby je to již zralá žena a nemá už tedy příliš velkou šanci na příslovečné štěstí. Je přehlíženou dcerou a sestrou, jako stará panna je odkázána na svého otce, jehož jmění se začíná nebezpečně tenčit... Anna však není zahořklá. Jako citlivá a přemýšlivá bytost vnímá všechny křivdy a nespravedlnosti, nicméně je to rozumná a inteligentní žena, která si našla způsob, jak se radovat ze života.
Věřím, že Jane do Anny promítla mnoho ze sebe samé...
Rames
  29. 10. 2011, 17:51
Je to první kniha kterou jsem přečetla v elektronické podobě.Krásné vykreslení postav a zdánlivá jednoduchost příběhu se mi líbila.Na odpolední odpočinek ke kávě jak dělaná.
Pokud ale čekáte od příběhu více,rozhodně vás neuspokojí.
Ducii
  25. 7. 2013, 15:05
Moje druhé dílko od Jane Austenové a ani tohle mne nezklamalo. A co teprve až se dostanu k těm skutečným klasikám světové literatury jako Pýcha a předsudek? Už se moc těším na další knihy, které se mi dostanou do ruky. Překvapuje mne, jak dlouho mne mohla Jane Austenová míjet.
Bloodym
  3. 12. 2013, 12:28
Anna Eliottová je dalším románem z pera Jane Austenové, který v Anglii zapadá do škatulky domestic novel. Anna Eliottová se mi moc líbila. A ani její filmové zpracování mě nezklamalo.
LeaLea
  8. 3. 2012, 8:19
Na Pýchu a předsudek nemá - postavami ani dějem. Přesto nemůžu říct, že by mě Austenová zklamala. Trpěla jsem se zralou Annou, když sledovala taneček mladších dívek kolem její dávné a nezapomenuté lásky.
Claire27
  7. 5. 2016, 1:10
Z knížky určitě nejsem zklamaná, avšak některé pasáže mi připadaly příliš zdlouhavé a nejasné. Autorka se zaměřovala především na popis postavení mladé dívky v Anglii 19. století, kdy nebojovala pouze se společenskými předsudky, ale také s povrchní a pošetilou rodinou. Příběh Anny Elliotové v žádném případě nedokáže předčit ten o Elizabeth Benettové, každopádně knihu hodnotím kladně. :)
Sacrifice
  29. 3. 2016, 21:15
Občas mívám vyloženě nečtecí období a odložím vícero knih než mě nějaká zase nakopne, tentokrát to byla tahle. Přišla mi vyrovnaná, nikde nevázla. Všechny postavy (a že jich je) mají dost prostoru, abyste si o nich udělali pěkný obrázek. Za mě - střízlivé i romantické, Annina láska léty spíše prohloubená, když dokáže přát štěstí své jediné lásce i s jinou ženou. A kapitán Wentworth je typický chlap, co prozře s časovým odstupem...
kajas1993
  29. 3. 2013, 21:24
Poměrně jednoduchá zápletka je autorkou roztažena do nezáživných detailů, i přes tyto nedostatky jsem se s hlavní hrdinkou dokázala sžít a přála jsem jí šťastný konec.
Steak
  15. 10. 2015, 20:51
Přečetla jsem to jedním dechem (a šla kvůli tomu spát o několik hodin později, než jsem měla v plánu!) a hrozně moc se mi to líbilo. Oblíbila jsem si oba hlavní hrdiny a i když jsem věděla, jak to skončí (austenovské konce nebývají žádné překvápko), užila jsem si tu knížku naplno. Na Pýchu a předsudek to samozřejmě nemá, ale vyrovnat se dokonalosti holt není snadné.
Knihomolka
  29. 9. 2012, 8:32
Čtenář co čeká knihu ve stylu Pýcha a předsudek či Rozum a cit bude zklamaný. Kniha má jinou dějovou linku, více zobrazuje dobu a pozici neprovdané ženy ve společnosti. Souhlasím, s komentářem Aiobheann, že autorka do knihy patrně vnesla mnoho ze svých vlastních pocitů. Na rozdíl od sebe ovšem hlavní hrdince dopřála šťastný konec. Pokud máte rádi styl Jane Austenové doporučuji.
Achája
  10. 11. 2012, 19:08
Vím že spousta lidí hází Jane Austen do pytle červená knihovna a snad mají někdy i pravdu. Ale zrovna za knížku Persuation (Anna Elliotová) se musím postavit a uznat, že je to pro mě její nejlepší dílo. Je to knížka poslední, takže je vidět že u autorky došlo k posunu. Taková její zpověď. Docela podobný mi přišel film Miss Austen Regrets (který je biografický a na rozdíl od knížky s reálným koncem). Anna je naprosto jiná knížka než všechny předchozí. Typické schéma naivní mladé hrdinky, která na začátku knihy potká někoho vzdělaného, ale nerudného, nebo jinak nepříjemného a na závěr se za něj provdá, se nekoná. Anna je starší, realistická, nemá žádná očekávání (to je jediná věc co mi vadila). Je to kniha o druhé šanci a myslím že v něco podobného doufala i sama autorka, když jí před smrtí psala. Doporučuji film z roku 1995.
Mira
  24. 10. 2012, 9:10
Krásné,vyzrálé,rozhodně ne naivní...Příběh se dobře čte a dopis od Frederika je prostě...krásný.Moc pěkné je filmové zpracování BBC z r.2007 s Rupertem-Penry Jonesem.Doporučuji!
oorange
  19. 7. 2011, 15:32
Jane Austenová se mi líbí, mám ráda její kníhy a tahle byla další, kterou jsem si přečetla. Je to příjemná knížka u které si člověk odpočině. Bohužel mě však nenadchla tak jako Pýcha a předsdek. I přesto ale byla příjemná a nenudila...
Agnes_Knoblochová
  26. 9. 2011, 23:21
Tento román vyšel v češtině také pod názvem "Anna Elliotová". Je to poslední dokončený román Jane Austenové, dopsala ho v srpnu 1816. Vyšel v prosinci roku 1817, tedy necelého půl roku po Janině smrti, nicméně datován je do roku 1818.

Titul "Persuasion" dal tomuto románu podle opakujícího se motivu Janin bratr Henry, sama autorka knize definitivní název nedala, zmiňovala se o ní pracovně pouze jako o "Elliotových" (The Elliots).

---------------------

Je to poslední dokončený román Jane Austenové, a zároveň první, v němž vystupuje v hlavní roli hrdinka už více než jen lehce za největším rozkvětem mládí.

V předmluvě vydání v edici Penguin Classics byl děj tohoto románu označen za skvělý popelkovský příběh.

Pozoruhodné je i filmové zpracování této knihy. Verze z roku 1995 je velmi tradiční, naproti tomu verze z r. 2007 se od tradice v mnohém odchyluje. Pro milovníky světa Jane Austenové to může být (a často je) nestravitelné sousto, nicméně z filmařského hlediska je to vskutku zvláštní a působivé pojetí.
Maja01
  21. 1. 2013, 22:51
Moje nejoblíbenější knížka od Jane. Je prostá, ale má krásný příběh, který nakonec končí dobře - kolikrát je to v životě naopak?
MiaVanAcid
  20. 5. 2012, 18:17
Anna Elliotová jako by už nebyla od Jane Austen, jde poznat, že ji psala jako poslední ,je to hezký příběh ,ale nemá už tu lehkost a vtip , jako její předchozí romány.
G.anicka
  9. 4. 2012, 16:42
Příběh je poutavý a v Anně Elliotové člověk najde úžasnou hrdinku romance. Jinak však to byl spíše průměr
IvKa785
  25. 11. 2011, 10:43
Tak Anna Elliotová se mi z Austenové knížek líbila nejvíc. Docela se mi líbilo i televizní zpracování z r. 2007.
Moni33
  16. 6. 2011, 21:57
I když je Pýcha a předsudek nejznámější kniha od Austenové, příběh Anny Elliotové se mi možná líbil o něco víc. Hned jsem si zamilovala hlavní postavy jak Fredericka Wentwortha tak i samotnou Annu Elliotovou. V průběhu čtení jsem si říkala, že kniha je dobrá, ale na Pýchu a předsudek to nemá, ale po skvělém konci jsem změnila názor. Opravdu konec mě dostal a knihu jsem si oblíbila ještě víc.
nelke
  12. 5. 2011, 22:22
Knížka Pýcha a přemlouvání (Anna Elliotová) je jedna z mých oblíbených knížek od Jane Austenové. Tuto knížku jsem přečetla během pár dní, nemohla jsem se dočkat konce, zda to mezi Annou a Frederickem dopadne dobře nebo špatně. Hlavní hrdinka Anna je neuvěřitelná, vzdělaná a velmi příjemná, prostě ji musíte mít rádi:))), hlavně pkud jí porovnáte s jejími sestrami:)
Výborná kniha, vřele doporučuji.