Fórum pastorálních teologů VI.

Fórum pastorálních teologů VI.

Podtitul: Pastorační situace jako výzva k ekumenismu

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Nezjištěno / Jiné - 2007
ISBN: 978-80-86715-81-0

Nezjištěno / Jiné (2007) 978-80-86715-81-0 208

Velehradská tradice byla jakási první průprava k dnešnímu ekumenismu. Jsou ovšem i dnes takoví, co dokazují, že je unionismus opak ekumenismu.Odpověď lze hledat takto: Ptejme se nejdříve, co je základem ekumenismu na Druhém vatikánském koncilu. Není to přímo otázka, jak získat odloučené k sjednocení. Spíš se ptáme: Je náš vlastní pojem o církvi tak úplně správný, že nemůže zahrnout ty, kteří jsou od nás odloučeni? Podobně se ptali i účastníci prvního Velehradského unionistického kongresu v roce 1907.Jubilejní velehradský kongres (28.6. - 1.7. 2007) s názvem K hlubší solidaritě mezi křesťany v Evropě hledá obdobné odpovědi. ¨Liší se tím, čím dějiny obohatily i zatížily 20. století. Všichni křesťané bez rozdílu musí společně ještě hlouběji promýšlet společné dějiny mučednictví pod komunistickým státním terorismem i vize vzájemné spolupráce při budování Evropy. (Založil/a: Kůstka)