Dvacet tisíc mil pod mořem
Originální název: Vingt mille lieues sous les mers
Poprvé vydáno celosvětově: 1869

Jos. R. Vilímek (1898) 552
Alois Hynek (1893) 434
Spolek pro vydávání laciných knih českých (1887) 356
Alois R. Lauermann (1884) 454

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi.

Druhá kniha volné románové trilogie (Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Tajuplný ostrov).

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objeví zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývají i vědci - jedni říkají, že je to ponorka, a druzí tvrdí, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyšlou na moře fregatu Abraham Lincoln, která má za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se účastní také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámí s harpunářem Nedem Landem. Výprava je dlouho neúspěšná, až jednou večer spatří posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusí tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočí a ohromnou rychlostí pluje směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazí. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadnou při nárazu do vody. Zachrání se na hřbetě obludy, o které však brzy zjistí, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z ní vylezou čtyři muži, vtáhnou je dovnitř a uvězní v tmavé komoře. Příští den je tam navštíví jakýsi muž, který se představí jako kapitán Nemo, a oznámí jim, že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožívají při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznají netušené krásy mořského dna a poučí se o přírodních zvláštnostech oceánů.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

Čtec
  12. 6. 2014, 23:41
Moje první přečtená verneovka, a jsem rád, že to byla právě ona. Dodnes ji schraňuji jako svátost nejvyšší. Zamiloval jsem si ji a ta láska trvá dodnes. Myslím, že tato kniha je kvintesence Julese Vernea, nejčistší a nejdokonalejší podoba.
Archangel_P
  23. 8. 2015, 8:55
Vždycky jsem si chtěl přečíst něco od Vernea, ale vzhledem ke stáří těchto knížek jsem k tomu měl trochu respekt. Bál jsem se, aby mě to bavilo i přes staré informace a lehce rozdílný jazyk. Nakonec jsem se k tomu odhodlal a musím říct, že jsem nemohl udělat lépe! Knížka se četla úplně sama, pořád se něco dělo a celou dobu čtení jsem se ani jednou nenudil. Popis fauny a flory bych bral jako plus, mě bavilo i to.
Díky tomuto příběhu nebude tohle určitě poslední Verneovka, kterou přečtu.
PiGiFr
  26. 2. 2016, 14:14
"Pak je řád Máloostných. Jeho příslušníci mají přední obratle spojené. Vzdušný měchýř je rozdělen na dvě části a spojen hltanem. Do tohoto řádu patří většina sladkovodních ryb. Typický je kapr obecný."
Moc krásný a zajímavý (ironie) popis - a že jich tam bylo! Škoda jen, že, vzhledem k tomu, že jde o sci-fi literaturu, se jím nemůžu uplně stoprocentně (čti vůbec) řídit, a tedy i když je možná pravdivý, u zkoušky z biologie bych neověřenou informaci zapamatovanou z verneovky radši nepoužíval. Pohádka to jinak byla docela pěkná.
cheyene
  4. 8. 2010, 21:56
Dokonalost sama! Po Tajúplném ostrovu a (možná) Vynálezu zkázy je tohle nejlepší verneovka. Opět je tu dokonale promyšlený děj, opět jsem jako čtenář toužil být v Nautilu a prožívat všechna dobrodružství kpt. Nema. Tak například, koho z vás v mládí při čtení této knihy nelákalo procházet se po mořském dně, troskami Herkulova chrámu, proplouvat Torresovou úžinou, zalovit si moroně na ostrově Crespo? :) A co ještě zbožňuji na verneovkách? - poznámky pod čarou.
Darwinista
  19. 7. 2013, 15:16
Jako dítě jsem naprosto miloval čtení kapitol a pak čtení popis mořských živočichů biologa Arronaxe, což byl i můj první dětský hrdina. Kdyby každé sci-fi bylo takto poučné a nevydávalo se místo "vědecké fantazie" cestou "fantazmagorické fantazie" měl bych tento žánr opravdu velmi rád. Tak či onak toto je prostě klasika.
nečik
  25. 10. 2011, 8:40
Jedna ze slabších verneovek. A filmové verze jsem viděl pokud si pamatuji jen dvě, ale také mě příliž neoslovily.
Paity
  9. 9. 2013, 12:16
Bezkonkurenčně nejlepší Vernův román, který si budu pamatovat do konce života. To je to pravé dobrodružství se vším všudy. Tohle by si měl přečíst prostě každý kluk, holky samozřejmě mohou také. Neskutečné i po těch letech, jak vás to vtáhne do děje.
Buřinka
  20. 9. 2016, 12:18
Tuto knihu J. Verna jsem četla až teprve loni se synem do školy (do 40. jsem to stihla). Zaujala určitě víc mě než syna. Docela se proto divím, že jsem Verna nečetla jako malá (klučičí knížky jsem běžně četla - Vinnetou, Hoši od Bobří řeky či Dva indiáni byly moje oblíbené knihy). Jediné co mi trošičku vadilo, byl stísněný prostor v ponorce :-) ale příběh to je moc pěkný a dobrodružný.
Steak
  26. 7. 2015, 10:31
Přemýšlím nad tím, proč mi z volné trilogie zrovna tenhle díl tak moc nesedl - snad možná kvůli těm zdlouhavým výčtům zvířat a rostlin, nebo snad kvůli tomu, že to bylo psáno ich formou ...
ready19
  6. 6. 2014, 0:30
Nevím, nevím...bylo by to daleko čtivější nebýt těch nekonečných popisů fauny a flory, dobrodružných pasáží naopak bylo žalostně málo, Verne podle mě nevyužil potenciál, který se mu naskýtal...téma zajímavé, ale dalo se to prostě udělat víc přitažlivější.
Mili232
  16. 11. 2013, 13:53
Krasna a ctiva knizka, u me zazitek jeste umocneny tim, ze jsem cetla vydani, ktere cetl muj tata ve svych 9 letech :-)
vladimirju
  30. 11. 2013, 22:06
Velice pozoruhodná kniha. Možná je místy nudná, ale je třeba zapojit fantazii, představit si sám sebe v Nautilu a potom je to úplně jiné čtení. Považuji ji za jednu z nejlepších Verneovek vůbec.
Honey0105
  4. 1. 2011, 21:38
Hodnocení je zde poměrně těžké. Po přečtení knihy ´Maják na konci světa´ jsem se zase chtěla pustit do Verna a tak jsem sáhla po téhle knize, protože název mě zaujal asi nejvíc. Ze začátku jsem byla nadšená a prvních sto stránek jsem přečetla jedním dechem! Bylo to napínavé a já u toho opravdu vzrušeně seděla, ale to se jednalo opravdu jen o prvních sto stránek. Pak pro mě knížka začala být trochu nudnou. Někdy se objevila nějaká napínavá scéna, ale spíš se děj trochu vlekl. Proto jsem četla zbytek knížky skoro dva měsíce. Až znovu posledních padesát stránek jsem četla už v očekávání. Chtěla jsem znát jak to dopadne a proč tomu tak bude! Hlavně jsem se chtěla co nejvíc dozvědět o kapitánovi Nemovi. A konec už noebyl tak napínavě rozvitý, ale docela mě potěšil i když jsem si přeci jen představovala více informací o kapitánovi.
Velice mě ale zaujali postavy a musím se přiznat, že je těžké se s nimi teď jen tak rozloučit! Přesto za mnoho nezajímavých momentů pro mě knížka trochu ztratila na kvalitě a dávám jí trochu nad průměr, ale jen lehce. Ale myslím si, že kdyby se vynechali nějaké přehnané části a kniha byla zkrácena tak o polovinu, tak se jedná o naprostý skvost literatury!
velkyrobik
  1. 6. 2014, 21:00
Kniha je zdlouhavá, děj příliš často vázne kvůli přehnanému popisu. Některé kapitoly jsou ovšem povedené, ale v globále knihá postrádá drama a často nudí. Náměty kapitol by si zasloužily větší hloubku! Dá se během čtení narazit na zajímavé informace, kupříkladu z oboru přírodopisu, dějin, zeměpisu a dalších. Avšak několika stránkový výpis všemožných živočichů často včleněn do kapitol se negativně podepisuje na čtivosti knihy.
honzajh
  14. 2. 2011, 21:37
Než jsem přečetl tuhle knížku, tak jsem viděl několik zfilmovaných verzích tohoto příběhu, a moc se mi to nelíbilo. Tak jsem si to chtěl přešíst a byl jsem šťastí, že jsem to udělal. Jedna z nejlepších knih co jsem přečetl.
MRTY
  5. 1. 2016, 16:59
Moje první a nejoblíbenější Verneovka, nad kreativitou autora žasnu dodnes. Četl jsem ji asi ve 13 letech a tuším, že se k ní ještě někdy vrátím a že z ní budu nadšený úplně stejně jako v dětství, ne-li víc :)
Alois
  15. 10. 2013, 23:25
ve své době musela být knížka naprostá bomba, ale dnes již málokoho ohromí technický popis ponorky či výčet nejrůznějších podmořských tvorů. Knize chybí akce a více zvratů. Ale přesto mám knížku rád, protože jde o mou první Verneovku a dokonce si i pamatuju moment, kdy jsem jí dočetl.
Evelina2008
  12. 8. 2011, 18:53
Tato Verneovka mi přišla jako jeden díl ze seriálu. Nevíme nic o Nemovi a ani na konci se nic nedozvíme. Jako kdyby další pokračování byl konec Tajuplného ostrova. A i v Ledové sfinze je zmínka o Nemovi... Souhlasím s názorem, že velmi napínavý je začátek a pak trochu konec, jinak mi to přijde jak zoologický průzkum mořského dna - příliš dlouhé výčty všemožných živočichů obývajících moře a oceány, které zrovna Nemo se svým Nautilem brázdil.
Tuto Verneovku hodnotím, jako slabší 3/5. Jinak ale oceňuji propojení s dalšími knihami, to je naprosto dokonalé!
tomashr
  9. 5. 2011, 9:45
Malá poznámka - dvacet tisíc mil pod mořem je jednou z knih, na které se docela podepsaly úpravy! Většina čtenářů v ČR zná vydání z Albatrosu, kde ale vypustili jednu velmi drsnou scénu, kdy kapitán Nemo Nautilem zmasakruje skupinu vorvaňů, kteří napadli jiné velryby. Problém je ale v tom, že tahle scéna má zásadní vliv na vztah Nema s Nedem Landem a při jejím prostém škrtnutí to pak místy přestane dávat smysl. Když se mi dostalo do ruky původní Vilímkovo vydání, které je kompletní, tak jsem se nestačil divit... Dávám 5/5 za kompletní verzi, kdybych ale znal jen tu "albatrosí", tak bych to viděl maximálně na 4/5.