V ráji šumavském

V ráji šumavském Originální název: V ráji šumavském

Nakladatelství Lidové noviny - 1999

Nakladatelství Lidové noviny (1999)
Odeon (1972) 208
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1958)

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.
V sedmdesátých letech 19. století zničila ohromné rozlohy šumavských lesů vichřice. Tato kalamita však nezpůsobila jen hmotné škody - paradoxně totiž vzápětí přinesla místním lesním dělníků a ostatním usedlíkům nečekaný, avšak jen dočasný blahobyt. Kvůli řádění kůrovce vznikla potřeba co nejrychleji zpracovat dřevo v napadených porostech. Rozkladná moc rychle nabytého bohatství však neblaze zasahuje do tradičního způsobu života šumavských starousedlíků; jejímu zničujícímu vlivu dokážou odolat jen ti morálně nejsilnější.

zdroj: www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/301091 (Založil/a: Kamelou)

vladislaus
  21. 2. 2014, 15:02
Po přečtení románu Ze světa lesních samot, ze kterého jsem byl nadšen, jsem šáhl po tomto díle, které začíná tam, kde první zmíněný román končil. Obrovská vichřice na Šumavě zcela změnila život v Pošumaví. Autor opět vytvořil zajímavý příběh a barvitě popsal tehdejší život.