Slávy dcera

Tribun EU - 2008
ISBN: 978-80-7399-214-9

Tribun EU (2008) 978-80-7399-214-9 286
Melantrich (1924)

Sbírka sonetů, v níž se vzájemně prostupují dva ideály - láska k ženě a láska k národu. Autor podřídil svůj osobní prožitek nadosobním vlasteneckým a humanistickým hodnotám. V alegorickém obraze slovanské mytologie vyzvedl myšlenku slovanské vzájemnosti, která posilovala naději a sebevědomí malých národů, podřízených tehdejší vládě habsburské monarchie.
Pod vlivem dřívějších autorů, Danta, Byrona či Komenského, je využit motiv putování. Básník je na své cestě po slovanské pravlasti doprovázen bůžkem Mílkem Mílkem a bohyní Mínou. Vystupující slovanští bohové jsou tvořeni po vzoru antického panteonu. Mílekk představuje poslovanštělého Amora, syna bohyně Lady (Venuše), a Mína, dcera bohyně Slávy, zosobňuje ideální symbol slovanské budoucnosti. (Založil/a: Kamelou)

Ján Kollár Ján Kollár
*29.07.1793 - †24.01.1852

Magyana
  30. 12. 2014, 12:34
Slávy dceru jsem četla na střední škole a dodnes dokážu mnoho částí recitovat zpaměti, narozdíl od mnoha knih, které uvízly v zapomnění...
nevermore
  7. 8. 2012, 18:04
SM: "Pouhý nehřích, bratře, ještě k cnosti
Chrámu nenáleží skvoucímu,
On jen peklu ujde žhoucímu,
Ale v nebi nemá oučastnosti;

Člověk loupí jestli nerozdává,
Nemluvíli pravdu, zlořečí,
Zločincem se nečiněním stává."

Anael
  31. 8. 2012, 17:57
Musela jsem ji číst, protože jsem se bála, že se mě na to u zkoušky bude pan profesor ptát. Naštěstí se neptal, uf. Vůbec mě to totiž nebavilo a přišlo mi, že jsem ten text nedokázala vnímat. Je jen málo knih, u kterých se těším, až skončí. Tahle byla, bohužel, jednou z nich.
eliza
  1. 1. 2014, 22:14
Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou,
ten kdo do pout jímá otroky, sám je otrok.

...není to snad pravda??