Mlha
Originální název: Skeleton Crew
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

BETA Dobrovský - 2014
ISBN: 978-80-7306-601-7

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-601-7 632
BETA Dobrovský (2007) 978-80-7306-297-2 552

Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci... výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla... řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje... idylické jezero může být domovem bezbřehého zla... a opuštěný ostrov se stává svědkem toho neúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl.
Ve vynikající sbírce dvaadvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie...

Povídky:
- Mlha (The Mist)
- Zde jsou tygři (Here There be Tygers)
- Opice (The Monkey)
- I povstal Kain (Cain Rose Up)
- Zkratka paní Toddové (Mrs. Todd's Shortcut)
- Jaunt (The Jaunt)
- Kšeft na svatbě (The Wedding Gig)
- Paranoia: Zaklínadlo (Paranoid: A Chant)
- Prám (The Raft)
- Textový procesor bohů (Word Processor of the Gods)
- Muž, který nepodával pravici (The Man Who Would Not Shake Hands)
- Plážový svět (Beachworld)
- Obraz smrtky (The Reaper's Image)
- Nona (Nona)
- Pro Owena (For Owen)
- Nezmar (Survivor Type)
- Náklaďák strejdy Otta (Uncle Otto's Truck)
- Ranní rozvážky (Morning Deliveries)
- Bourák: Příběh z prádelny (Big Wheels: A Tale of the Laundry Game)
- Babička (Gramma)
- Balada o pružné kulce (The Ballad of the Flexible Bullet)
- Úžina (The Reach)

HPL
  16. 12. 2013, 20:50
Přečtení rozhodně nelituji (i když si stále myslím, že Kingovy jdou více romány než povídky). A jak už to tak u jeho povídkových sbírek bývá, některé byly skvělé, ale některé stály za****. Nejlepší byla asi Zkratka paní Toddové (výborný a krásvě vyvedený nápad, Mlha se mi taky líbila (i když ta měla slabé chvíle - ve skupince přeživších samozřejmě nemohla chybět fanatická "křesťanská" ženská :D). Na jiné povídky si už ale dnes (asi tak po 2 letech) ale ani nevzpomenu, takže kniha jako celek 65%
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:36
Tuto sbírku povídek jsem si vybrala ke čtení před státnicemi. Konkrétně Mlhu jsem pak četla v deštivém období, kdy se venku tvořila mlha hustá jako mléko a já měla kolikrát obavu vůbec vyjít ven. Naprosto autenticky popsané, skvělé, originální.
prkali
  3. 2. 2013, 10:16
Nemám ráda povídky, a tak jsem Mlhu chtěla vrátit, když jsem až doma zjistila, že jsou to povídky. Ale pře(d)mluvil mě: ... "Fajn - konec reklam. Teď se mě chyťte za ruku. Držte se pevně. Zavedu vás na několik hodně temných míst, ale nebojte se, cestu znám. Jen se mě nepouštějte. A kdybych vám v té tmě dal zničehonic pusu, neberte to až tak vážně; prostě vás mám rád. Tak, a teď poslouchejte: " Stephen King, 15. dubna 1984, Bangor, Maine
- už jsem v půlce knihy, právě čtu povídku Prám - a nechtějte vědět, co se právě stalo Rachel...
G8
  27. 1. 2013, 13:05
Další z Kingových výborných sbírek. Čtení Mlhy jsem dlouho odkládal, ale nakonec jsem byl velice pozitivně překvapen. Mimo úvodní povídky rozhodně stojí za zmínku i Prám a výborný Jaunt.
JarKun
  17. 8. 2014, 16:58
King mě baví i v povídkách, i když zde se střídají ty silné se slabšími, nebo až tak trochu nepochopitelnými. Zatímco Mlha by stala za rozpracování do románu, některé naopak pouze vyplnili místo v knize. Kromě titulní Mlhy se mi velice líbila Zkratka paní Toddové, hlavní hrdinku nelze než si zamilovat, u Prámu jsem si vzpomněl, že jsem viděl nejprve nějaký zfilmovaný pokus a byl stejně děsivý jak samotná povídka, líbil se mi i Jaunt, Plážový svět, Nona, Nezmar, Úžina, Babička a skvělá je i Balada o pružné kulce.
leprechaunek
  14. 7. 2012, 10:08
Nejsem typ, který by miloval povídky, ale k téhle knížce mám jediný komentář: skvělá.
Mlhu jsem četla s napětím, Nezmara s naprostým zděšením a znechucením, a při vzpomínce na Jaunt mě mrazí dodneška...
Vlastně si pamatuju děj a především atmosféru většiny povídek... Což mluví samo za sebe. :)
eugeene
  4. 6. 2012, 22:33
Většina se mi četla téměř sama, nekdy jsem při ději ani nedýchal, zato nějaké povídky (Úžina, Nona) si ani nepamatuji, protože jsem je s nudou přečetl téměř z donucení a bez sebemenší schopnosti soustředit se na děj.
Slarque
  15. 6. 2014, 12:30
Titulní Mlha zabírá čtvrtinu sbírky a svým rozsahem určitě překračuje pojem povídka. Přes pár několikastránkových podivností (King podle mne neumí velmi krátké povídky a už vůbec nechápu jeho básně) je to docela dobré. Nejlepší povídka (podle mého vkusu): Balada o pružné kulce.
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 22:03
Poprvé jsem Mlhu viděla jako film, ale ten mě natolik zaujal, že jsem knihu musela otevřít. Nicméně musím říct, že kniha je mnohem působivější .. než King prozradí, co číhá venku.. závěr parádní. Prostě kniha, která MÁ atmosféru. Stejně jako film.
Hrabka
  29. 12. 2015, 18:29
Výtečné povídky střídají průměrné i slabé a nudnější. Nejvíc nepochopeny pak zůstávají básničky. Vzhledem k rozdílným kvalitám povídek musím tuto Kingovu knihu zařadit mezi to nejslabší, co jsem od něj zatím přečetl. TOP: Mlha, Jaunt, Prám, Nezmar. PRŮMĚR: Opice, I povstal Kain, Textový procesor bohů, Nona, Babička. SLABOTA: Zde jsou tygři, Zkratka paní Toddové, Kšeft na svatbě, Muž který nepodával pravici, Plážový svět, Obraz smrtky, Náklaďák stejdy Otta, Mlékař #1 a #2, Balada o pružné kulce. Úžina - nedočteno.
mistrpropr
  27. 10. 2015, 8:51
Každopádně už jenom kvůli povídce Nezmar, stojí za přečtení. Takový dojem jako tahle povídka, na mně asi nic, co jsem četl, neudělalo. Ale kniha je dobrá celkově, jen bych vyřadil ty "básně"...
Bokinho
  23. 6. 2015, 18:37
Další fantastická sbírka povídek nám nabízí velmi rozmanitou škálu povídek, v které si jistě každý fanda a čtenář najde minimálně jednu nadstandartní. Pro mne byla touto povídkou Babička,kde mistr hororu dokázal velmi emotivně a důvěryhodně popsat koncept strachu.
Dále bych vyzdvihl povídky Zkratka paní Toddové, Jaunt a neskutečně syrový a naturalistický Nezmar. Naopak mne moc nezaujaly Zde jsou tygři a Plažový svět ale celkově považuji tuto sbírku za nadprůměrnou a k některým povídkám se dozajista vrátím.
root
  9. 2. 2014, 11:50
Povídka Mlha je určitě dobře napsaná, vtáhne do děje, ovšem nakonec zklamání, stejně jako u většiny Kingovo povídek naprosto ubohý konec. King prostě neumí zakončovat děje.
Žížala
  30. 11. 2010, 20:28
Výběr povídek od Kinga, podle ěm dost dobrý, , nejlepší jsou (dle mého názoru) Nezmar , Nona, Raní rozvážky, Textový procesor bohů, Opice a Prám. Mlhu jsem ještě, bohužel, nestačila přečíst, ale jestli bude kvalitní jako druhá část knihy, tak se mám rozhodně na co těšit :). Jasně, takhle kniha má dost much, ale oproti povídkovému výběru za soumraku je jedinečná.

---------------------

fantastix
  8. 9. 2012, 12:02
Mlha?? hmmm... čekal jsem víc ale pořád mohu bez váhaní dát aspoň 80%. I když náklaďák strejdy Otta,Úžinu a Jaunt bych ohodnotil na 100% protože to dle mého názoru byla libovka :)
kara.lol
  20. 6. 2012, 22:59
Mlha, Zkratka paní Toddové, Prám a Náklaďák strejdy Otta jsou podle mého asi nejlepší. Některé z povídek mě nijak nezaujaly, ale tyhle si pamatuji pořád.
G.anicka
  9. 4. 2012, 17:30
-Mlha: dobrý příběh, který ukazuje že ještě větší nebezpečí než stvůry představuje fanatismus a neustálá touha lidí zdokonalovat svět a zbraně, kterou stvůry v mlze bezesporu měly být.
-I povstal Kain: Z nějakého důvodu mám k tomuto příběhu velmi kladný vztah. je příliš krátký aby vzbudil zájem, ale něco v něm je.
-Zkratka paní toddové: Opravdu úžasný příběh, který ukazuje uspěchanost této doby.
-Jaunt: zajmavá povídka, která mě však zezačátku trochu nudila.
-Prám: Moje nejoblíbenější povídka, která se zdá být v podobném stylu jako Mlha, ale zanechává za sebou mnoho otázek. Co to byla ta skvrna? Byl to stejně jeko Mlha výsledek lidských omylů?
-Muž, který nepodával pravici: okouzlil mě zvlášť ten konec :)
-Nona: V této povídce je cosi zrůdného. "Je to skutečnost nebo výplod hrdinovy fantazie?" ptám se celou dobu dokud mi konec nepřinese jakž takž odpověd.
-Nezmar: Dokonalá povídka, která ukazuje,kam až člověk dojde, když mu jde o život.
-Babička: moje sestra mi to četla, když jsem byla mladší a byla to pro mě ta nejhorší noční můra. :)
Eso
  22. 4. 2011, 23:04
Tak Mlha jako stěžejní povídka mě bavila, dokud King neprozradil, co tam venku vlastně je. Za přečtení určitě také stojí Prám. Je podobný Mlze svým béčkovým námětem a také skvěle čtivý. Nejlepší pro mě byly Jaunt a Opice. No a pro toho, koho zrovna pálí svět, je ideální I povstal Kain.