Petr Vok z Rožmberka

Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Melantrich - 1986
ISBN: 32-015-86

Melantrich (1986) 32-015-86 272 Grafická úprava Michal Houba

Postava Petra Voka z Rožmberka je z dnešního pohledu jedna z nejrozporuplnějších v české středověké historii. Z tradičního pojetí, léty opakované šablony o zhýralém milovníkovi přepychu, vína a žen, se vladařův portrét postupem času pozvolna mění a dostává plastičtější a méně černobílé rysy. A právě to je cílem autorovy populárně naučné monografie.

Snaží se nabídnout jiný pohled na Petra Voka, zabývá se jeho motivy náboženskými, politickými, finančními i osobními a ukazuje jej v trochu jiné perspektivě.

Vydáno pod autorským pseudonymem Anežka Svobodová, neboť autor Milan Švankmajer měl toho času zákaz publikovat. (Založil/a: Čtec)

Milan Švankmajer Milan Švankmajer
*27.10.1928 - †25.06.2003

Čtec
  22. 7. 2013, 22:44
Docela překvapení. Člověk se při přidávání knih i leccos zajímavého dozví.. Vím, že bych to neměl zlehčovat, ale přesto: Je to zvláštní pocit po nějakých patnácti letech zjistit, že oblíbenou knihu nenapsala žena Anežka Svobodová, nýbrž muž Milan Švankmajer. Většinou si totiž spisovatele, pokud ho/ji neznám, snažím představit. A tak jsem si tehdy stvořil jakýsi vnitřní obraz spisovatelky-historičky Anežky Svobodové. Ten je teď ovšem v troskách :-)
ROB33
  31. 10. 2016, 16:17
Velmi kvalitně zpracovaný životopis posledního Rožmberka Petra Voka. Měl jsem za to, že Vok byl jen proutník a bohém, avšak on byl i vzdělaný člověk a vynikající diplomat. Díky této knize jsem se nezanedbatelně obohatil o další část naší historie.