Temná věž

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

BETA Dobrovský - 2010

BETA Dobrovský (2010)
BETA Dobrovský (2006) 80-7306-244-5 728

Dlouhé vyprávění o pistolníkovi Rolandovi z Gileadu a jeho putování k Věži se blíží ke svému závěru. Ti, kdo četli Zpěv Susannah, si při otevírání sedmého dílu vzpomenou, že Susannah/Mia se právě připravovala porodit Mordreda Deschaina, následníka Karmínového krále, zatímco Jake, Ochu a otec Callahan se chystali rozprášit upíří hostinu. A to je pouze první z mnoha překážek, které členové Rolandova ka-tet musejí překonat.
Tato kniha předčí svou temnotou a bizarností všechny předchozí části.

Peetuliska
  4. 5. 2014, 17:16
Tak a je to tady, jsme u konce příběhu. Tento díl na mě působil velice silně, bála jsem se chvíle, kdy knihu dočtu, protože už s Rolandem nebudu prožívat jeho dobrodružství. Myslím, že i konec dopadl tak jak měl, nebyl to takový ten konec, který vás naštve. Myslím, že až uplyne nějaký čas (delah), zase se do tohoto příběhu ponořím. Jinak závidím všem, kteří jsou s Rolandem teprve na začátku a putování si s ním užívají, protože není důležitý cíl, ale cesta.
Rames
  14. 8. 2013, 9:14
Začínat číst od konce je velká chyba.
O prázdninách asi všichni v našem městě dostali chuť, stejně jako já, na Kingovku.
Jediná volná kniha v polici byla Temná věž. Autor je zárukou dobré četby,tak jsem nezaváhala ale myslím že jsem měla. Přibližně do třetiny jsem se vůbec neorientovala v postavách a už vůbec ne v ději, už už jsem se začínala malinko chytat a tu se tam nečekaně objevil sám autor, to mě zmátlo a musela jsem přehodnotit podstatnou část toho, co jsem dosut přečetla.
Takže hodnotím jako samostatnou knihu.
Malinko mě mrzí že někdo píše příběh třicetčtyři let a pak stačí potkat někoho, kdo má tužku a gumu v ruce a je po všem. Čekala jsem mnohem větší boj o temnou věž.
Draconian
  13. 3. 2013, 16:00
Tak jsem dočetl Temnou věž. Mám v sobě spoustu pocitů. King je dokázal předat a to je důležité. jako celek je příběh úchvatný a protože sám píši (ale amatérsky) smekám pomyslný klobouk. 30 let to psal! Wow. Skvělé postavy, tuny fantazie, mistrné vyprávění. A skvělý závěr.
G8
  18. 1. 2013, 11:32
Někdy není nejdůležitější cíl, ale samotná cesta.

Strhující a značně depresivní závěr této epické ságy. Kruh se uzavřel.
moonchild
  23. 9. 2013, 12:43
Jak jsem nikdy neměla ráda knihy Stephena Kinga tak tato mne zaujala.Doslova jsem jí hltala.Fakt super kniha.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 9:36
Jedno z nejvelkolepějších, ne-li přímo nejvelkolepější zakončení, které jsem kdy měla tu čest číst. Strhující, rozsáhlé atd - taková je celá série Temné věže. A pokud jste ji ještě nečetli, doporučuji si o ději nic předem nepřečíst, o to víc pak knihy oceníte.
Pan T
  27. 4. 2014, 17:10
Popravdě jsem se některými pasážemi série dost prokousával, a pokračoval jsem jen ze stereotypu, a touhy spatřit temnou věž. Tenhle poslední díl mě ale od druhé poloviny ke stránkám doslova přikoval, a emocionálně rozžvýkal. Bude hodně dlouho trvat než tohle dostanu z hlavy.
A až jednou budu stoupat svojí temnou věží, bude tam patro s hromádkou Kingových knih o Rolandovi.

VaclavB
  9. 11. 2015, 10:18
Hodnotím se smíšenými pocity. Hlavně proto, kolik času s Rolandem nám spisovatel věnoval. Jelikož se jedná o završení mohutného díla, neměl vůbec snadnou úlohu. Se Zpěvem Suzannah byl patrný pokles sil a vyčerpanost. V posledním díle je ale jasné vzepětí, a jsou zde vynikající pasáže. Na druhou stranu jsme opět svědky Kingových nešvarů, jako je pomrkávání na čtenáře s pocitem vlastní důležitosti v příběhu, nemožnost prostě skončit poslední tečkou, která není vysvětlující... škoda toho. Ale navzdory všemu nám pan spisovatel daroval vyjímečný příběh a potěšil fantazii. Říkám díky.
JarKun
  26. 4. 2014, 12:12
Tak jsem ten příběhově poslední díl odkládal strašně dlouho. Protože jsem tím příběhem taky strašně dlouho žil. Co potom samotný autor? Tolik let to psal, až ho to nakonec vcuclo na stránky ... a možná jsem se potřeboval na ten poslední díl trochu připravit. A bylo to tak dobře. Temné, smutné, drsné, zároveň kouzelné. Pád Ka-Tet tak jak to chodí i v běžném životě, kde nakonec musíme všichni dojít ke svému konci Temné věže sami stejně tak, jak sami se zrodíme. A závěr? Chvilku jsem se nechal provokovat, jestli skutečně raději neskončím tím, že se Jake, Eddie a Susannah zase potkali. Na jednu stranu bych měl možná veselejší spaní, na druhou stranu bych přišel o zdrcující emocionální zážitek z posledních stránek. Tohle bylo veledílo, to teda jó. A říkám díky!
Astonius
  1. 4. 2014, 13:19
Komentář k celé sérii Temné věže píšu až s odstupem zhruba roku po dočtení, bylo nutné získat potřebný odstup. Za sebe mohu napsat, že celý příběh tak, jak je líčen, pro mne pomyslně skončil 5. dílem Vlci z Cally - nebo co se konkrétní části příběhu týče porodem Susannah v 6. dílu. To, co následovalo dál, zejména co se týče "potomka" a jeho podoby, to bylo na mě už moc sci-fi. Příběh poté dostal prostě úplně novou podobu a změnil se - ten starý přitažlivý svět reprezentovaný Rolandem se najednou ztratil. A co se týče úplného konce příběhu, bylo to opravdu nečekané - byla jsem připravena na různé způsoby, ale to, jak celá Temná věž končí, mne opravdu překvapilo. Ani s odstupem zhruba toho roku si ale nejsem jistá, jestli jsem byla překvapená pozitivně nebo negativně - prostě to beru jako konec, který autor vymyslel a napsal a nijak ho nehodnotím. Myslím, že je to možná úplně nejlepší řešení, jaké mohl napsat, protože je to prostě něco extra, koresponduje to i s celým příběhem jako celkem a tentokrát podle mého názoru King zakončil sérii trefně (i když k ději, který probíhal těsně před příchodem k Temné věži bych námitky měla, to se mi zdálo celkem bez nápadu). Co se týče "pokračování" v podobě Závanu klíčovou dírkou, já osobně si to do celé série nezařazuji, celý příběh to jen narušuje a Kingův "návrat" do Temné věže v této podobě se mi jeví spíš jako finanční záměr.
Kaiella
  28. 9. 2014, 10:57
Tuto sérii beru jako vrchol Kingovy tvorby. Sérii jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji nejdřív ale přečíst jiné Kingovi knihy. To, Nezbytné věci, Prokletí Salemu a pár dalších. Kingovy postavy se vždy prolínají více knihami a nikde jinde to nepocítíte tolik, jako při čtení této série. Postavy a prvky z jiných románů se zde spojují do jednoho příběhu, dostávají nový rozměr a bojují svou nejdůležitější bitvu. Po přečtení se uzavře kruh a najednou pochopíte, jak úzce jsou další romány provázány, všechny ústí v tuto sérii.
SaraG
  19. 2. 2014, 21:54
Příběh Pistolníka a jeho ka-tet byl pro mě neskutečným zážitkem. King je moje srdcová záležitost, ale tohle překonalo vážně všechno, co jsem od něj četla, a zanechalo to ve mně velice zvláštní pocity. Nečekaný závěr vlastně nebyl ani tak překvapivý, ale to mu neubralo na geniálnosti. Zapadl do příběhu, protože ka je kolo, které se otáčí...no, však to znáte :)
Hedgehog
  4. 9. 2013, 22:48
Při čtení Temné věže se mé pocity zmítaly od euforie k zoufalství, ale konec, i když budu možná v rozporu s kde kým, mne zcela uchvátil. Osobně nemusím moc prolínání vymyšleného světa s realitou, ale tento nedostatek prominu za skvělé zakončení. Temná věž nebyla mou srdcovou záležitostí, přesto na železničním přejezdu čekám až projede Blain Mono a do zoo se chodíme dívat na Šardika.
Tomáš Lánský
  25. 3. 2014, 22:07
Příběh Temné věže uhání rychlostí šinkanzenu (porovnejte třeba s Vlky z Cally, kde na jednu přestřelku a přípravu na ni sai King potřeboval přes 600 stran), čeká nás zástup nových postav a opět se ke slovu dostává putování, které jsem měl tak rád na Pustinách. Nové figury nejsou samoúčelné, ale zasahují do děje a vše spěje k dramatickému finále, které nevyhnutelně muselo přijít. Osobně by mi nevadilo, kdyby děj posledního dílu King rozdělil na dvě knihy, aby víc prostoru dostaly události s Bořiteli nebo s Dandelem a Patrickem Danvillem. Ale třeba nás mistr ještě někdy poctí novými díly, které stejně jako Závan klíčovou dírkou osvětlí některé události, na které tu nezbylo moc prostoru (jak se Patrick dostal k Dandelovi? Co se stalo s Tedem Brautiganem?...)
Často kritizované vypořádání s R.F. a K.K. mi nevadí, protože kdo četl a pochopil úplný konec, tak ten ví, že Ka je kolo a všechno se opakuje. Pro mě je sedmý (chcete-li osmý) díl ságy důstojným zakončením a posledních 30 stran jsem četl třikrát, protože mi bylo líto, že se blíží konec a nasával jsem každičké slovo. To se u mnoha jiných knih nestává.
stavos
  21. 4. 2011, 15:44
Díky say King!! :) Dlouhé dny a příjemné noci. Nejtemnější a nejbizardnější díl! Z toho konce jsem měl akorát smíšene pocity! Alejak už to tak bývá důležitá je cestá a ta byla úžasná!!
depeche
  11. 1. 2011, 13:46
Temná věž jako celek, to je něco tak jiného, naprosto nechápu jak může Mr. King vytvořit takový příběh, jak sám tvrdí, nepíše ho on, ale samotné postavy ... každopádně je to jako film Lost highway, až když dočtete, dostane celek smysl a vy si opětovný přečtením, můžete vychutnat veškerou paletu barev, které vám zůstaly skryté. Famózní, jedinečné a děkuji pane Kingu, Váš věrný čtenář
dollyk
  13. 9. 2016, 9:30
Závěr ságy je dobrý, i když se toho zase tolik neděje, tak se to čte lehce a jedním dechem. A konec? Bomba!!!!
Lucie Šilhavá
  22. 6. 2014, 17:59
Opravdu strhující závěrečný díl, přiznám se, že jsem si poplakala, když se ka-tet rozpadlo, ale "Jsou i jiné světy"...
Rabb
  19. 7. 2012, 11:57
Přečtení téhle knihy jsem dlouho odkládal, celkově jsem málo četl. Ale na úplném začátku mne k Rolandovi a Temné věži přivedlo ka. Určitě. To když jsem v nejmenované knihovně náhodou našel třetí díl, Pustiny. Ze zvědavosti jsem je přečetl a pak už se jen vezl na vlně sai Kinga, má knihovnička je toho důkazem :-). Možná se svět na chvíli hnul, ale nyní už je zpátky ve starých kolejích.

Celou dobu jsem si říkal, co bude za těmi zavřenými dveřmi v nejvyšším patře věže, co uvidím, až se dostane Roland až nahoru? Dostane se tam? Dokáže to? A jak už tady někdo psal, čekal jsem finále pompéznější, stejně tak jsem myslel, že Mordred sehraje důležitější roli v příběhu, mnohem důležitější, a Walter, Walter si za svou vytrvalost zasloužil taky víc prostoru. Ale kniha jako celek je vším okolo přímo nacucaná. Ale asi by zvládla ještě dalších 200 stránek. Minimálně.

Přesto parádička, celá sága Temné věže, ach! Ken´-ka No Rey!
HellFire
  28. 9. 2011, 9:33
Vyvrcholení, které nečekal snad nikdo, ale přitom se dalo očekávat :). Děkuji pane Kingu za všechny zážitky, kterými jsi mě obohatil při čtení Temné věže.
Flynn
  1. 6. 2011, 10:28
Krásné zakončení celé série, klobouk dolů. Dost jsem koukal co všechno se stihlo do posledního dílu vejít. Krapet mě mrzelo, že některé nové postavy objevující se v posledním dílu, nedostaly více prostoru, aby je pan King zase hezky rozepsal a rozpitval. Závěrečné stovky stran ve mě vyvolávaly všechny možné emoce (radost, smutek a naštvání na autora). Každopádně celá série je vynikající a nelituju ani jedné stránky, kterou jsem přečetl.
Hennessey
  11. 9. 2016, 21:57
Sai Kingu...bylo to dlouhá, ale tedy parádní jízda.Rád bych se Kinga zeptal na pár věcí, kterým nerozumím...jak přišli na to že se Robert z klece jmenuje Rober???No to se asi nedozvím, ale díky sai Kingu.Dlouhé dny a příjemné noci...
rightname
  8. 7. 2014, 21:20
Celá série se mi moc líbila, ale poslední díl byl trochu zklamání... nebo možná přesněji řečeno předchozí díly mě oslovily víc, bylo to lepší počtení. "Zjevení" autora samého a Patrika bylo na mě už trochu moc.
Sunrisee
  23. 5. 2014, 9:24
Série knih o Temné věži je opravdu nejlepší "kingovka", co jsem kdy četla. A nejen kingovka. Na tyhle knihy se jen tak rychle nezapomíná. Perfektně propracovaný příběh, super fantasy s prvky scifi. Není dobré začínat číst ve zkouškovém!!!
Sebeknofru
  25. 2. 2014, 20:38
Po pravdě mi neleze do hlavy, proč je to tu považováno za takové bezchybné opus dei. Vadila mi rozvleklost a ďoubání se ve zbytečnostech, odbočky a opakování se. Spousta cizích slovíček znějících napůl jako s egyptské mytologie, deus ex machina v poslední části poslední knihy, který značnou část té zapeklité události vyřešil taky nic moc. A věž si spíš připomínám v souvislosti se Sarumanem. King psát fakt umí, ale připadá mi, že pokud vynechá aspekt děsu a hrůzostrašnosti, se kterým se tak báječně pracuje, není to Král. Možná tak Princ :-)
Vorobok
  23. 11. 2013, 11:48
Úžasné zakončení celé fantastické série. Celá Temná věž je dle mého názoru to nejlepší co vzešlo od pana Kinga. Je to jediná kniha (knihy) o které se mi dokonce před dočtením zdály sny. :) Užíval jsem si každý díl no a ten závěr... Libovka.

Pokaždé když v nějaké jeho knize přečtu něco o Rolandovi nebo jiných postavách z Temné věže už se mi ježí chlupy na krku :)
kiros
  12. 2. 2013, 10:48
Tak mám dočteno! Uf, to byla ale jízda. Epický příběh Rolanda, Susannah, Jakea, brumláka Ocha a mnoho mnoho dalších. Už samotný rozsah celé série mi říkal, že spíše půjde o samotnou cestu něž samotný cíl, což se mi po dočtení temné věže jen povtrdilo. Při samotném vyvrcholení jsem již jen chrochtal blahem při konečném zvratu, geniální! Od prvního dílu vás příběh chytne a nepustí vás dokaď to nemáte přečtené celé. V mých očích se Stephen King se svojí sérijí o Temné věži posunul do naprosté extraligy žánru po bok takových velikánů jako je Asimov se svojí Nadací,či Tolkien s Pánem prstenů. Tedy na závěr, pokud ráčíte, pro každého fanouška žánru - nelekněte se obrovským rozsahem celé série, nebudete litovat. Časem si určitě přečtu znovu, abych si mohl plně vychutnat každý detail. Říkám díky sai King! 100%
katches
  6. 12. 2012, 0:07
Tak tady podle mě dvojnásob platí, že cesta je někdy cíl. Pozor spoiler.........Celou dobu jsem si myslela, že to u Temné věže na konci své pouti rozjede ve velkém celé Ka-tet a né, že padnou jeden po druhém, jako mouchy. Ještě bych překousla, že potkají nadaného Patrika, který pro Suzanah nakreslí dveře, aby mohla odejít. Ale vůbec se mi nelíbil konec Karmínového krále, který byl hlavním nepřítelem celou dobu a nakonec teda skončil dosti neslavně. Pro mě prvních 5 knih 100% zbylé dvě 65%
avel
  4. 12. 2012, 18:36
Začátek cyklu Temné věže mě naprosto uchvátil. Obvykle více knih od Kinga po sobě nedám, ale prvními díly jsem byla nadšená. Postupně se začal příběh odvíjet jako většina kingovek a poslední díly mě zklamaly. Přijde mi, že s postavou Mordreda si autor nevěděl rady (ačkoliv jeho nástup byl připravován v celém díle Zpěvu Susanah)a v posledním díle ho nechal pomalu vyšumět, až jeho smrt nikoho nepřekvapila.
Ano, po přečtení knih na ně hodně myslím, ale spíše proto, že vymýšlím, co všechno nedává smysl, co všechno bylo do děje zakomponováno dosti brutálně a v čem si autor protiřečí..
Pro mě je tento cyklus velkým zklamáním. Kdyby si jakýkoliv jiný autor dovolil, to co King, neměl by na trhu šanci. Ovšem je fakt, že i přes pro mě chatrný děj a špatnou promyšlenost jsou knihy velmi čtivé. Děj krásně navazuje a člověk si ani neuvědomí, jak dlouhé knihy jsou.
Akeres
  26. 6. 2012, 13:48
Děkuji, sai Kingu... Sága mě vtáhla, dá se říct, že doslova pohltila. S hlavními hrdiny jsem se smála, stejně jako plakala a doufala, že tohle putování bude bez konce... Když nastal, byla jsem prázdná a celkem dlouhou dobu jsem nebyla schopná otevřít jinou knihu. Přišla bych si jako nevěrná... Je to tak půl roku, co jsem dočetla poslední díl a dostávám chuť prožít to dobrodružství ještě jednou.
kara.lol
  20. 6. 2012, 22:20
Když jsem se dostala na konec knížky a tudíž i celé té ságy, jen jsem nevěřícně otevřela pusu a kroutila hlavou a říkala si, že to přece není možné, že takhle to dopadnout nemůže. King velice překvapil a opravdu velmi nerada se loučím s Rolandovým světem.
Zombík
  1. 6. 2012, 14:16
Během čtení posledního dílu jsem byla tak rozčilená, že jsem večer v posteli vážně uvažovala, že napíšu sai Kingovi opravdu ošklivý dopis. Pak jsem se uklidnila s tím, že to je prostě ka. Ale nemyslím si, že by ka zařídilo i Ochovu smrt, z toho jsem byla smutná. Nu a konec? Každý si to musí přebrat po svém... Ka se uzavřelo do kruhu.. Určitě si celou ságu ještě někdy přečtu, ale bude mi chybět ta prvotní nevědomost co se na každé příští stránce stane :)
Neithan
  28. 4. 2012, 19:33
Co napsat k příběhu se kterým jsem žil téměř půl roku? Strhující ůžasné veledílo které jsem nikdy nechtěl ukončit. Oddaloval jsem konec co nejvíc to šlo, ale stejně jsem přišel až na konec stezky. Konec mne překvapil, a docela i urazil. To všechno, co Roland udělal, koho zabil, kdo kvůli tomu umřel, to všechno se stalo jen kvůli TOMUHLE???!!!! SPOILER: Dokážu Kingovi odpustit Eddieho smrt, ale už ne Jakeovu, vždyť právě kvůli němu umřel, i když byl v dalším světě už to nebyl ON. A taky Ochovu oběť nechápu, člen ka-tet kterého jsem si nejvíc oblíbil i když toho napovídal nejméně. KONEC SPOILERU. Nicméně musím Kingovi poděkovat za neskutečný příběh o kterém se mi i několikrát zdálo, jednou že jsem Jake ve chvíli kdy mě Roland opouští a já za ním volám onu osudovou větu, a podruhé kdy jsem ve snu Rolandovi pomáhal táhnout vozík aby už u té zatracané věže byl co nejdříve.
eddiedean
  7. 4. 2011, 11:45
Je to skvělé zakončení to bezesporu..idkyž..asi jsem čekal lepší a pompéznější finále pro postavu Randala Flaga a možná i pro Mordredíčka. S hlavními postavami se mi během čtení loučilo opravdu těžko, ale King jim to všem (kromě Rolanda)na konci vynahradil. No a samotný konec to je no comment..prostě jsem si to přečetl celé znovu..:)
Scotia
  2. 1. 2011, 18:31
Taky jsem na ten konec nevěřícně koukala, dokonce jsem posledních pár stránek četla třikrát, jestli těch sedm dlouhých knížek, ten epos, ten dokonalý příběh opravdu zakončil takhle. Říkala jsem si, proč se vlastně divím, vždyť je to přece Stephen King a ten mě jednou za čas naprosto odrovná. Je to úžasné, nejlepší knižní série, jakou znám a poslední díl tomu nasadí korunu.
pistalka
  18. 9. 2010, 18:18
Dlouhé, temné, napínavé, bizarní, smutné, depresivní, úžasné... A ten konec mě fakt dostal. Musel jsem koukat, jestli nečtu špatně, ale ono to tam fakt bylo napsané...