Máma a smysl života

Portál - 2014
ISBN: 978-80-262-0642-2

Portál (2014) 978-80-262-0642-2 232
Portál (2002) 80-7178-731-0 226

Máma a smysl života je dlouho očekávaným volným pokračováním Yalomova bestselleru Láska a její kat. V této knize se jeden z nejvýznamnějších současných psychoterapeutů pokusil být současně vypravěčem a učitelem. Tam, kde se tyto dvě role dostaly do sporu a autor musel volit mezi vložením pikantní pedagogické poznámky a udržením dramatického tempa příběhu, téměř vždy dává přednost příběhu a své pedagogické poslání se pokouší naplnit nepřímo. V šesti příbězích - jednom vlastním Máma a smysl života a pěti příbězích svých klientů Výlety s Paulou, Jižní útěcha, Sedm lekcí v terapii zármutku pro pokročilé, Dvojitá expozice, Prokletí maďarské kočky - se pokouší setřít hranice mezi beletrií a odbornými publikacemi. Přibližuje svěžím jazykem existenciální terapeutické přístupy, dynamiku zármutku ze ztráty blízké osoby, nastiňuje i problémy vyplývající ze vztahu mezi klientem a terapeutem, zvažuje míru upřímnosti, důvěrnost informací o pacientech, průhlednost terapeuta aj.
Kniha zaujme odborníky pomáhajících profesí i zájemce o témata z oblasti psychoterapie a psychologie. (Založil/a: urke)

Introvert
  17. 3. 2014, 9:20
Příběhy z terapeutické praxe. Jak je psáno v anotaci, autor se zde snaží o setření hranice mezi odbornou literaturou a beletrií, a tento záměr tady byl rozhodně naplněn. Jednotlivé příběhy jsou velmi čtivé a plné inspirativních myšlenek a úvah. Líbily se mi všechny, ale nejvíc mi asi dal příběh poslední - Prokletí maďarské kočky. Úvahy o životě a smrti; tak logické, tak prosté... Moc dobře píše, moc dobře...
Pets
  31. 8. 2015, 21:49
"Není to koneckonců úloha dobrého rodiče, umožnit dítěti opustit domov?"

Moje hodnocení ovlivňuje hodně fakt, že jde už o třetí Yalomovu knihu, kterou jsem četla, a příběhy mi vpravdě začínají trochu splývat. Kniha je pěkně napsaná, téma ale žádná veselice - smrt, umírání, truchlení, rozpad a tak dále. Autor používá moc hezké, obrazotvorné metafory. Na druhé čtení už asi ne, ale jinak fajn.
JOhanka.1412
  28. 3. 2016, 11:51
Po bestselleru Láska a její kat přichází I. D. Yalom s další sbírkou šesti příběhů z psychoterapeutovi praxe.

Dle názvu knihy bychom mohli usoudit, že příběhy se tentokrát budou týkat našeho vztahu s „nejdůležitějším člověkem našeho života“ – matkou. Není to tak zcela pravda. Skutečnost je taková, že hlavní roli v této knize hrají ženy.

Pokračování zde: http://www.hanka.mablog.eu/2016/03/27/mama-a-smysl-zivota-irvin-d-yalom/