Kde budeme žít zítra

Kde budeme žít zítra
Originální název: Où vivrons-nous demain ?
Poprvé vydáno celosvětově: 1963

Mladá fronta - 1967

Mladá fronta (1967) 176 Přeložila Věra Smetanová, doslov Dalibor Veselý, obálka Josef Týfa

Známý francouzský publicista a výtvarný kritik Michel Ragon se zamýšlí nad problémy bydlení a urbanismu v nejbližší i vzdálenější budoucnosti. Shrnuje myšlenky a projekty velkých světových architektů a urbanistů, z jejichž dílen už tehdy (v padesátých a šedesátých letech 20. století) vycházely projekty, odpovídající éře meziplanetárních letů a předpovídající hluboké technické, ekonomické a sociální změny.

V knize zkoumá nové formy budoucích měst a jejich možné tvary, včetně velmi futuristických měst trychtýřovitých, metabolických, podzemních.

Značnou pozornost věnuje také samostatným domům, např. ve formě soch, pohyblivých staveb, budoucích staveb na Měsíci.

Svérázně se zabývá ochranou před hlukem, možnostmi klimatizace (mj. samotné zeměkoule), odhmotněním, stejně jako novými formami vizuálních umění a využití volného času. (Založil/a: Čtec)

Michel Ragon Michel Ragon
*24.06.1924

Čtec
  25. 7. 2013, 23:40
Jedna z knih, jež nám byly doporučeny naším profesorem urbanismu, s dovětkem, že nám závidí, že je budeme číst poprvé... Je fakt, že z ní sálá velice optimistická víra v lidský pokrok, stejně jako utopická myšlenka o "poručení větru dešti". I když - skutečně tak utopická? Myslím, že některé z těch vizí se už uskutečnily a další budou nepochybně následovat. V šedesátých letech existovaly vize, ale ne technologie k jejich uskutečnění. To se mění. Třeba stavby Jana Kaplického jsou jednou z prvních vlaštovek. Jen mám takový pocit, že ten optimismus se mezitím nějak vytratil...
julije
  22. 8. 2015, 10:45
nepopiratelně přínosná inspirace nejen pro architekty - i přes více jak půlstoletí ............