Podtitul: Memoáry o řemesle

ISBN: 978-80-7306-706-9

BETA Dobrovský (2015) 978-80-7306-706-9 224
BETA Dobrovský (2005) 978-80-7306-460-0 224
BETA Dobrovský (2002)

„Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Jde při něm o vstávání, o uzdravování, o překonávání něčeho. O radost, že? O radost. Část téhle knihy - možná až příliš velká - se zabývá tím, jak jsem se to já naučil dělat. Hodně z ní je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Zbytek - a možná to nejlepší - je povolení: smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, pak to dokážete. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte.. Pijte, co hrdlo ráčí."
Stephen King

Introvert
  15. 2. 2014, 17:54
Bezvadná věc. Měla jsem Kinga ráda už před dočtením této knihy, ale teď ho mám ještě raději. První část knihy - životopis - dle jeho vlastních slov vypráví o všem, co jej formovalo jako spisovatele, ve druhé části praktické rady pro začínající autory. Bezvadný vypravěč i moudrý učitel...
Jsem ráda, že jsem tuto knihu četla, o to víc, že jsem ji v knihovně objevila víceméně náhodou.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:18
Stephen King velmi originálním způsobem vzpomíná a zaučuje spisovatelskému řemeslu... Nepatří mezi typické Kingovy romány.
LeaLea
  3. 5. 2014, 15:12
Tuhle knihu nemůžu jinak než doporučit všem. Ať už jsme fanouškem Kinga nebo ne, dozvíte se spoustu zajímavých věcí. Stephen poutavě spojil vyprávění o svém dětství, své rodině a spisovatelských začátcích. A jako bonus nechal ty, co vytrvali, nahlédnout pod pokličku svého řemesla a fantazie. Opravdu vzrušující znát zákulisí jeho nejlepších děl, jeho myšlenky a postupy, události, které ho při psaní ovlivnily. Od té chvíle vím, že nejen jeho bibliografie je neskutečně zajímavá.
scajo
  15. 6. 2012, 13:20
Pro fanoušky Kinga povinná četba, která nemůže zklamat. Prazvláštní, ale velice čtivý mix vlastního životopisu (skvěle Kingovsky napsaného) a motivačního návodu pro ty, kteří si psaní chtějí vyzkoušet. A k tomu všemu parádní ukázka nejprve původní a pak upravené verze části Pokoje 1408. Ve výsledku jedna z mých nejrychleji přečtených knih - skoro se nedala odložit.
ondrasek
  4. 5. 2015, 12:09
Kniha, kterou by si měl každý Kingolog (jako já) přečíst.
První část je autobiografická, autor zde naťukává své dětství a spisovatelské začátky. A nebojí se mluvit ani o svých závislostech na alkoholu a koksu (jak napsal Cuja si prý vůbec nepamatuje).
Druhá část knihy je spíše učebnicí pro začínající spisovatele. Radí, co a jak, čeho se vyvarovat, dává názorné příklady a je to ohromně inspirující. Alespoň pro mě, protože jsem na základě této knihy začal psát veliký futuristický román (o objevení léku dlouhověkosti, který ale začne v tělech lidí mutovat a bere jim emoce). Pak jsem zjistil, že z toho bude asi jen povídka a pak jsem to vyhodil (asi po pěti stranách).
Štěpán Král ze mě holt nebude.
Ciba
  26. 9. 2014, 9:43
Kingovou největší předností, je umění spojit účelné s příjemným a ještě to popsat tak, aby tomu všichni dobře rozuměli. Tato kniha je toho zdárným příkladem. Jedná se o věcný a nenucený pohled na vznik jednoho spisovatele pouštějící do světa některé své ze svých vizí a zkušeností. Ne pouhé plácání o psaní, ani kniha plná odborných termínů nudící každého kdo ji otevře. Jsou to čtivé řádky o životě a podpoře budoucím spisovatelům a autorovi za ní rozhodně patří velký dík.
Tardis
  6. 10. 2015, 21:10
Čekala jsem "lepší příručku"- a dostala jsem skvělé příběhy a zajímavé rady jako bonus. Byla to má první kniha od Kinga (předtím jsem jen četla a viděla Nadaného žáka) a rozhodně budou následovat další.
Astonius
  19. 9. 2015, 8:28
Nemám žádnou ambici na napsání knihy a k přečtení "O psaní" to vůbec nevadí :-) Nešlo o typické rady a nešlo o typický životopis, bylo to něco mezi tím - něco jako rozhovor se známým (spisovatelem) v hospodě u piva nebo doma u kávy - psáno velmi nenuceně a zajímavě, s pocitem, že se osobně známe a šli jsme jen tak na pokec. Prokládala jsem to samozřejmě ještě jinými knihami "s vyprávěným příběhem", ale aspoň mi tak setkávání s Kingem "v jeho soukromí" vydrželo déle.

Ukázka z textu:

„Jakmile se člověk vymaní z oné pomíjivé touhy po televizi, většinou zjistí, že ho čas strávený nad knihou uspokojuje mnohem víc. Troufám si tvrdit, že vypnutím té donekonečna krafající bedýnky se zlepší jak úroveň vašeho života, tak úroveň vašeho psaní.“
Aratar
  24. 5. 2015, 11:30
Cenné rady začínajícím spisovatelům, ale i autobiografie z počátku Kingovy kariéry a nakouknutí pod pokličku z tvorby velkých románů. To vše přináší tato ojedinělá kniha, která je napsána velmi úsporně a lehce, ale především upřímně.
Cinik
  25. 7. 2015, 10:52
Doporučuji k přečtení všem, kdo by snad někdy chtěli něco napsat. S lecčím sice nesouhlasím, leccos je typicky americké a těžko využitelné v českých podmínkách, ale každopádně je část zaučující začínající spisovatele obrovskou inspirací a přínosem pro každého, kdo má na to sdělené poznatky využít... A ani Kingova autobiografie není zrovna nezajímavá...
DeviR1
  25. 4. 2015, 20:53
Pro mě by bylo ideální, kdyby kniha měla tak o 50 stran méně. Ale je to tím, že nemám spisovatelské ambice a tudíž mi rady v knize popsané nic nedají. Každopádně se to četlo dobře a kniha obsahuje mnoho zajímavých informací o kingově životě a o jeho pohledu na psaní.
Honzy
  30. 5. 2011, 18:12
Moje bible! Není nutné nic víc dodávat. Neuvěřitelně poutavé a nenásilně poučné. Vždy, když ji čtu znovu se dozvím opět něco nového a to na ní miluju :) Nevím, jestli kniha dokáže upoutat i lidi, kteří se psaní nevěnují, ale doufám že ano..
Kagome-chan
  13. 8. 2010, 13:49
Nedovedu trefně vyjádřit své pocity z této knihy. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, jako by to byl další Kingův vymyšlený příběh. O to víc jsem se do ní ponořila, protože smyšlený nebyl. Jako bych stála vedle mistra a po celou tu dobu se na něj dívala. Pane Kingu, díky za ni! Rady jsou mnohem užitečnější než v jakýchkoli učebnicích o tvůrčím psaní. Ukázky naprosto dokonalé.
Jacinda
  9. 8. 2016, 21:17
Druhý z pilířů samostudia pro autory. Kniha dá zas jiný pohled na psaní a krásně zaplní "prázdná místa", který začínající spisovatel může mít (a ani o nich třeba neví)
Waya90
  7. 9. 2016, 21:23
Autobiografie nepatří mezi mé oblíbené žánry. Vzhledem k tomu, že ale Stephen King patří mezi mé oblíbené autory, a mimo jiné mě baví tvůrčí psaní, tuhle knihu jsem prostě musela mít! Bylo těžké ji vzhledem k dostupnosti sehnat ovšem mému "Ježíškovi" se to povedlo a já jsem za to velice ráda. King je mistr slova a vyznačuje se neobyčejnou fantazií a nápadivostí a to se potvrdilo i v jeho první a doposud poslední autobiografické knize. Kniha je rozdělená na dvě části. První polovina knihy je samotná autobiografie, která ale není psaná obyčejným (pro mě osobně "nudným") způsobem jako většina děl toho žánru, nýbrž se skládá jako mozaika ze střípků Kingových vzpomínek na dětství, dospívání i nehodu, kterou málem nepřežil - chronologicky seřazených a přesto mnohdy s velkými časovými odstupy. Druhá část je jakýmsi "návodem" pro všechny fanoušky tvůrčího psaní, nikoli dogmatickou učebnicí. Stephen King ve své autobiografii nikomu nic nenutí, jen pootevírá svým fanouškům okno do svého soukromí a dává nahlédnout vlastním technikám psaní. Úžasná kniha!
Máťa71
  10. 6. 2014, 13:44
Bezva, zábavné dílo pro čtenáře nejen Stephena Kinga. CV mě bavilo víc než rady pro začínající spisovatele. Popis okolností úrazu Stephena Kinga při srážce autem dechberoucí a ať je Bůh kdokoliv, díky, že SK přežil a psal a píše pro nás Věrné čtenáře dál ! ! !
coccina
  4. 11. 2012, 21:51
Ta úplně první a zatím nejlepší kniha přečtená od pana Kinga. Skvělý návod, čtení, oddechovka, inspirace. A všechno v jedné knížce.
Phoebe_Esteban
  18. 7. 2011, 8:40
Jedna z nejleších Kingových knih. Obě části jsem četla jedním dechem, ať už rady pro psaní (sama íšu maximálně seminární práce do školy, rozhodně ne prózu, ale i taky mě to zaujalo) nebo povídání o mistrově životě. Rozhodně povinnost pro všechny Kingovy fanoušky!
marsesworld
  3. 10. 2010, 0:15
Autorovo nejlepší dílo. Již od první z jeho předmluv, které jsem četl, jsem pochopil, že jeho síla tkví především ve vyprávění skutečných příběhů. Příběhů, které jsou skryté za jeho láskou k béčkovým horrorům a hard-rockové hudbě.
Štěchýto
  15. 8. 2010, 12:50
Bylo těžší ji dnes sehnat a trochu jsem se bál, že životopis bude nudný, ale byl jsem mile přkvapen. Životopis Stephena Kinga Vás vtáhne do děje stjně jako kterákoli jiná jeho kniha. Druhá část Vám otevře dveře do světa tvůrčího psaní, ukáže Vám co to obnáší a co už musíte mít v sobě. Pročítal jsem si jinou knihu o tvůrčím psaní a to byla taková blbost, že podle mě, kdo to přečte a bude se tím řídit, napíše jedině další blbost.
Metalyza
  27. 2. 2010, 10:39
Tohle je pro mě taková "svatá" kniha, rádce do života. Kdykoliv, když nevím, co dělat, nahlédnu do ní a vím, že se nějaká rada najde. Jako vždy zde píše King velice čtivě a je fascinující, jak otevřeně dokáže vyprávět o svém životě. A pro nás tu zbávý poučení - i když spadneme do sebevětšího srabu, vždycky je z něj cesta ven. Stačí na to nebýt sám a chtít.
A samozřejmě je tu i spousta dobrých rad, jak být taky "king." Aspoň ten literární :).