Originální název: Naked and the Dead

Hynek (1999) 80-86202-59-3 590
Odeon (1986) 683
Odeon (1969) 565
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1957) 721

Román drsně naturalistickým způsobem popisuje vojenské operace v Tichomoří a odkazuje na sociální problémy v USA - protagonisté románu jsou líčeny jako produkt chorobné společnosti. Nazí a Mrtví byl prvním románem Normana Mailera a hned autorovi zajistil senzační úspěh. (Založil/a: Ticker)

geofre
  4. 1. 2012, 18:22
Senzační kniha, kterou jsem vyloženě hltal. Dostal jsem se k ní náhodou a jsem za tuto náhodu velmi rád. Nenechte se odradit počtem stran, neboť na nich dostanete skutečně značnou dávku napětí, fantastického popisu a pocitu "jsem tam".
*SPOILER**SPOILER*
Závěr knihy (či lépe řečeno rozuzlení příběhu) mě neskutečně překvapil svou neočekávatelností, jistou dávkou výsměchu "tomu všemu" a poukázáním na jisté absolutně zbytečně vykonané a nemalé úsilí všech.
*SPOILER**SPOILER*
Plk. Cathcard
  22. 8. 2015, 21:36
Kto čaká nejakú zbesilú akciu, môže byť značne sklamaný. Kniha má asi okolo 600 strán a asi len dva opisy bojov, no tie sú o to živšie a drsnejšie. Jej hlavnou premisou sú však osudy jednotlivých vojakov. Od bežných pešiakov až po samotného generála Cunninga. Román nás v retrospektíve vracia do predvojnového života postáv a potom ukazuje drsnú realitu vojnového ťaženia jedným malým (a fiktívnym) ostrovom v Pacifiku.

Postavy sa nenávidia, iné chcú utiecť, ďalšie túžia po adrenalíne z bojov. Najviac ma zaujal fakt, že myšlienky a názory postáv sú rozoberané veľmi podrobne, no smrť mnohých z nich akoby bola len náhoda, len ďalší (i keď posledný) okamih života ktorý nemá o nič väčšiu dôležitosť než ich predošlé činy a dobrodružstvá.

Koho zaujíma bežný život vojakov bojujúcich za 2. svetovej vojny v Pacifiku (tak ako mňa), tomu vrelo odporúčam. Tí však, ako sa zdá, viac bojovali s počasím, tropickou klímou, či s výstrelkami nadriadených, ako s vojakmi Japonského cisárstva. Preto tí, ktorí túžia po akcii, by mali siahnuť po niečom trošku odlišnejšom.

P.S.: Klobúk dolu pred Normanom Mailerom, ktorý tento román napísal v 23 rokoch (aj keď podľa vlastných skúseností).
veroness
  27. 10. 2013, 13:32
Tato kniha je velice zajímavá. Nelíbila se mi lhostejnost vojáků ke všemu a ke všem. Zabíjení lidí a touha po moci. Celkově mě však kniha velmi zaujala.