Noční můry a snové výjevy 1: Dolanův cadillac

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

BETA Dobrovský - 2004
ISBN: 80-7306-129-5

BETA Dobrovský (2004) 80-7306-129-5 320

Z odpadu umyvadla v koupelně vykoukne prst a zaútočí. Zuby na klíček z obchodu se suvenýry se promění v krvežíznivého dravce. Dálnice v Nevadské poušti pohřbí luxusní cadillac i s jeho majitelem. Americká letiště terorizuje upír s pilotním průkazem a špičky tenisek vykukující zpod dveří kabinky na toaletě neznamenají, že nohy v nich patří živému člověku. A Janis Joplin by na vás už dávno neměla promlouvat z reálu, tím méně vám proslulým chraplákem nabízet účast na koncertě pekelně dobré kapely...
Podle Kinga hororová povídka má být něco jako zlý pes ze skládky, který vás kousne, když se k němu přiblížíte moc blízko. Tyhle povídky koušou důkladně, jak už to strach a napětí dokážou, ale autor se vám za to rozhodně nepůjde omlouvat. Správně předpokládá, že právě riziko kousnutí je jedním z důvodů, proč jste si jeho knížku vybrali.
Povídky uveřejněné v této knize jsou první polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Druhou polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Pátá čtvrtina.

Povídky:
- Dolanův cadillac (Dolan's Cadillac)
- Konec celé patálie (End of the Whole Mess)
- Nechte dítek jití ke mně (Suffer the Little Children)
- Noční letec (The Night Flier)
- Taťka (Popsy)
- Přerůstá vás (It Grows on You)
- Zuby (Chattery Teeth)
- Věnování (Dedication)
- Prst (The Moving Finger)
- Tenisky (Sneakers)
- Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu? (You Know They Got a Hell of a Band)

Barabura
  9. 9. 2012, 14:53
První povídka byla výborná. Nechte dítek jíti ke mně, Zuby, Tenisky a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu se mi taky líbily. Zbytek spíš ne. King má u povídek takovou řekla bych extrémistickou úspěšnost. Buď je to extrémně dobrý nebo extrémně blbý.
VerenaLord
  25. 2. 2013, 23:27
Nejsem zastáncem Kingových příběhů, některé se mi líbí, ale celkově většinou ne. Bohužel.. Pro jeho nadání jsem zásadně pro romány, kde se může děj a charakteristiky plně rozeběhnout. Každopádně, když už, tak Konec celé patálie super, Dolanův cadillac ušel.. zbytek jsem moc neocenila.
G8
  18. 1. 2013, 11:40
Pro mě ne až tak silná sbírka. Celé knize suverénně dominuje Dolanův cadillac, pak je tu pár Kingových oblíbených zábavných skečů jako jsou Zuby a Prst, poměrně solidní Přerůstá vás a zbytek celkem šeď.
JarKun
  8. 2. 2015, 21:43
Jsem v celku nekritický čtenář tohoto autora, ale u povídek je pravdou, že zatímco některé člověka uchvátí, jiné nezaujmou. V tomto výběru je to opravdu 50 na 50. Moc se mi líbil Dolanův cadillac ( po přečtení jsem byl udržený k smrti a přál jsem hlavnímu hrdinovi, ať si tu pomstu vychutná ), Konec celé patálie ( smutný příběh o tom, jak někdy dobře míněné věci špatně dopadají ), Nechte dítek jíti ke mně, Zuby ( lepší, než kterýkoliv pepřák ), Prst ( uf, moc nepříjemné a mrazivé ), Tenisky a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu? Oproti tomu Noční letec, Taťka, Přerůstá vás a Věnování mě naprosto nic neřeklo.
Raggen
  14. 7. 2012, 13:15
Moc povedený soubor povídek z nichž mě některé úplně unesly a u některých jsem si říkala, že už je to moc fantasmagorní... Moc se mi nelíbil Taťka ani Noční letec (nějak nemám celkově ráda upírskou tematiku) ale zbytek byl ucházející...
King
  21. 10. 2011, 18:23
Povídky mám velice rád a tady jsem si ve většině případů přišel na své. Dollanův Cadillac, Konec celé patálie, Nechte dítek jíti ke mně, Přerůstá vás, Zuby, Věnování, Prst a Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu byly bezkonkurenční. Zbytek ušel, ale neoslovil mě až tolik. Přesto si čtyři hvězdičky tahle polovina zaslouží.
nenia
  11. 1. 2011, 13:03
Úvodní povídka mne velice zaujala, ale ten zbytek už byl jaksi plochý a působil jako vycpávka. U Taťky jsem čekal co se z toho vyklube, ale byl jsem zklamaný. Kingovy krátké povídky, vyjma několika, mě prostě neberou za srdce...
mistrpropr
  28. 5. 2014, 16:33
Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?, Nechte dítek jití ke mně a celkem i prst jsou dost podařený, možná že i ještě zuby a tenisky, ale pak jsou tu i povídky vyloženě slabý a některý tak na půl. Ale poslední povídka je natolik dobrá, že dávam 4*
lucka603
  26. 9. 2013, 14:20
Soubor výborných povídek - nejlepší z nich je ta poslední - Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu. Dobrá je taky Nechte dítek jíti ke mně.