Francouzští králové a císaři v novověku

Francouzští králové a císaři v novověku

Podtitul: Od Ludvíka XII. k Napoleonovi III. (1498–1870)

Originální název: Franzöische Könige und Kaiser der Neuzeit. Von Ludwig XII. bis Napoleon III. (1498-1870)
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-517-7

Argo (2005) 80-7203-517-7 468

Soubor portrétů francouzských panovníků 15.–19. století navazuje na soubornou práci Francouzští králové v období středověku a uvádí nás do období, kdy se Francie stala skutečnou světovou velmocí. Na počátku stála expanzivní politika Františka I., jenž se snažil využít oslabení habsburských panovníků v Říši, způsobeného střetem mezi reformací a protireformací. Nakonec však museli stejné problémy řešit i jeho potomci a samotná Francie se dostala v době bratrovražedných náboženských válek do obtížně řešitelné situace. Nového lesku dosáhla za vlády Ludvíka XIV., za vlády krále Slunce, jenž sice upevnil mocenské postavení státu, zároveň ho však zadlužil. Tím svým následovníkům předal problém, jenž nebyli schopni cele vyřešit až do Francouzské revoluce. Autoři, kteří do této knihy přispěli, se tak tu s větším, tu s menším úspěchem snažili vylíčit portréty panovníků, u nichž už oproti středověku můžeme nahlédnout do jejich soukromého života a individuálních představ, avšak vždy v širokém politickém či sociálním kontextu. (Založil/a: Jungolink)

Karlicka
  13. 10. 2014, 15:12
V rámci svého studia jsem narazila na tuto publikaci a musím řici, že mě velmi mile překvapila!
Jednotliví autoři nás seznamují s panovníky poměrně detailně a ze všech stran. Píší srozumitelně a čtivě. Dokáží zaujmout.
Vřele tuto knihu doporučuji těm, kdo holdují historii a zajímají se o francouzské panovníky novověku.