Veselé chvíle v životě lidu českého

Veselé chvíle v životě lidu českého Originální název: Veselé chvíle v životě lidu českého
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Vyšehrad - 2006
ISBN: 80-7021-624-7

Vyšehrad (2006) 80-7021-624-7 640

Kulturní dějepisec a národopisec dr. Čeněk Zíbrt sleduje ve svém populárně vědeckém díle obyčeje českého a slovenského lidu a zachycuje zejména humor, kterým byly tyto zvyky okořeněny. Kniha vznikla uspořádáním národopisných studií a byla posléze rozdělena do osmi souborů. Čtenář zde nalezne popisky přástek, slavení masopustu, vítání jara spojené s pomlázkou, pojednání o Letnicích a dožínkách. Jsou zde zaznamenány i zábavy na svatého Martina, svatého Ondřeje a při dalších příležitostech, nechybí ani vrchol zimních zábav na Vánoce. Závěrečný soubor zachycuje již zaniklé lidové zábavy spojené s popisem obřadů při usmrcování hospodářských zvířat.
I dnešnímu čtenáři může kniha přinést příjemné chvíle a poučení a probudit v něm zájem o naši kulturní historii. Text doprovázejí ilustrace ze starých pramenů. (Založil/a: Jungolink)