Každodennost renesančního aristokrata

Každodennost renesančního aristokrata Originální název: Každodennost renesančního aristokrata
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Paseka - 2004
ISBN: 80-7185-639-8

Paseka (2004) 80-7185-639-8 254
Paseka (2001) 80-7185-364-X 254

Autorka v netradičně pojaté kulturněhistorické monografii postihuje život aristokrata 16. a 17. století v jeho úplnosti, zejména ty stránky šlechtického života, které rozhodujícím způsobem utvářely podobu jeho každodennosti. Ve svých úvahách vychází ze studia dobové literatury, především pak z korespondence a deníků, které se dochovaly v rodinných archivech Valdštejnů a Lobkoviců. Z problémových okruhů volí témata českou historiografií dosud opomíjená, jako rodinný život, přístup ke vzdělání a možnosti kariéry, religiozita, trávení volného času, vnímání erotiky a sexu, postoje k nemoci, umírání a smrti, vztah k poddaným atd. Kniha je vybavena originální obrazovou přílohou. Autorka získala za tuto knihu Cenu Josefa Pekaře za rok 2002. (Založil/a: Al-Borak)

Al-Borak
  3. 9. 2013, 2:45
Odborná literatura jistě mnoho lidí nudí. I mě. Ale existují odborné publikace, které se příjemně čtou. "Každodennost renesančního aristokrata" patří mezi ně. Během čtení jsem se rozhodně nenudil. Některé kapitoly jsou méně zábavnější, jiné zase čtenáře baví víc. Vcelku pohodová odborná literatura. Autorka odvedla moc dobrou práci.