Noční můry a snové výjevy 2: Pátá čtvrtina

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

BETA Dobrovský - 2004
ISBN: 80-7306-145-7

BETA Dobrovský (2004) 80-7306-145-7 326

Deset u nás nevydaných povídek (a bonus autorem vřazený za poznámky) z konce osmdesátých a začátku devadesátých let jsou opětovným důkazem Kingova vypravěčského umění a netradičních nápadů. Najdete zde jak klasické hororové kousky, tak i neméně zajímavé příspěvky k tvorbě A. C. Doylea nebo R. Chandlera a dokonce jeden televizní scénář.
Povídky uveřejněné v této knize jsou druhou polovinou rozsáhlého povídkového souboru, který na začátku devadesátých let v USA vyšel pod názvem Nightmares & Dreamscapes. První polovinu vydalo nakladatelství Beta pod názvem Dolanův cadillac.

Povídky:
- Porod (Home Delivery)
- Období dešťů (The Rainy Season)
- Můj hezký poník (My Pretty Pony)
- Lituji, voláte správně (Sorry, Right Number)
- Desátníci (The Ten O'Clock People)
- Crouch End (Crouch End)
- Dům v Javorové ulici (The House on Maple Street)
- Pátá čtvrtina (Fifth Quarter)
- Doktorův případ (The Doctor's Case)
- Poslední Umneyho případ (Umney's Last Case)
- Žebrák a diamant (The Beggar and the Diamond)

ondrasek
  20. 10. 2012, 19:51
Celkem průměrné povídky, každá je z jiného soudku žánrově i kvalitativně. Zaujaly mě Lituji, voláte správně, Desátníci, Crouch End a Doktorův případ. Ostatní mi přišly buď nezajímavé nebo z pitomým koncem, viz. Dům v javorové ulici.
G8
  18. 1. 2013, 12:03
Nic světoborného, ale je tu i pár světlých chvilek v podobě povídek Poslední Umneyho případ, Lituji, voláte správně a Desátníci. Co mě ale vyloženě rozesmálo, byla povídka Období dešťů.
JarKun
  19. 5. 2013, 11:24
King jako povídkář se mi moc líbí. Když není čas na čtení, vezmu ho do ruky během chvíle jsem v příběhu. V této knize je spousta povídek, ze kterých by mohly být zajímavé filmové horory: tak třeba Lituji, volátě správně, Crouch End ( i když by to byla asi obdoba Silent Hill ), Desátníci, Poslední Umneyho případ. Líbí se mi, že King do povídek vsune vždy i nějakou "oddechovku" k zamyšlení ( Můj hezký poník ).
matrosh
  1. 5. 2010, 21:04
Páta čtvrtina mě příjemně překvapila. Narozdíl od nudné až průměrné první půlky této knihy, známe u nás jako Dolanův cadillac, mě všechny povídky v této knize upotali a pobavili. Nejedná se o nic zásadního, ale pokud má někdo rád bečkovou tvorbu ve stylu Twilight Zone nebou Krajních mezí, přijde si tady na své. :)