Hnědá kniha

Hnědá kniha

Podtitul: O procesech s českým undergroundem

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ústav pro studium totalitních režimů - 2013
ISBN: 978-80-87211-74-8

Ústav pro studium totalitních režimů (2013) 978-80-87211-74-8 515

Na konci roku 1976 vydali Jaroslav Kořán a Vendelín Komeda samizdatem soubor dokumentů, který zachycuje to nejpodstatnější, co se v tomto roce pro společenství českého undergroundu událo - soudní řízení s jeho představiteli a jejich ohlas ve veřejných sdělovacích prostředcích i u tehdejších disidentů. Tomuto samizdatu, původně bez titulu, se podle barvy obálky začalo říkat "hnědá kniha". Šlo o zcela ojedinělou edici, která se brzy začala dále opisovat, takže existuje alespoň ve třech postupně rozšiřovaných verzích. Hnědá kniha již ve svém prvním samizdatovém vydání shromáždila dokumenty a související zprávy ze dvou procesů - pražského a plzeňského -, které jsou společně označovány jako "případ Plastic People". V dalším vydání je navíc dokumentován soudní proces s Janem Princem z r. 1977.
Nynější první tištěná edice Hnědé knihy, která ve svém jádru vychází z nejširšího, třetího samizdatového vydání z roku 1980, jehož pořadatelem byl Jaroslav Suk, je obohacena o tehdy nedostupné dokumenty, ať už je blokovala železná opona nebo utajenost archivů tehdejšího Ministerstva vnitra ČSR. Tyto materiály jsou výmluvným dokladem fungování tehdejšího totalitního režimu. Doplněny jsou i ukázky dobového zahraničního tisku, dávající přehled o kampani, která byla ve prospěch vězněných vedena na Západě. Rozsáhlý poznámkový aparát pak přináší řadu nových, cenných informací.

- materiály z archivů StB vybrali, edičně uspořádali a komentovali Pavel Navrátil, František Stárek Čuňas; editor Martin Machovec (zdroj: mlp.cz) (Založil/a: Eli.)

prkali
  20. 5. 2016, 21:19
No považte, lidičky, to si tenkrát troufli uspořádat vlasatci v Přešticích přednášku o moderním umění s ukázkami, na níž vystoupili i dva písničkáři! Nebo organizovali a účastnili se vystoupení hudebních skupin (takzvaných!). A jak správně naši bdělí orgánové odhalili, "text přednášky a některých skladeb obsahoval vulgární a oplzlé výroky, příčící se zásadám občanského soužití... a šlo o organizovanou skupinu... program byl zaměřen tak, že vyjadřoval neúctu vystupujících ke společnosti a pohrdání jejími morálními zásadami, zejména soustavným opakováním a zdůrazňováním vulgárních výrazů..."! Nám nebude žádný nějaký takový Jaroslav Seifert nebo Heinrich Böll nic vykládat, jejich přímluvy a dobrozdání nebudeme poslouchat - do ťurmy s těma špinavejma máničkama!