Originální název: From a Buick 8
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

BETA Dobrovský - 2004
ISBN: 80-7306-100-7

BETA Dobrovský (2004) 80-7306-100-7 300

Pennsylvánští státní policisté z fiktivního města Statler si přivezou na stanici starý Buick Roadmaster, jehož majitel zmizel u čerpací stanice.
Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení několika lidí. Příběhy policistů z návštěv v jiných dimenzích a občasné podivné chování automobilového veterána upoutá Neda Wilcoxe, syna zemřelého policisty. Jeho okouzlení vozem však brzy přerůstá v nebezpečnou posedlost...
Brzy po dokončení první verze románu měl Stephen King těžkou automobilovou nehodu, která se podivně podobala nehodě policisty Curta Wilcoxe. Ten ji však - na rozdíl od autora - nepřežil.

vladislaus
  14. 10. 2011, 4:47
Rozhodně slabší kniha Kinga. Nelíbilo se mi hlavně to vyprávění minulosti. Hodně se to táhne. Je to asi tak, že od Kinga čekáme něco navíc a v této knize nepřekračuje průměr.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:24
Objevíte auto, z kterého vypadávají věci z jiného světa...

Kniha zabývající se nadpřirozenými silami mě opravdu nebavila, snad bude bavit vás...
HPL
  3. 9. 2013, 20:33
Hodně rozporuplných pocitů. Snad nejjednodušší definicí "zklamání" z knihy je, že od Kinga zkrátka čekáte něco víc. Kniha má spoustu superlavitů. Společenství stanice pennsylvánské státní policie a je vylíčeno na jedničku. Zápletka s "autem" z jiné dimenze (podobnost s Christinou mi nepřišla nijak zásadní) a hlavně tvory z něj vylézajícími! se mi taky velmi líbila. Vhled samotného buicku a jeho peripetií se taky povedl. Jenomže kniha postrádá spád. Prvních 100 stran se neskutečně vleklo, a nebýt víry v "mistrův" dar, snad bych to i vzdal. Přečtení nelituji, ale jediná skutečně napínavá pasáž je závěrečné přetahování Neda a Sandyho s buickem, pokud pominu to co se stalo s panem D. (tato část mě vzala asi nejvíc).
Od Kinga zkrátka lehký nadprůměr.
PS: Buick krásnej, ale kdyby smrděl kapustou, tak ho nechci ani zadarmo :D
Lucy Sisk
  8. 3. 2014, 14:24
Lepší než jeho prvotina Carrie, ale nenakoplo mě to k tomu, abych si přečetla i nějaká jeho další díla. Jestli je to strašidelné? Ano, musím uznat, že tohle umí vymyslet dokonale.
G8
  4. 6. 2013, 0:11
Cool nápad ze strany sai Kinga. Moc jsem tomu ze začátku nevěřil, ale brzy mě to zaujalo a na konci už jsem byl hodně hooked. Konce jsou obvykle Kingova noblesa a ani tady tomu nebylo jinak.

JarKun
  11. 8. 2013, 18:14
Někdy mě netradiční King baví víc, než ten tradiční. Toto je kniha, v níž ukazuje, jak z mála jde udělat hodně. Děs ustoupil trochu do pozadí a dopředu se dostaly postavy, parta sympatických policistů, ke kterým bych hned nastoupil do práce, kdyby to šlo ... tajemství tentokrát vyplývá z typicky lidské vlastnosti poznat nepoznané. A ačkoliv už mám knížku dočtenou, pořád mě to vrtá hlavou ... nestojí to auto ještě teď někde?
Les_pulpinos
  30. 9. 2014, 11:34
Sice poutavě napsané - většinu děje knihy vypráví starší kolegové Neda Wilcoxe - ale příběh sám o sobě je hodně chabý, až na pár okamžiků se v podstatě nic nedělo (a když už se něco dělo, nebylo to ani tak děsuplné nebo aspoň napínavé, jak snad autor zamýšlel). Body dolů má na svědomí i fakt, že jsem si v knize neoblíbila téměř žádnou postavu (rozhodně ne ufňukánka Neda!).Ve srovnání s jinými Kingovými romány je Buick fakt slabota...
SallyZen
  6. 9. 2011, 19:21
Kinga tolik načteno nemám, ale pro mě trochu slabší knížka narozdíl třeba od Nezbytných věcí. Pravdou je, že se tu můžeme seznámit s mnoha postavami, ale bohužel pro mě jediný zapamatovatelný byl Ned Wilcox a ostatní mi z hlavy rychle vyšuměli. Přesto dílo, které stojí za přečtení a nelituju toho, že jsem jí přečetl. Jinak Buicka bych ve své garáži uvítal. Moc pěkné auto.
Evina Kalousová
  27. 9. 2016, 18:08
Knihu jsem nebyla schopná dočíst. Je to jedna z těch Kingových knih, které jsou psané v odlišné poloze, než kterou čtu já. Prostě jsem to nepřelouskala, nelíbil se mi ani námět .
HellFire
  8. 11. 2014, 11:34
Pro Stephena Kinga mám slabost a i když mnoho jeho knih kopíruje stejný styl, vůbec mi to nevadí, protože se čtou úžasně. Z Buicku 8 mi ale připadala slabá jak po příběhové, tak po vypravěčské stránce. To je holt úděl slavných spisovatelů. Každý od nich očekává skvělé knihy, ale oni mají i své slabé chvíle.
eddiedean
  31. 8. 2012, 15:57
Tuhle knížku mam hodně rád...hlavně proto, že dává tolik prostoru pro představivost. Je plná tajemství, jehož odhalení vás připraví o život, v lepším případě o rozum. Vždycky mě fascinovala představa, že někde ve vesmíru pár světelnejch let od nás jsou světy, kde platí jiné fyzikální zákony a to co tam žije je tak strašný, že si to nedokážete představit ani v těch nejčernějších snech, protože je to prostě mimo naše chápání..a tohle se myslim Kingovi povedlo dokonale. Omáčku okolo vem čert, ale pitva v suterénu je prostě cool až mrazí :)
Kloboučník
  20. 6. 2012, 10:59
Nový styl vyprávění je zajímavý, King se s ich formou popasoval skvěle. Bohužel však je příběh takový plytký, rozvláčný a postav je zde příliš mnoho, než aby vám některá z nich přirostla víc k srdci. A konec, ten je udělaný zajímavě, sice jsem od něj čekal víc, ale i tak mě mile překvapil. Takže doporučuji, ale jen pokud máte čas a nemáte po ruce něco lepšího od něj.
Alessi
  28. 3. 2012, 14:16
Velice zajímavý nápad. Musím říct, že to není nejlepší Kingova kniha, ale zaujala mě, pořád jsem čekal a těšil se co dalšího z "toho" vyleze :)
Najlin
  7. 4. 2011, 8:08
Já to docela chápu, že Z buicku 8 je tak málo oceněný. Jako jediná knížka, kterou jsem od Kinga četla podle mě postrádá lehkost psaní, švih a napětí. Mnohem radši mám třeba Mrtvou zónu.
kiadorian
  6. 4. 2011, 18:00
Nechápu tak nízké hodnocení. Z buicku 8 považuji za jeden z Kingovo nejlepších výkonů. Dokonale nám přiblížil život maloměstských policistů, kteří před ostatními (i sami před sebou) skrývají děsivé tajemství, které přebývá u nich v garáži. Na pozadí takovéto atmosféry se pak odehrávají dílčí příběhy, přímo i nepřímo se vážící k buicku a k lidem, jež jsou s ním jistým způsobem spjati. Pro mě jedna ze srdcovek.