Originální název: Different Seasons

BETA Dobrovský - 2014
ISBN: 978-80-7306-586-7

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-586-7 533
BETA Dobrovský (2003) 80-7306-083-3 472

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že „tři z nich nejsou horory". Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec - vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák. Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stůj při mě (Stand By Me), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.

Novely:
- Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (Rita Hayworth and Shawshank Redemption)
- Nadaný žák (Apt Pupil)
- Tělo (The Body)
- Dýchací metoda (The Breathing Method)

soniaf
  22. 11. 2011, 20:46
Další skvělé, napínavé a zajímavé příběhy z pera mista Kinga. Všechny čtyři novely byli dobře napsané a dobře vymyšlené. Mě se asi nejvíce líbil Nadaný žák, protože ten kluk byl vážně nejvíc bezcitný a zkažený a jeho představy byli neméně odporné.
Dýchací metoda měla zezačátku trochu pomalejší rozjezd, ale jelikož Kinga už znám, tak jsem vydržela a po pár stranách se příběh dobře rozjel.
Vykoupení z věznice Shawshank a Tělo byli novely na jedničku, bavili mě a není co jim vytknout, ale přece jenom nešokovali tolik jako Nadaný žák...
achilles
  5. 5. 2014, 20:10
King opět nezklamal. Kvalita příběhů má sestupnou tendenci, ale to neznamená, že Dýchací metoda je špatná. Na strhující vyprávění Shawshanku a šokujícího Nadaného žáka prostě ale nemá.
Tereeeza
  2. 3. 2015, 22:36
King mě opět nezklamal, ač úplně neholduji žánru povídka, popř. novela, a mám raději příběhy delší, tento soubor se opravdu vydařil. Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank je moje srdcová záležitost od zhlédnutí filmu, konečně jsem se dostala k předloze a úplně stejným způsobem mě okouzlila.
Nadaný žák je také velmi silný příběh, běhal mi mráz po zádech, postavy jsou skvěle vykreslené, stejně tak Tělo a Dýchací metoda, já si všechny ohromně užila.
Plusové body u mě má King vždycky za propojení, třeba i jen pár slovy, s jinými díly, tady popř. s předchozími povídkami.
prkali
  2. 2. 2013, 14:18
k povídce Rita Hayworthová:

"Když jde do tuhého, jsou jenom dva typy lidí," odpověděl Andy, zakryl si rozškrtnutou sirku dlaněma a zapálil si cigaretu. "Představ si dům plný vzácných obrazů a soch a starožitností, Rede. A představ si majitele domu, který se právě doslechl, že se na něj žene ničivý hurikán. Jeden ten typ lidí doufá v to nejlepší. Hurikán změní směr, říká si. Žádný rozumně uvažující hurikán by se neodvážil zničit všechny tyhle Rembrandty, mé dva Degasovy koně, mé Granty Woody a mé Bentony. A navíc by to Bůh nedopustil. A když dojde k nejhoršímu, mám je pojištěné. To je jeden typ lidí. Ten druhý předpokládá, že hurikán se přežene přímo prostředkem domu. Když meteorologové ohlásí, že hurikán změnil směr, tenhle člověk usoudí, že ho změní znovu, jen aby mohl srovnat dům se zemí. Tenhle druhý typ ví, že není od věci doufat v nejlepší, když jsi připravený na nejhorší."

- z tohoto úryvku si do života odnáším tuto skvělou filozofii: BÝT PŘIPRAVEN NA NEJHORŠÍ A DOUFAT V NEJLEPŠÍ

- je úžasné, jak nádherný film podle této 97-stránkové povídky vznikl

---------------------

Dýchací metoda - vynikající povídka, pro mě ještě lepší než Shawshank. Možná ji dokážou docenit jen ženy (které již poznaly ten strašlivý fenomén - porod)... a znovu klobouk dolů, že ji napsal muž!

"Porod, pánové, je pro mnohé hrůzná věc; nyní je v módě, aby otcové byli přítomni narození svých dětí, a zatímco se tato móda přičinila o vyvolání pocitů viny u mnoha mužů, což si podle mého názoru mnohdy nezasluhují (jsou to pocity viny, které některé ženy používají vědomě a s téměř jasnozřivou krutostí), vcelku se zdá, že je to zdravá, prospěšná věc. (...)
Porod je úžasný, pánové, ale nikdy mi nepřipadal krásný - ani v nejdivočejších představách. Podle mě je příliš brutální, než aby mohl být krásný. Ženské lůno je jako motor. Početím se ten motor nastartuje. Nejprve běží sotva jako na volnoběh... ale jak se ten kreativní cyklus blíží svému vyvrcholení v porodu, motor nabírá stále vyšší a vyšší obrátky. Jeho počáteční tichý šelest se mění v neustávající hukot, pak v dunění a nakonec v hlasitý, děsivý řev. Jakmile se ten motor jednou nastartuje, každá nastávající matka si uvědomí, že její život je v sázce. Buď porodí dítě a motor se opět zastaví, nebo ten motor bude bušit stále hlasitěji, silněji a rychleji, dokud nevybuchne a nepřivodí jí smrt v krvi a bolestech."
MolkoZuzka
  15. 7. 2012, 17:50
V této knize se nachází moje nejoblíbenější povídka od Stephena Kinga : Nadaný žák !!! Nemohu tedy hodnotit jinak než 100 %
Ghoulman
  10. 7. 2010, 22:38
Nejlepší kniha Stephena Kinga, ač "pouze" soubor novel. Ale jakých! Tělo a Vykoupení z věznice Shawshank jsou naprosto dokonale dojemné a krásné výpovědi o životě, přátelství, naději, nezkaženosti,... Nadaný žák je neskutečně silným příběhem, který naopak přetéká zkažeností a výbornou atmosférou prohlubujícího se děsivého vztahu mezi klukem a nacistou. Dýchací metoda je nakonec velmi dobrou třešničkou na dortu, která v člověku nechá doznít předchozí velkolepé příběhy. Ačkoliv nevyšly tyto novely původně spolu, dokonale se k sobě hodí a patří mezi skvosty v Kingově rozsáhlé práci...
RockWagram
  5. 12. 2013, 18:01
Četl jsem jen Ritu Hayworth and the Shawshank redemption, protože film patří k mým oblíbeným. A je třeba říci, že kniha na mě působila podobně. King píše velmi prostým jazykem, ale na vznešenosti to dílu vůbec neubírá, spíše naopak. Pokaždé když jsme se do Shanku začetl, v hlavě mi zněl nakřáplý hlas Morgana Freemana...a když Andy utekl, mysl si už vytvořila svůj vlastní obrázek, nezávisle na filmu. Pokaždé když si teď vzpomenu, jak se tak ředitel Norton nad Andyho útěkem vztekal a ,,not-to-bright'' bachař Rory Tremont vyjekl v té smradlavé díře, kterou se Andy musel protáhnout: ,,Oh shit! It's shit! - vzpomenu si na Andyho, mířícího na jih v jeho vlastním autě, oháknutého v pěkném obleku, a musím se smát...
cravatta
  23. 4. 2015, 15:42
Jsem asi jediná, ale mně se nejvíce líbila povídka Tělo, bavila jsem se u ní od začátku do konce. Ostatní byly taky skvělé, parádně napsané, ale tahle mě oslovila nejvíc, ti čtyři kluci neměli chybu, možná mi to trošku připomnělo partu dětí z TO.
Vojtik69
  3. 11. 2011, 16:18
Z této sbírky jsem četl 3 povídky (nečetl jsem Nadaného žáka).
- Shawshank: Slyšel jsem spoustu pozitivních recenzí, ale tato povídka mě vysloveně zklamala. Není špatná, avšak nijak mě neuchvátila. Průměr... Celý děj byl předvídatelný - žádná typicky kingovská nečekaná pointa.
- Tělo: Začátek je slabší, ale pak se děj rozjede a má to šmrnc. Asi nejlepší povídka z této knihy.
- Dýchací metoda: Příběh v příběhu. Vyprávěný příběh o dýchací metodě je skvělý, ale z obalového příběhu jsem trochu rozpačitý. Čekal jsem, co se z něj na konci vyvine, jaká tajemství budou odhalena. Jak to s odhalením tajemství dopadlo nechci, těm co knihu ještě nečetli, prozrazovat. A Ti co četli stejně vědí :-)

Pokud váháte s výběrem knihy z Kingova díla, vyberte si spíš nějakou jinou (třeba Řbitov zvířátek, nebo Cujo).
bublynka22
  10. 1. 2012, 19:13
Pokud holdujete napínavým příběhům, ale zároveň se nepotřebujete brodit potoky krve a míjet rozkládající se mrtvoly jsou tyhle čtyři povídky to pravé ořechové.
SaraG
  22. 2. 2016, 13:47
Krátké příběhy od Kinga mám čím dál tím radši. Líbí se mi, že si nenechá uniknout jediný nápad, který se mu mihne hlavou. Nadaný žák je vynikající, Shawshank je klasika, Dýchací metoda mě ale taky naprosto uchvátila. Snad jen Tělo pro mě bylo trochu méně záživné, ale rozhodně ne špatné.
Kagome-chan
  28. 7. 2014, 2:29
Naprosto úžasné příběhy, všechny čtyři, každý skvělý svým vlastním způsobem. U jedné se člověk musí usmívat, u další je v šoku a King je tak opět mistrem ve vyvolávání silných emocí. Ačkoli jeho romány obecně bývají lepší než kratší příběhy, tato kniha je nádhernou výjimkou. Směle do ní!
jvaclavik
  30. 7. 2011, 13:23
Kniha obsahuje 3 povídky, krátkou povídku "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank" podle které byl natočen veleúspěšný a dobrý film "Vykoupení z věznice Shawshank". A dále taktéž zfilmované povídky "Nadaný žák" a "Tělo".
Kromě povídky "Tělo" je kniha velmi čtivá.
Evina Kalousová
  1. 2. 2016, 19:36
Z celé knihy jsem byla schopná přečíst akorát Vykoupení z věznice Shawshank a Tělo. Zbytek ne. King je výborný autor, ale některé jeho povídky prostě nepřečtu, i kdybych se sebevíc snažila.
Mariona
  25. 11. 2014, 10:14
Když bych měla povídky seřadit od nejoblíbenější, na 1. místě je pro mě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, která mě úplně dostala a taky kvůli filmu, který je taky úžasný. O druhé místo se u mě dělí Nadaný žák a Dýchací metoda a jako poslední musím dát Tělo, do této povídky jsem se bohužel vůbec nemohla začíst, začla mě bavit až skoro ke konci, kdy kluci přespali v lese a druhý den pokračovali v hledání. Ale film Stůj při mě, podle povídky Tělo má vysoké hodnocení, na ČSFD 82%, takže filmu šanci dám. Jinak jako vždy hodnotím celkově kladně.
eormis
  10. 8. 2011, 19:24
Výborná kniha, povídky jsou čtivé a zajímavé, jen Dýchací metoda se podle mého moc k předchozím třem nehodí a spíš za nimi pokulhává. Vykoupení z Shawshank je bomba samo o sobě, Nadaný žak je velmi dobře psychologicky zpracované dílko o zvrhlosti a Tělo opravdu vtáhne do děje putování klučinů.

---------------------

Arakkis
  26. 12. 2012, 10:46
Čtyři povídky, každá jiná, ale všechny stejně mistrně napsané. Nejvíce mne oslovily tyto dva příběhy:
- Rita Hayworth (zfilmováno jako Vykoupení z věznice Shawshank) je napínavým příběhem o pobytu a následném útěku nevinného odsouzence z vězení.
- Nadaný žák je psychologické drama popisující vliv stárnoucího SSáka na mladého, psychycky narušeného chlapce, kterého přitahuje násilí.
Stephen King je prostě mistr a tyto povídky si nezaslouží méně než 100 %
paja777
  14. 8. 2012, 21:12
Po přečtení komentářů jsem byla na knížku hodně natěšená, ale strašně mě zklamala. TOLIK zbytečných slov. Tolik sprostých slov (podle autora mělo tehdy zaručeně každé dítě slovník jako dlaždič). Když už člověk doufá, že se to snad trochu rozjede, tak následuje úplně nesmyslná odbočka od tématu. Děj se zbytečně natahuje. Téměř 500 stránek o ničem. Nuda, nuda, nuda.
dollyk
  10. 9. 2016, 13:15
Vykoupení je geniální, Nadaný žák vynikající, Tělo snad to nejmelancholičtější, co jsem od Kinga kdy četl a také skvělé a Dýchací metoda? Dobrý příběh. Ne tak dobrý námětově, ale skvěle napsaný. Udělat z autonehody těhotné rodičky takový hororový nervák, to snad opravdu umí jen King. Ale ten motiv s tím klubem vypravěčů, to byla rána pod pás, pokud to King ještě někde nerozvede. Jinak musím chválit.
Flynn
  29. 9. 2011, 9:34
Pokud bych rozdelil hodnoceni knihy na povidky a hodnotil je samostatne tak by to bylo asi takhle: Shawshank 5hvezd (mimochodem jeden z mych nej filmu, videl jsem ho asi uz 15x a po precteni knihy jsem si ho s chuti pustil znova) musim bohuzel uznat, ze atmosfera filmu me oslovuje jeste vice nez kniha. Nadany zak - 5 hvezd, skvele vybudovana temna atmosfera a skvele psychicke pochody obou hrdinu a zaver je proste skvostny. Telo - 3-4 hvezdy, prijde mi to skoro jako nejaka foglarovka, proste vyprava mladych kluku. Ctive to je, ale ze by me to nejak dostalo se rici neda. Dychaci Metoda- 4 hvezdy, samotny pribeh o dychaci metode usel, ale hrozne me fascinovalo to prostedi panskeho klubu, porad jsem cekal nejakou mysteriozni linku a drzelo me to v pozoru... v souctu je to kniha na 4-5 hvezd a rozhodne stoji za precteni.
marecek42
  6. 9. 2015, 18:57
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank patří mezi moje Top 3.
Život je pes, ale jde o to nikdy to nevzdat a dostat se až na tu pláž.. Naděje je tady vždycky :)
Demimortuus
  29. 7. 2014, 10:25
moje recenze na Sanctuary.cz k přečtení zde: http://sanctuary.cz/recenze/9402-ctyri-rocni-doby-stephena-kinga
Wajsik
  30. 6. 2014, 12:38
King je opravdový mistr. Teprve čtvrtá kniha, kterou jsem od něj přečetl a nevím kam výše mám jeho umění vyzdvihnout. Na svůj vrchol v podobě To to zatím ještě není, ale vždyť jsem teprve v počátcích jeho životní tvorby.
Co se týče jednotlivých novel:
Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Mnohokrát jsem viděl film a proto se chtě nechtě stále nabízelo srovnání. Hlasem Andyho na mě stále promlouval Tim Robbins a Reda jsem zase viděl s tváří Morgana Freemana. K samotné povídce jen toto: Úžasný příběh o naději a víře. Pár věcí se mi líbilo více ve filmu a pár více v knize. 100% jasných v tomto případě.
Máťa71
  10. 6. 2014, 13:15
Letos na jaře jsem mezi novinkami ve fondu knihovny zahlédl titul Čtyři roční doby a ten samý den si knihu odnesl domů. Vykoupení z věznice Shawshank znám jako velký milovník filmu. Povídka vynikající, četl jsem jedním dechem přesto, že jsem věděl oč běží. Další tři povídky jsem přečetl a dlouho zůstanou součástí mýho já. Nedokážu zapomenout na zkaženost v Nadaném žákovi, na kamarádství v Těle. Dýchací metoda je pro mě stejně nezapomenutelná. Mrzí mě, že jsem si nechal ujít skvělý film Stand by Me natočený podle novely Tělo. Co si však ujít od letošního jara nenechávám je četba Kingových knih. Jen zřídka sahnu po jiném autorovi / tady chci sdělit moje nadšení z Davida Mitchella, autora Hybatelů, Atlasu mraků a dalších !!!/.
K.atuli
  6. 10. 2013, 14:54
Naprosto skvělá kniha! Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák se mi líbily určitě nejvíce. Jak v knižní podobě, tak i v té filmové.
TynaK.
  10. 3. 2013, 23:44
Knihu doporučuji těm, kteří si zaškatulkovali Kinga jako autora, který píše "jen" horory. Nejradši mám Tělo. Povídka o tom, že dětské přátelství je to nejsilnější. Donutí vás si vzpomenou na dětství a na to, kde vlastně jsou ti vaši nejlepší kamarádi. Nadaný žák je neméně úžasný a Vykoupení z věznice Shawshank je především nesmírně chytrá povídka. Nejslabší je asi Dýchací metoda. A to jen proto, že je svázána v knize s ostatními povídkami, které podle mého názory patří mezi to nejlepší, co King napsal.
PetraB
  19. 2. 2013, 7:31
Rita Hayworthová-Na tuto novelu jsem se moc těšila,protože film Vykoupení z věznice Shawshank je můj oblíbený,ale nic nového tam nebylo,film byl výjmečně lepší.
Nadaný žák-Tato novela byla skvělá,šokující,přečetla jsem jí jedním dechem.
Tělo-Novela byla zajímavá,dobře se četla,ze začátku mi vadilo tolik vulgarit,ale po pár stránkách jsem si zvykla,tak nějak to k tomu patřilo.
Dýchací metoda-Touto novelou jsem myslela že se neprokoušu,ale nakonec byla skvělá.
Noviik
  21. 7. 2012, 13:34
Geniální Nadaný žák a naprosto úžasné Vykoupení z věznice Shawshank. Tělo je velmi poutavé, Dýchací metoda zajímavá.
King
  21. 10. 2011, 18:39
Všechny tři příběhy jsou poměrně dobré, Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank je bez debaty nejlepší, k Nadanému žákovi a Tělu jsem se už vyjádřil. S touhle knížkou mám ale jediný problém. Jak už tu přede mnou někdo ráčil podotknout, doopravdy neexistuje!
dbstalker
  30. 7. 2011, 16:17
JVACLAVIK: Taková kniha neexistuje.

Existuje pouze kniha "Čtyři roční doby" s novelami: "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank", "Tělo", "Dýchací metoda" a "Nadaný žák".
nenia
  6. 1. 2011, 15:23
Holt Shawshank je Shawshank...tam se nedá nic dělat. Zbytek povídek je takový komparz (čtivý a zajímavý). A jelikož se jedná o povídku, ve filmovém zpracování to vyznělo ještě lépe.