Idea českého státu v proměnách staletí

Idea českého státu v proměnách staletí Originální název: Idea českého státu v proměnách staletí
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Nakladatelství Lidové noviny - 2008
ISBN: 978-80-7106-985-0

Nakladatelství Lidové noviny (2008) 978-80-7106-985-0 280

Od Mnichova 1938 jsme šedesát let žili v nenormálních poměrech a téměř dvacet let po Listopadu stále ještě zjišťujeme, že nás to poznamenalo mnohem víc a hlouběji, než jsme si mysleli.
Během života lidí starší generace se vystřídalo několik více či méně odlišných režimů. Některé z nich revidovaly, cenzurovaly, ba přímo falšovaly národní dějiny podle svých potřeb. Také proto jsme si řekli, že může být užitečné upravit oblíbené přednášky z vysílání Českého rozhlasu 3--Vltavy a předložit vám názornými mapkami doplněné kapitoly o tom, kdy a jak vznikl náš stát, jak se vyvíjel, co dával či bral obyvatelům na jeho území žijícím, zda trval nepřetržitě, nebo ne a s čím asi souvisí nedávné naděje i zklamání nás, občanů. Historik Jaroslav Pánek soudí, že také na znalostech dávnějších proměn českého státu, na kritickém rozvíjení politické i právní kultury minulosti a na vědomí odpovědnosti za věci veřejné mj. závisí, jak se bude vyvíjet osud našeho národa v blízké i vzdálenější budoucnosti. (Založil/a: Jungolink)