Originální název: Misery
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

BETA Dobrovský - 2003
ISBN: 80-7306-094-9

BETA Dobrovský (2003) 80-7306-094-9 326

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephen Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.
Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít.

vladislaus
  8. 3. 2014, 9:37
Monstrum Annie Wilkes, kterou King stvořil, určitě patří do panteonu největších zrůd, které spisovatelé horrorů a thrillerů vytvořili.
Introvert
  22. 4. 2015, 14:26
Uf. No tedy....
Jedna z knih, které jsou napínavé od začátku až do konce. Kdo má rád napětí a opravdu zdařilou atmosféru strachu, tady si přijde na své. Znovu obdivuji autorovu schopnost tohoto dosáhnout za minimálního počtu postav.
Misery by mohli lékaři doporučovat jako podpůrnou léčbu pro pacienty s nízkým tlakem...
Magyana
  19. 6. 2016, 21:06
Kdysi dávno jsem viděla film, ale nepamatovala jsem si z něho nic kromě ústřední zápletky. Knihu si pamatovat budu, protože je to slušné psycho. Annie Wilkesová je jedinečný magor, její vyšinutost se v průběhu knihy stupňuje a uznávám - byly chvíle, kdy mě dokázala šokovat.
Ale nějak nevím, dech se mi netajil, že bych chvílemi ani nedýchala se mi taky nestalo. A že bych nemohla přestat číst taky ne.
Takže jsem asi nějaká okoralá nebo co, když jsou tady z toho všichni tak odvaření.
Nebo jsem možná měla problém s hlavním hrdinou. Paul mi k srdci příliš nepřirostl, celou dobu jsem cítila odstup, a když jsem přemýšlela, jestli to přežije, bylo mi to vlastně skoro jedno. Jakoby byl jaksi plochý, nepropracovaný, bez minulosti - na rozdíl od Annie, kterou jsem nesnášela snad od první stránky.
Ale to je asi tak všechno, co bych této knize mohla vytknout. Málokdo by dokázat postavit knihu prakticky na dvou postavách (těch pár dalších, které se tam mihly, jsou pouze nepodstatný komparz). Všechna čest, King to dokázal.
Ghoulman
  20. 12. 2016, 9:53
Zatím jedna z nejlepších věcí, kterou jsem měl tu čest od mistra hororu číst. Právě zde se totiž v ideálním poměru setkaly všechny ty věci, díky nimž je King tak uznávaný. Je to extrémně čtivé, neskutečně napínavé, má to psychologickou hloubku (charakter Annie je geniálně propracovaný) a celková okleštěnost prostředí (většina příběhu se odehrává v jedné místnosti) knize vyloženě sluší a funguje na výbornou. I filmové zpracování si jistě zaslouží pozornost, mimo jiné díky excelentnímu hereckému výkonu Kathy Bates.
janeicka
  23. 12. 2013, 9:09
Perfektní psychologický thriller, až jsem u některých pasáží radši ani nedýchala. Bavilo mě číst i knižní příběh Misery a zajímavé bylo, že chybějící písmenka v psacím stroji byla doplněna v knize jiným písmem. Napnutá jsem byla až do konce, takže hodnotím plným počtem :-)
Tereeeza
  24. 11. 2014, 0:27
Teď jsem otočila poslední stránku a jsem jako na jehlách. Závěrečných sto stran jsem přečetla neuvěřitelnou rychlostí, nemohla se odtrhnout, nedýchala a jen tak asi neusnu. Tohle byla opravdu jízda. Jsem přesvědčená, že i dnes patří Misery k jednomu z Kingových nejlepších děl.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:27
Božsky šílené, šíleně božské. Naprosto geniální dílo, děj je natolik děsivý, že jsem se bála večer zhasnout lampičku, aby se mi nezdálo o Annie.
Pend
  25. 2. 2013, 14:18
King ve formě. Skvěle dávkuje napětí, vyvolává atmosféru strachu, donucovací metody Annie jsou stále drastičtější. Rovněž jedna z mála Kingových knih, která se dočkala důstojného filmového zpracování.
Archangel_P
  24. 5. 2016, 7:58
Asi v polovině knížky jsem se začal mírně nudit a těšit se, až Misery dočtu. Byl jsem dokonce odhodlán dát knize na CBDB jen čtyři hvězdičky!
Nicméně kniha začala být - jak je u Kinga normální - impozantní a já s otevřenou pusou četl dál a dál. Parádní psychologický horor, vážně doporučuji! 93 %, pět hvězd.
Á propos - Annie je nejhorší psycho, se kterým jsem se zatím v knihách setkal.
ondrasek
  27. 11. 2012, 6:56
Po delší odmlce jsem opět šáhl po knize mistra pera a napětí a opět je to pecka s velkym P. I konec je výborný, jakože panu SK se někdy ty konce tak úplně nevyvedou, tady jsem si na něm fakt pošmáknul.
PS: Ihned po dočtení jsem si pustil filmovou verzi, která také není špatná, ale - filmová Annie je sotva poloviční svině té knižní.
LadysR2
  27. 1. 2013, 19:47
Přečetl jsem za týden... A takovou péči, co dostal pisálek po nehodě, bych si s klidem odpustil. Není nad bláznivé fanynky
chrispe
  3. 11. 2012, 21:40
Kniha, kterou si musíte dávkovat. Kniha, při které jste napnutí jak špagát. Nevím jestli si Misery ještě někdy přečtu. Jestli na to ještě někdy seberu dost odvahy. :)
antoniana
  8. 11. 2016, 16:58
Tohle je přesně dílo, které je tak profláknuté, že každý má alespoň rámcovou představu o ději, přesto stojí za to si Misery přečíst. Ze začátku mi přišlo, že King odhalil karty strašně rychle, ale to jsem se spletla, dokázal mě udržet přikovanou ke knize po celou dobu příběhu. Annie Wilkesová je vážně zrůda, ale i přes všechno co prováděla se autorovi povedlo zachovat reálnost a uvěřitelnost této postavy. Je šílená? Ano. Je ale i uvěřitelná a plnokrevná, člověk nemá pocit, že si ji autor vycucal z prstu. Pro čtenáře neznalé Kingova díla, může být Misery skvělým odrazovým můstkem.
Pim
  3. 7. 2013, 23:45
Dost dobré. Poprvé jsem to viděla jako film v kině na velkém plátně. Po odchodu z kina bylo nutno rozdýchat. Pak se spustila smršť kingovek. Až jsem se nasytila a odložila. Knihu jsem četla už dost dávno, ale asi znovu přečtu. Jedna z výraznějších.
Orina
  23. 12. 2011, 10:24
Nemůžu jinak, ale po přečtení se kniha stala jednou z mých nejoblíbenějších. Kniha nemá slabé pasáže, bála jsem se a chvílema jsem musela překonávat pocit na zvracení ze silně naturalistického popisování. Ovšem obávám se, že na světě není člověk, který by tak urputně lpěl na životě jako Paul. :o)
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:36
Vynikající záležitost, která trochu vybočuje , resp. přiřadil bych ji k Geraldově hře. Dokonalý psycho-thriller, bez jakéhokoli nadpřirozena, doplněný bonbonkem v podobě druhé knížky o Misery.
ronynka
  5. 9. 2011, 1:28
Jeste ted, kdyz slysim dupani, vrzani podlahy atd se bojim. Do nemocnice ted doufam nevkrocim aspon tak nekolik mesicu. Uzasny. Nejhorsi je konec, ja byla tak v soku, to bylo sileny...
Evina Kalousová
  8. 11. 2016, 17:40
Ačkoliv jsem v tu knihu vůbec nevěřila a přečetla jsem si ji jen na horoucí doporučení mé kamarádky, která mi ji za tím účelem půjčila, musím konstatovat, že to stálo za to. Je to tak dobře napsané, že Vás to vtáhne do děje, dokážete se vcítit do chudáka hlavního hrdiny a Annie považujete za opravdovou zrůdu. Nehnula jsem se od té knihy tak dlouho, dokud jsem ji nedočetla. Film jsem neviděla, kniha byla naprosto dostačující.
Raggen
  21. 5. 2013, 13:05
Pecka! První slovo co mě po přečtení napadlo. Mistr King se zase ukázal, knihu jsem zhltla doslova za pár hodin a skoro jsem u toho nedýchala. Ke konci graduje a tak se u mě projevovaly i občasné výkřiky typu '.. no nene!' a dokonce i '.. to je ale sv*ne'. Jsem unešená!
gabce
  6. 3. 2014, 13:34
Výborná kniha. nevím co jiného k tomu napsat, prostě pán King se vyznamenal. kniha se přečetla jedním dechem
Lilienn
  31. 10. 2013, 13:01
Ještě teď si vzpomínám na okamžiky, kdy jstem dočetla knihu, venku se stmívalo a já byla v našem domě úplně sama a nemohla se pohnout :) Modlila jsem se, aby už někdo přišel domů.
Skvělé, jako příběh, který se může opravdu v reálném světě stát, hodnotím jako nejhororovější. Je to jen o lidech a v tom je ta hrůza, ale skvěle napsaná - jako vždy pane Kingu, smekám.
Kitamita
  27. 8. 2013, 22:08
Misery je jednou z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. Napětí prostupuje knihou víc a víc, čím je konec blíže. Doporučuji filmovou adaptaci s Kathy Bates - Misery nechce zemřít. Myslím, že lepší herečku pro roli pošahané "fanynky číslo jedna" Annie nemohli vybrat. Kathy ji zahrála báječně a nejsem si jistá, zda-li jsem se více bála u knihy či u filmu.
čarodějka999
  14. 3. 2012, 20:40
Moje vůbec první knížka od S.Kinga, kterou jsem půjčila po shlédnutí filmu. Po té jsem několik let Kingovi nevěnovala pozornost, asi jsem potřebovala dorůst :) a momentálně patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele.
Katniss
  25. 6. 2011, 20:00
Kingův triumf, který už dle mého mínění těžko překoná. Krutostí a naturalismem se nevyrovná žádné jeho jiné knize (snad jen trochu teenage Carrie), ale zároveň neříká vše a ponechává čtenáři vlastní prostor pro fantazii. Úžasný horor, který vás udrží v napětí až do poslední stránky.
Honzy
  11. 12. 2010, 19:47
Misery... Hmm, mám k ní zvláštní vztah. Na jednu stranu se mi hodně líbila, na stranu druhou mě zklamala. Po tolika skvělých recenzích jsem čekal asi něco víc. Hl. hrdinový jsem moc nefandil, byl to takový namyšlený "král světa", který se nicméně později proměnil v člověka, který musel co nejracionálněji uvažovat, aby dokázal přežít. Když se "vykradl" z postele, napětím jsem skoro nedýchal. Psychologická stránka jako vždy napsána na jedničku. Annie byla prostě šíleně dobré popsaná! Atmosféra byla natolik tvrdá, že jsem Paulovi opravdu nezáviděl a nikdy bych se v jeho situaci nechtěl ocitnout. Moc se mi líbil skvěle napsaný konec.
Malwasur
  14. 12. 2016, 8:20
Obsahuje spoiler spoiler Skvělá knížka, místy hodně děsivá. Osobně bych ji zařadil stoprocentně k nejlepším knihám tohoto autora. Nechtěl bych se setkat s Paulovo "fanynkou číslo jedna". Příběh jsem prožíval s ním, jako bych to byl já, kdo leží v postely a prožívá ta hrozná muka. Ještě teď po přečtení jako bych slyšel ten její hlas: JSEM VAŠE FANYNKA ČÍSLO JEDNA...Nechtěl bych se ocitnout na Paulově místě...Nejen že bych Anni zařadil taky do skupiny největších zrůd, ale určitě i mezi první místa zrůd, která stvořil Stephen King. Realistické děsivé líčení její šílenosti a toho, čeho všeho je schopná, a taková řádka za ní v jejím životě ošetřovatelky a zdravotní sestry...Ještě teď mám mráz po zádech. Včera jsem dočetl posledních sto stránek, zkrátka to nešlo dál odkládat, MUSEL jsem to dočíst. :-) VŘELE DOPORUČUJI VŠEM, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ TROCHU BÁT, A MILUJÍ KNIHY STEPHENA KINGA :-)
Luciiies
  8. 5. 2012, 21:25
taky moje první. Byla to pro mě emočně celkem silná knížka. Nejsem moc na ten horor, ale zároveň jsem to chtěla zkusit:) proto jsem si ji vybrala a pak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Občas by mě zajímalo, jak jsem se u toho tvářila, u filmu bych zavírala oči....Co se mi taky líbilo, bylo jak vznikala v knize další kniha (kterou bych si taky ráda přečetla:))

---------------------

i po roce si na ni dost často vzpomenu, opravdu ve mě tato kniha něco nechala. Dokonce jsem ji četla cestou k babičce a pokaždé, když jedu okolo, nebo jdu, tak ve mě zamrazí
Faith
  25. 7. 2013, 17:34
Páni, naprosto úžasná kniha, zhltla jsem ji od začátku do konce.. Kinga miluju, jeho knihy se mi líbí, ale tohle byla absolutně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla...
Nijura_Pudlikovna
  3. 6. 2012, 10:26
Další dokonalé dílo. Přečetla jsem Misery jedním dechem a po většinu času jsem měla husí kůži. Mistr King opět ukázal, že se ve svoji práci dokonale vyzná :)
citroon5
  29. 1. 2014, 21:09
No tak tohle bylo maso !
Napřed se mi Annie jevila jenom jako nějaká blbá,tlustá nána,postupně se měnila v pěknou krávu, zlou svini,mazanou bestii,bezcitné monstrum a nakonec v Terminátora;-)
Jestli se píše o Kingových knihách,že mohou způsobit mrazení,tady ho mít budete zcela jistě a pořádný.
Mně se udělalo regulerně zle ,při scéně "přihoblování"
"Tak a teď jseš přihoblovanej !" No to byl nářez !!! Dávám plný počet.
Canette
  8. 12. 2013, 7:00
Moje první knížka od Kinga. Hltala jsem každou stránku od začátku až do konce. Naprosto dokonalá. Určitě si ji přečtu znovu.
Kabis
  29. 8. 2013, 16:34
Zfilmovanou verzi jsem viděl několikrát před přečtením knihy a tak jsem věděl do čeho jdu. Filmové zpracování je brilantní a tato kniha si ho zasloužila. Kniha má skvělou tísnivou atmosféru až z ní člověka mrazí.
OKo
  14. 7. 2011, 8:19
Misery jsem četl krátce po Nezbytných věcech, což byl zajímavý kontrast mezi těmito 2 knihami - v Nezbytných věcech si King vytvořil celé město, kdežto v Misery byly jen 2 ústřední postavy a děj se odehrával prakticky jen v jednom domě. Obdivuji Paula za jeho touho po žití...já bych se na to už dávno 'vysral'. Dostala mě pasáž, kdy už se zdálo, že Paul získává navrch, a pak se ukázalo, že Annie ví o každém jeho kroku. Takovou svini skutečně pohledáte. King prostě předvedl zase dokonalé dílo.
Flynn
  28. 1. 2011, 8:49
Jedna z prvních knih, které jsem od Kinga četl. Naprosto mne vtáhla do děje. Annie je jedna z nejděsivějších postav (pokud neberu v potaz nějaké démony a ďábly, ale čistě lidské stvoření), na kterou jsem při čtení narazil. Skvěle vybudované napětí, snaha Paula nějak se vymanit z démonické nadvlády Annie. Po přečtení knihy jsem se koukl na film a ten ačkoli obdržel nějakého toho Oscara je ve své krutosti oproti knize pouhým čajíčkem. Skvělá kniha.
kittyMITTY
  23. 8. 2010, 22:33
Vlastně tohle byla knížka, kterou jsem se rozhodla po dlouhé době od Kinga půjčit a skutečně mě HODNĚ zklamala. Nezábavné, nenapínavé. Vlastně jsem četla už jen proto, abych se zjistila, jestli v tom přeci jen něco nenajdu. A (bohužel) jsem nenašla.
Lennie
  20. 6. 2010, 10:09
Moje první Kingovka, takže k ní mám tak trochu melancholický vztah (pokud lze mít melancholický vztah k hororu :)) Hlavní hrdinku jsem upřímně nesnášela, hrdiny mi byo hrozně líto a nečekala jsem, že to dopadne tak, jak to dopadlo :)
Erlif
  7. 9. 2012, 7:20
Tuto knihu jsem dostala od pritele k 18tym narozeninam, bohuzel Kinga jsem dokazal ocenit az o par let pozdeji. Kniha je super, film jsem nevidela.... Clovek je napjaty a porad jen ceka co od Annie jeste muze cekat, jsem rada ze to "dobre" dopadne :-)
Halogenka
  9. 5. 2012, 22:27
Wow...nečetla jsem jedním dechem, protože jsem ho občas musela zadržovat. Annie jsem upřímně nenáviděla a při každém jejím výlevu šílenství jsem držela pěsti Paulovi, aby ji konečně oplatil její tyranii.
King
  21. 10. 2011, 18:17
Moje první setkání se Stephenem Kingem rozhodlo o tom, že se ze mě stal jeho fanoušek. Tahle kniha je naprosto strhující a nikde nevázne. Není tu nouze o napínavé chvilky a všudypřítomný děs. Aspoň jedna hvězdička je nutná už jen za ošetřovatelku Annie.
nenia
  6. 1. 2011, 15:12
Ač trochu nudná, díky přehnaným popisům nitra postavy a absenci rozsáhlejšího prostoru (příběhy z jedné místnosti s minimem postav mi moc nejsou po chuti), přesto, díky mé silné touze zabít Annie už od prvních stran, řadím knihu do lepšího průměru, protože ve mně vyvolala dojem, který měla: Nenávist a touhu vidět tu proradnou ošetřovatelku trpět stejně jako pan spisovatel. Závěr byl pro mne zadostiučiněním, proto 3 *
Naděje
  19. 2. 2016, 23:53
K přečtení a vůbec ke zjištění o existenci této knihy mě přivedl film. Byla jsem jím pohlcena a chtěla o postavě té šílené Annie, kterou v českém znění tak dokonale nadabovala Naďa Konvalinková (ano, ta roztomilá Konvalinková z filmu Adéla ještě nevečeřela) vědět víc.
Najednou King pro mě přestalo být jen to slovo, které jsem vídala v knihkupectvích a o kterém jsem si pomyslela tak maximálně, že je to asi autor. Přečetla jsem si od něj tuto knihu jako první a nemůžu se dočkat dalších. Tady v této knize jsem se nechala pohltit prostředím. Strachy, které v člověku autor dovedl probudit. I když jsem věděla díky filmu co mě zhruba čeká, brutalita psychologie mezi vězněm a jeho psychopatickou ošetřovatelkou mě dostávala. Rozhodně doporučuji k přečtení.
blala
  31. 1. 2015, 16:16
Tuhle knihu jsem četla kdysi dávno. Každému ji doporucuji, kdo má rád Kinga. Na děj se zapomenout nedá. Děj je šílený a psycho. Každou stránkou jsem chtěla vědět, co se bude dit dál. Byla jsem nadšená. A zfilmování knihy mě překvapilo a nadchlo. Když mám porovnat kniha versus film. Tady rovnatko. Prostě skvělé.
GEORGE12
  16. 12. 2014, 20:17
Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga..Skvělá atmosféra od začátku až do konce...Až bude čas určitě jdu znova do ní :-)
RustyCohle
  14. 11. 2014, 13:28
Řekl bych, že opravdu jedna z nejlepších knih, co kdy vyšla. Ty pocity strachu, úzkosti, lítosti, napětí, nenávisti jsou při čtení natolik intenzivní, že nejde knihu pustit z ruky. Annie Wilkesová je jeden z nejlepších záporňáků, jaký se kdy vě světě literatury objevil. Pravda, přečetl jsem toho pramálo, ale stejně, ty skvělé pasáže, při kterých Paul popisuje svoje pocity z Annie, ty jsou opravdu mistrně napsány.
Maya1234
  7. 11. 2014, 0:43
Jasných 5 hvězd. Doposud jsem netušila, že i kniha ve mně může vyvolat takové napětí. Některé pasáže jsem musela doslova rozdýchat. Geniální.
Flamuri
  16. 8. 2014, 10:23
Takhle v tranzu u knihy jsem ještě v životě nebyl. Naprosto strhující příběh, který jsem přečetl za den, mě od první až do poslední věty absolutně bavil. Vřele doporučuji k přečtení.
Máťa71
  17. 6. 2014, 16:31
VYNIKAJÍCÍ THRILLER. Slečna Wilkesová umí vzít za práci, když je třeba někde něco přihoblovat, seříznout, přiletovat, se zahradním traktůrkem jezdí, že by náš Béda Trávníček čubrněl. Takovou fanynku číslo jedna Paulovi rozhodně nepřál největší nepřítel jeho postavy Misery. Už si to maloval jak tu děvku pohřbí, ale jeden smyk ve frajerským chevroletu Camaro a všecho bylo jinak. Stephen King je podepsán pod celou partou skvělých knih, Misery je pro mě jedna z těch NEJ...
Downpour
  23. 4. 2013, 15:39
Toto je kniha, kterou jsem doslova "hltala" od začátku do konce :). Misery se stala hned jednou z mých oblíbených knih, jelikož o napětí není v žádném případě nouze.
Jitulka88
  24. 7. 2012, 12:34
Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga, daleko zajímavější a napínavější než film (jak už to tak bývá). Skvěle napsané, udržuje napětí, závěr fascinující!
CZPoseidon
  12. 7. 2012, 6:52
Poutavé, fascinující dílo, které Vás vtáhne do děje a nepustí. Kniha patří k mým nejoblíbenějším. Představa, že jsem chycen touto milou dámou je zdrcující. Možná bych dopadl daleko hůř...