Originální název: Czas pogardy

Leonardo (2007) 978-80-85951-48-6 271
Leonardo (2005) 978-80-85951-39-8 330
Leonardo (2000) 80-85951-18-5 330
Leonardo (1996) 80-85951-01-0 330

Čas opovržení navazuje tam, kde kniha Krev Elfů končila. Hlavní dějová linie je tady stále jednotná i když se už nějaké boční nitky rozbíhají. Mírně nevídané u Sapkowského knih. Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout…

janeicka
  16. 11. 2013, 10:13
Čas opovržení definitivně nadešel a celou knížku jsem opět přečetla jedním dechem, politika nepolitika :-) Chyběli mi zde moji oblíbení trpaslíci, nejzajímavější Marigoldovo vyprávění o situaci v různých částech světa, to nemělo chybu. Příběh nám vrcholí, jsem už nesmírně zvědavá na Křest ohněm, jak se vše bude vyvíjet dál.
Keatin
  28. 3. 2013, 22:52
Tento díl, mne sice bavil, avšak ne tolik, jako díly předchozí. Hlavní "zásluhu" na tom má přemíra politikaření. Chápu, že je to pro další děj důležité, nicméně, místy jsem se ztrácela - kdo, proč, komu, za co? apod. Ovšem na další díl se těším, tak doufám, že tam více prostoru dostane i Geralt, který byl zde trochu upozaděný. Ciri si mě získává víc a víc, ale co se týče Yennefer, ta to má u mě nahnuté už od začátku, uvidíme, třeba mě holka jedna šikovná ještě přesvědčí o své skryté úžasnosti. :)
zoro2
  24. 5. 2015, 22:06
Skvělá fantasy, která vás vtáhne do děje! Předchozí díl, Krev elfů, jsem nechtěl hodnotit, dokud nebudu mít za sebou tento, protože jsem byl poměrně na rozpacích. Teď již nelituji a těším se na pokračování.
Rames
  9. 6. 2015, 10:56
Z nedostatku trpělivosti jsem si pučila z knihovny čtvrtý díl který jediný nebyl v oběhu. A tak začínám zaklínače od poloviny . Znám tuto sérii z audio čtení a tak vím že v tomto díle hraje Geralt z Rivie jen nepatrnou roli, to ale na čtivosti nic nemění a tak hodnotím plným počtem, těším se na další díly.
Všivák
  9. 12. 2013, 13:07
Znáte to, když čtete knihu a vůbec nevnímáte, kolik jste přečetli stránek, a kolik ještě zbývá do konc? To je přesně případ téhle série. V malém světě je tu popsaných spoustu životních osudů (té žoldácké bojovnici jsem fakt fandil). Je to čtivé a ke všemu tomu začíná tato sága pomalu popisovat důvody vyhynutí nelidských národů, zániku magie a pohádkových bytostí. Které prostě nemůžou být smyšlené. To, na co potřebuje píseň ledu a ohně tisíc stránek, zaklínačovi stačí třikrát míň. Unikátní čtení. Těším se na další díl.
pchmelda
  12. 5. 2013, 11:25
Třeste se, neboť přichází Ničitel národů. Země vaše budou zpustošeny a přerozděleny novým vlastníkům. Města vaše budou pobořena a vylidněna. Tak započne zkáza světa. Kde se nyní tyčí pohoří, bude se vlnit oceán; kde je dnes mořské dno, bude poušť. Kdo je daleko, zemře na mor, kdo je blízko, padne mečem; kdo přežije, zajde hlady, kdo přečká, toho zahubí mráz… Netopýr, výr a havran se usídlí ve vašich domech, které se stanou hnízdišti hadů.
PeťkaW.
  29. 10. 2012, 17:13
Na můj vkus bylo v knize až moc politiky. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo koho zradil, kdo je s kým ve spolku... Hodně postav, hodně jmen, málo místa na zapamatování si všech. Ale ve výsledku se dalo v knize docela zorientovat a i když člověk na pár stránkách tápal, o několik stránek dál pochopil, nebo si alespoň udělal dobrý přehled. Těším se, až se pustím do dalšího dílu. Jsem zvědavá, jak se všechno vyvrbí. Sapkowského styl vyprávění mi opravdu sedí a užívám si ho, stejně jako příběh samotný.
wwwhisk@s
  14. 10. 2013, 20:48
Zatím nejlepší díl (a že jsem jich teda četla opravdu hodně...). Narozdíl od většiny mi politika nevadí, je to jedna z věcí, které se mi na této knize tak líbily. Ano, trochu méně Geralta, než by mi možná bylo po chuti, ale vynahradily ho jiné postavy, zvláště Ciri. A jak tu všichni píší, že jim dělalo problémy se v příběhu neztrácet - já jsem z toho nepochopila zhruba nic. Tak nějak mi to ale vůbec nevadilo. Sapkowski má tak jedinečný styl, který vás nutí nevnímat většinu faktů a jednoduše se nechat unášet příběhem, i když mnohdy ani netušíte, o kom se zrovna mluví. Opravdu podivuhodné.
antoniana
  5. 4. 2016, 12:30
Pořád zaklínačovi nemůžu přijít na chuť. Nejde o to, že by to bylo špatné, ale jde spíš o můj pocit z celé série. Nedokážu pochopit, proč je to tak ceněná fantasy. Mám ale v plánu sérii dočíst, jsem optimista a pořád čekám na zlom, od kterého by pro mě bylo vše lepší.
Ailees
  28. 5. 2016, 7:14
Opětovné setkání Geralta a Yennefer a velkolepý boj o Garstang jsou dvě základní esence, které Čas opovržení posouvají o úroveň výše nad mírně nezáživný předchozí díl. V Krvi elfů mi chyběla výraznější zápletka; vše se více či méně točilo kolem výcviku Ciri (která mi zatím stále přijde spíš jako namyšlený spratek – doufám však v lepší zítřky). V Čase opovržení se pak rozehrává nebezpečná hra o moc, v níž si žádný z účastníků nemůže být ničím jistý. Vzhledem k mojí zálibě v záporných postavách mě nově zaujal především Vilgefortz – ráda se nechám překvapit, čeho je tento super mocný padouch ještě schopný… Sněm čarodějů na Thaneddu je pak dokonalou přehlídkou Sapkowského smyslu pro humor a ironii – už jen kvůli tomu stojí za to pustit se do čtení :-)
Ciba
  26. 10. 2015, 13:38
Netrvalo mi to ani tak dlouho a musel jsem se za Geraltem, Ciri a dalšími Sapkowského hrdiny chtě nechtě vrátit. Nedokončené příběhy totiž nemá nikdo rád. Čas opovržení navazuje přesně tam, kde Krev Elfů končila a v mých očích si vede o poznání lépe než předchozí román. Děj totiž začíná přitvrzovat a pozornému čtenáři začíná ledacos docházet. O zvraty zde také rozhodně není nouze a ubylo i rozvláčných pasáží. Především část s kouzelnickým dýchánkem mi připomněla autorovo břitké pero z údernějších povídek. Jazyk a dialogy opět geniální. V rámci série tak milý krok kupředu a index natěšenosti na další díl opět stoupá vzhůru. Jen těch potvor je pořád méně. Když ale mizí rychleji než jarní sníh, není se co divit.
Casey
  16. 6. 2016, 8:37
Je to stále skvělé čtení, pan Sapkowski neubírá na čtivosti ani ve čtvrtém dílu. Jsem zvědavej, kam a jakým způsobem se bude ubírat osud Ciri.
ronynka
  28. 10. 2011, 12:08
Tahle byla podle me asi nejzazivnejsi. Cetla jsem ji kdysi jeste na S. skole, a cetla jsem ji opravdu porad a vsude :D
VaclavB
  4. 8. 2016, 11:16
Čtrvrtá kniha trochu ztrácí dech, zejména v částech, které předcházejí událostem na Thaneddu. Je zde spousta intrik, politiky a málo děje. Klíčový mumraj na konventu čarodějů je pak popsán z pohledu postavy, která je do víru událostí vtažena a vůbec nechápe, která bije... stejně jako čtenář. Pro mně nejtěžší a nejméně skousnutelný díl.
rahzul
  9. 5. 2016, 22:29
Situace na obou březích velké řeky Jarugy je napjatá jako struna a je načase vybrat si stranu. Vládci Čtyř království musí učinit zásadní rozhodnutí. I nejmocnější čarodějové se setkají na ostrově, aby rozhodli o osudu světa. Bohužel i Nilfgaardský císař ví o prastaré elfské věštbě týkající se Dítěte Starší krve..
Darwinista
  14. 8. 2013, 22:24
V tomto díle je více politických intrik a méně Geralta, nicméně příběh se slibně rozjíždí a hned jsem se vrhnul na křest ohněm :-)
nečik
  24. 10. 2011, 12:49
No druhý díl pomaličku rozjíždí kolotoč kolem Ciri a Geralta. Velké momenty příjdou až v dalších dílech. Jinak Sapkowski každým dalším dílem nastavuje laťku kvality výš a výš.
Tamaruška
  25. 11. 2015, 18:26
Obsahuje spoiler spoiler Naprostá bomba, údajné "politikaření", často vytýkané v komentářích, jsem ani nepostřehla, kniha se opět četla jedna báseň. Opět se zde udála spousta zásadních věcí, Yen a Geralt zase pospolu (to mě velmi potěšilo, nebýt nadálého zvratu), Ciriino putování pouští s jednorožcem se mi velmi líbilo, úplně jsem s ní soucítila, stejně jako v následující kapitole, kde se dostala do rukou Lapačům kteří, dle mého, byli ještě mnohem horší než všude obávaní Potkani. Hurá na Křest ohněm! :)
kozel89
  22. 5. 2014, 18:53
Řekl bych, že zatím nejslabší kniha z celé série Zaklínače ale nikoliv špatná. Měla pár míst, kde jsem nevěděl co čtu ale vynahradily to části jiné, kdy jsem ani nevěděl, že otáčím stránky. Po dlouhé době fantasy, která mě opravdu chytla. Konec knihy se mi líbil nejvíc a je to moc dobře připravené pro další pokračování.
Loro
  20. 9. 2014, 16:25
Tento díl byl mnohem zajimavější než Krev elfů, hlavně díky Cirillině učení se kouzlum a Vilgefortzovi.
Merit
  5. 6. 2016, 21:03
Těžko hodnotit... Hodně této sérii fandím, ale přesto... Nečetlo se mi to úplně dobře. V postavách jsem se ztrácela, kdo proč s kým... Ale od dalších dílů mě to určitě neodradí.
LaBrume
  12. 8. 2013, 23:56
Po prvním dílu Čas opovržení děj příběhu trochu brzdí. Jsme vtaženi do vysoké politiky a občas se v ní ztrácíme, děj stagnuje, o větší akci většinu času nezakopneme, o to více je ale poslední asi čtvrtina knihy strhující. Měla jsem problém jen s jednou věcí - informace jen tak zmíněné na začátku, se později ukážou být důležité a vysvětlující. Máte chuť se k nim vrátit, ale děj vám to nedovolí, žene vás dál. Z toho všeho máte pocit lehké zmatenosti, nedostatečnosti a neucelenosti. Na druhou stranu - Sapkowski se snaží o celkovou reálnost děje, celou dobu jsme jeho součástí, nikde na nás nevyskakuje panáček, který by vše dovysvětloval, není nám řečeno "tohle je Dobro a tohle je Zlo". A když si to tak vezmete - vnímáte ve svém každodenním životě všechny mediální zprávy? Nikdy se vám nestalo, že jste něčemu nepřikládali žádnou váhu a ono se to pak ukázalo být důležité? Další bod pro Sapkowského. I tímhle vás dokáže vtáhnout přímo do středu Geraltova světa a naservírovat vám ho tak,že si myslíte, že žijete v něm.
Janiska
  19. 5. 2010, 9:28
Mistrně napsaný druhý díl pentalogie o zaklínači a ostatních hrdinech, výborně popsány politické pletky, intriky, vlastnosti postav. Asi můj nejoblíbenější díl.
Quinty
  4. 7. 2016, 22:17
Tak jo. Už oficiálně žeru Geralta a spol. Knížka od knížky lepší a lepší. Jen se musim přiznat, že se krapet ztrácím v těch jménech a krajích a vládcích a čarodějích.... Mám takovej všeobecnej dojem, že Nilfgaard je špatnej, tam vládne zlej Emrych nebo jak se jmenuje, a pak je tu spousta ostatních který umíraj a přebíhaj ze strany na stranu..... Jako doufám, že to není až tak důležitý, že nevím uplně přesně kdo je kdo.

Každopádně Ciri super a jsou mi sympatický i Potkani. Ráda je uvidím i nadále :D
kyska85
  4. 10. 2014, 19:10
Skvělé pokračování předchozího dílu, propracovaný svět, nové postavy, trénink Ciri a mnoho dalších zajímavých věcí. Začátek se táhne ve stylu předchozího dílu, uprostřed budete zasypáni intrikami a politikou na sjezdu v Thanedu a konec přečtete jedním dechem a poběžíte si pro další díl :)
Neuroxerus
  6. 1. 2011, 14:44
Opět veliké nadšení. Miluji styl, jakým jsou tyto knihy psané a miluji charaktery které zde vystupují. Nejvíce se mi na Zaklínači líbí to, že tu není podobně jak v Pánovi Prstenů jasně rozdělené dobro a zlo. Ani sám Geralt není žádným rytířem na zlatém koni a může pěkně narazit.
mrkvič
  23. 10. 2015, 7:40
Pro mě zatím nejhorší díl série a to bohužel i přes to, že obsahuje nejlepší pasáž. Tou je akce kolem Lóže čarodějek, při které se mi knížka ani trochu nechtěla odkládat. Druhá polovina, která je převážně věnována Ciri, mě už ale vůbec nebavila. Zaklínače mám spojeného s Geraltem a když není na place, něco mi v příběhu schází.
Ironfood
  9. 3. 2011, 21:03
Solidní pokračování Krve elfů. Nicméně mi přišlo, že politických intrik tu bylo zbytečně moc, aniž by byly nějak zlášť brilantní, no prostě že u nich převyšovala kvantita nad kvalitou. Taky čarodějů (a hlavně čarodějek) je tu pookud nadbytek, navíc je to na úkor mých oblíbených trpaslíků. Nebýt velmi povedeného závěru, dal bych možná jen 3*
MariusDee
  1. 2. 2011, 22:24
Tento díl ságy je pro mne osobně favoritem, asi proto, že se zde věnuje dost prostoru mým oblíbeným politickým intrikám a také proto, že se to zde pěkně roztáčí díky Vilgerfortzovi, mimochodem jedinému člověkovi, který dokázal Geraltovi pořádně nakopat prdel, nemýlím-li se:)