Originální název: The Shining

ISBN: 80-7306-073-6

BETA Dobrovský (2010) 80-7306-073-6 400
BETA Dobrovský (2003)
Laser-books (1993)

Hotel Overlook je považován za nejkrásněji položené horské letovisko na světě, ale nový zimní správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřovali víc než jeho krásu.
Jack viděl v Overlooku příležitost, zoufalý způsob, jak uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny, a Danny?
Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně...

Podle tohoto románu natočil Stanley Kubrick film Shining s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

vladislaus
  11. 1. 2012, 21:25
Pro mně je teda kniha minimálně o 20 % lepší než film. Ve filmu se i Kubrick neubránil zjednodušení některých skvěle napsaných Kingových stránek.
Ghoulman
  10. 7. 2010, 22:54
Osobně mám raději film, právě pro ty odchylky, které tam jsou (na csfd, kde jsem pod stejným nickem, ho mám v top 10). Kniha je také výborná, ale film jsem viděl první, takže zvítězil...
Barabura
  12. 2. 2013, 20:44
Musím říct, že i když jsem viděla první film, tak kniha byla tak jiná a mnohem lepší, že mi to vůbec nelezlo do zážitku. Moc se mi líbil popis psychologických stránek postav a všechno jsem prožívala dost silně s každou postavou. Úplně jsem fyzicky cítila Jackovy rány palicí. Brrr
s-reader
  24. 8. 2011, 14:02
Chtě nechtě, musel jsem Kingovu knihu neustále srovnávat s Kubrickovým filmem. Postavy se mi v duchu měnily na postavy z filmu, Jack Torrance se na mě usmíval tváří Jacka Nicholsna. I přesto, že jsem začal poznávat, jak moc se liší duch knihy a duch filmu. King i Kubrick měli na Osvícení poměrně rozdílné pohledy. Pokud pominu tak důležité myšlenky jako je úloha hotelu v popisovaných událostech, King znovu otevřel své věčné téma diktátorského otce a slabé matky, která trpně snáší to, aby tyranizovat otec nejen ji, ale hlavně děti. Zajímavé je, jak se Jack Torrance snaží z tohoto stereotypu vymanit a jak do něj upadá i přes svůj nadhled a vysokoškolské vzdělání.
Další podstatný rys Osvícení je slepá ulička, ve které se Torrance ocitá. Volba mezi možností zůstat a starat se o hotel (splnit svou povinnost), nebo odejet a ocitnout se v situaci, kdy se nebude moci postarat o svou rodinu. Torrance je v knize živá, uvěřitelná postava, která dokonale dává čtenáři najevo, že je pro hotel snadnou kořistí.
To považuji za jedny z nejzajímavějších momentů celé knihy. Bohužel Kubrick můj názor očividně nesdílel a ve filmu se nic podobného neobjevuje.
Peetuliska
  24. 2. 2014, 14:54
Rodina má strávit zimu hlídáním a spravováním hotelu, který je ale přes zimu úplně oddělen od světa, někdo se z toho může i zbláznit...

Tak přítelovi se tato kniha moc líbila, mně moc ne, udělejte si svůj názor..
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 12:55
Když si srovnáte filmové zpracování a klasickou předlohu, budete jako kingovský fanoušek těžce konsternování, jak dokáže filmová verze zprasit celou předlohu. Chápu, že Stenley
Kubrik chtělu ukázat i jinou cestu, zachoval zimní atmosféru jen z knižního zpracování
vytvořil jiný děj a není se divit, že ke kubrikově verzi měl King zásadní výhrady.
Romanka
  20. 2. 2015, 8:36
Podobně jako třeba u Mechanického pomeranče jsem viděla nejprve film od Kubricka. Až po té jsem objevila knihu, a jsou to dvě samostatná díla, která bych si nedovolila porovnávat. Je jasné, že v knize je toho víc, ale myslím že to není tak podstatné, viděla jsem i jiné zpracování, asi třídílné, kde se to podle mne více drželo knihy, ale pokulhávalo zpracování, bylo to prostě béčko. Každopádně kniha je jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga.
Rutsuka
  24. 1. 2015, 22:25
Osvícení jsem odkládala spoustu let, asi jsem čekala, až zapomenu detaily z filmu, abych to tolik nesrovnávala (nakonec jsem se k tomu dostala tak 5-6 let po filmu). No a jsem fakt ráda, že jsem se k tomu dokopala, protože je to fakt super. Skvěle vykreslené prostředí, postavy, myšlenkové pochody, atmosféra. Chvílema jsem si připadala, jak kdybych v tom hotelu byla s nima :) Takže za mě další z Kingovek, které mohu směle doporučit :)
soniaf
  16. 8. 2011, 13:33
Obsahuje spoiler spoiler Čtyči hvězdičky za poněkud dlouhý a nezáživný začátek. Jinak byl děj super a asi po sto stranách se to pěkně rozjelo. Hlavní hrdina Jack mi byl už od začátku nesympatický a ani mě nemrzelo, že nakonec uhořel. Na film jsem také zvědavá, ale pochybuju, že by mohl být lepší než kniha.
HPL
  22. 9. 2013, 3:30
Výborná záležitost. Od vykreslení izolace uprostřed zasněžených hor, přes Jackův "problém" s alkoholem (je cítit, že autor ví o čem píše :D) a jeho proměnu až po osvícení a hotel samotný. Očekávání byla vysoká, ale naštěstí byla ještě předčena. Film se mi sice taky moc líbí (Nicholson je super, ale naprosto chápu, proč ho King do role nechtěl), ale kniha je mnohem hlubší (překvapivě) a vpodstatě uplně jiná. Nejvíc se mi líbila oživlá zahradní zvířátka a při masakrování "roukovou" palicí vyloženě běhá mráz po zádech. V neposlední řadě taky slovní hříčka REDRUM (dlouho jsem přemýšlel, jak se asi poperou s českým překladem, a musím konstatovat, že to dopadlo celkem obstojně) a taky jak říkali Dannymu na základě nesmrtelné Bugsovy hlášky "What´s up, doc?"!
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:28
Tenhle horor mi neskutečně přirostl k srdci, často Kingovy knihy nepročítám znovu, ale zrovna osvícení jsem neodolala. Nechápu, jak dokázal tak věrohodně popsat místo osamělého hotelu uprostřed hor a sněhu, jak dokázal tak reálně popsat atmosféru! Úžasné!
Reetri
  24. 8. 2012, 17:23
Pro mě nezapomenutelný příběh. Doporučuji nečíst v době, kdy se kvůli defektu ve sprchovém koutě musíte koupat v koupelně ve sklepních prostorách. :) Anebo jo, doporučuji, alespoň to o to intenzivněji prožijete. :) Tak jako já. Jinak mé setkání s filmovým zpracováním bylo spíše zklamání. I přes skvělého Jacka Nicholsona není nad vlastní fantazii!
Pett
  20. 7. 2014, 19:21
Přečteno, aby mě nic nebrzdilo při případné chuti na Doktora Spánka...a je pravdou, že mě zpomalil opravdu pomalý rozjezd...plno až téměř zbytečných informací, ale...přehoupnutí do druhé půle už bylo značně adrenalinové :)strašidelné...pro mě asi nejsilnější scéna...napadení malého Dannyho v pokoji 217, kdy pak stojí s palcem v puse na schodišti a okolo něj bez povšimnutí běží Wendy za vyšilujícím Jackem...super! A takových je tam víc... drobných náznaků, které mě dostávaly...
Film viděn kdysi a trochu mě to i tak při čtení rušilo, přesto si ho dám ještě jednou jako "srovnávačku"...
Venceslao90
  6. 9. 2012, 19:38
Další vynikající hororový příběh od Kinga. Přesto mám ale pocit, že z toho nápadu šlo vytřískat ještě něco více. Především mi vadilo, že čtenář přesně neví, co způsobuje ty proměny v chování jedince. Co se týče atmosféry, tak už jsem četl děsivější knihy, ale i Osvícení má pár nezapomenutelných okamžiků (např. žena ve vaně). I přes výše zmíněnou kritiku ale nemám vůbec problém tuhle knihu doporučit k přečtení, bavit se budete.
Tojaheva
  29. 3. 2016, 20:41
Mám štěstí, že jsem do dnešního dne neviděla film a proto jsem opravdu neměla zdání, jak příběh bude pokračovat dál. Navic to byla moje prvni Kingovka a rozhodne ve čtení jeho knih budu pokračovat.
scajo
  16. 5. 2013, 22:51
Jedna ne zrovna vzorová rodina, jeden od světa odříznutý a ne zrovna útulný horský hotel a jedna pořádná palice. King si jako tradičně vystačí s málem a jako obvykle exceluje hlavně fantastickou atmosférou a postavami, s kterými cítíte každou emoci i každou ránu. Film Stanleyho Kubricka patří k mým vůbec nejoblíbenějším snímkům, a i proto jsem knížku dlouho odkládal (prostě jsem neměl potřebu ji číst), ale to byla chyba - jaké překvapení... :) Tatík "vyléčený" alkoholik, který pro absťák nemusí chodit daleko, maminka logicky ztrápená tatínkem a synek, který má vzácný dar, jenž je ale spíš prokletím. A hotel. Hotel s vlastním vědomím, který má své vlastní plány. Už jen když píšu tohle, jsem zase ponořený zpátky v ději a mám chuť si to zopakovat. Ty rány palicí jsem fakt slyšel a mrazilo mě...
Ramirez85
  16. 11. 2016, 17:34
Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.
Gustik5
  13. 6. 2014, 12:35
Jako mnoho dalších jsem i já nejprve viděl Kubrickův film a až poté četl knihu. Proto se nevyhnu jejich porovnávání. I přes to, jak byl snímek "osekán" si myslím že se po právu jedná o jeden z nejlepších hororů všech dob. Ač je to vskutku nepříliš přesná adaptace, jež je v porovnání s knihou, která velice jasně ukáže pravou tvář Overlooku, dosti mlhavá ve vysvětleních. Člověk tak při filmu dosti přemýšlí, domnívá se, co to či ono znamení mělo vlastně znamenat, zatímco při čtení v knihy se každý zaměří na to, jak by za daných okolností uvažoval on. O uzavřenějším a přívětivějším konci který si po děsivém čtení zasloužíme, ani nemluvě (a i tady byl pro mne velmi děsivý moment: Halorann v garáži a "lákající" palice). S politováním mohu říci, že bych byl podobně snadnou kořistí, jako Jack... Kniha za mne 100%- emotivnější, lepší empatie vůči postavám, pomalejší Jackova proměna v loutku hotelu, Film- 80%, i přes skvělého Nicolsona jsem měl pocit, že jeho Jack je tak trochu šílenec už od začátku. A herečka, hrající Wendy byla jednou z nejděsivějších stránek filmu. :)
G8
  21. 2. 2013, 10:41
Doteď mě zaraží s jakou ladností King pracuje s jemnými impulsy, kterými postrkuje labilního Jacka až na hranu. Nevěřím, že v tom není nějaká osobní zkušenost.

Kubrickův film s vynikájícím Jackem Nicholsonem v hlavní roli můžu jen doporučit.
LadysR2
  27. 1. 2013, 20:03
Slušný, ale na víc než lepší 3 to není, sorry. Ale hlavně kvůli pomalýmu začátku. Jinak klasika King. A už nechci nic psát, ale furt mě to nutí psát 100 znaků. Prostě si knihu přečtěte a hotovo :-)
antoniana
  14. 11. 2014, 11:07
Včera dočteno a ještě to ve mně doznívá. Skvělá kniha, krátké popisy, výborné vykreslení jednotlivých charakterů, postupná gradace až závěrečnému očištění. Při čtení o Jackovi mě mrazilo v zádech, protože takhle dobrý popis boje s alkoholismem člověk najde málokdy. Líbilo se mi, že přestože byl Jack střízlivý, projevoval se stejně jako by byl opilý - stejné gesto, pak podrážděnost ... Postava Jacka byla z hlediska popisu naprosto propracovaná a živá. Co se týká srovnání s Kubrickem, chápu, že Kingovi se jeho pojetí nelíbilo, ale mě film nadchl, to kvůli němu jsem si vždycky chtěla přečíst knihu. Nakonec jsem i ráda, že film byl jiný, protože celou dobu jsem se bála o jednu postavu a navíc jsem při čtení nepřišla o moment překvapení. Těším se na pokračování.
Very.N
  7. 5. 2013, 14:45
Tak jak se mi líbí film od Kubricka (na čsfd 5*), tak stejně tak se mi líbí knížka. Skvělý námět, strašidelné prostředí a "psychotatínek" do toho... Paráda :-)
Casey
  25. 3. 2015, 9:19
Dočteno a nadšený moc nejsem :-( Považuji se za Kingofila, ale tohle dílo řadím mezi jeho slabší. Já prostě nemám rád tyhle jakoby představy v mysli, sny atd. Déle mě dost vadilo množství textů v závorkách, které snad ani nebyly součástí děje nebo jsem je zkrátka nepochopil. Ale musím říct, že se mi docela líbil konec a příjezd kuchaře Hollarana do finále :-) Dávám 3 hvězdičky.
NIPPON
  19. 9. 2012, 21:36
Ještě lepší než skvělé filmové zpracování. Při četbě knihy jsem si izolovanost horského hotelu mnohem více uvědomoval a vnímal jsem jej jako živoucí bytost, která mi docela naháněla hrůzu. Stejně jako nevyzpytatelný Jack Torrance. Výborně vykreslená atmosféra.
MuMura
  10. 4. 2013, 23:50
Moje první Kingova. A taky jedna z nejoblíbenějších. Přiznávám, že je to jedna z mála knížek, u které jsem se bála.
Miriam
  6. 2. 2011, 21:11
Film jsem neviděla, knihou jsem byla naprosto nadšená. Určitě nedoporučuji číst večer a sama doma jako tehdy já. Tak úžasný byl hotel Overlook. Jedna návštěva ovšem stačila.
Elki
  16. 2. 2014, 20:32
výborná kniha, nenašla jsem žádné hluché místo, čekala jsem, že bude trochu děsivější, ale ani to mi dojem nezkazilo. Charaktery postav byly výborně popsané a na konci jsem ani nedýchala. Jen škoda, že tím příšerným filmovým zpracováním utrpěla i kniha.
Paio
  30. 9. 2012, 11:09
Knížku jsem si přečetla proto, že jsem jí chtěla porovnat s filmem. Nejdříve jsem četla knihu, která mě ihned po pár kapitolách nadchla, vytvořila jsem si ve své vlastní fantazii svůj děj, postavy. Film mě však natolik zklamal.
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 17:31
Podle mě nejlepší Kingovo dílo. Jediná kniha jakou jsem kdy četla (a to jsem jich přečetla velkou spoustu) u které jsem se skutečně bála.
ronynka
  5. 9. 2011, 1:33
Udelala jsem chybu a film jsem si pustila pred precteni knizky, protoze film, je uplne neco jineho. (sam King to tvrdil) a kdybyste vzali v uvahu jen samotnou knizku, tak ohromi, protoze misto blaznivyho magora se sekerou uvidite nadprirozeno - ducha v pokoji, kluka co vidi bludy, na detskym hristi ruzny hnusny objevy....) Film a knizka je oboji o necom jinym. Snad to ma trosku podobny zaklady - hotel Overlook, opusteny v horach, minulost hotelu a pak pocet ucinkujicich. Dost dobra knizka
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:20
snad poprvé jsem při čtení cítil opravdovou hrůzu. King dokonale vystihl prostředí i psychologii postav. Jedním slovem Nádhera!
Film jsem naštěstí viděl až posléze, a nebýt Nicholsona, šlo by o běžný béčkový horror. Ovšem jeden (byť špičkový) herec nezachrání skoro nic .
Taylor
  29. 5. 2014, 10:34
Jako první jsem viděl film, ale kniha je úplně jiná a mnohem mnohem lepší než celý Kubrick ( a to mám Kubricka rád ):)). Jenže tady to Kubrick těžce nezvládl a knihu pěkně zprasil. Vynechal dle mého ty nejlepší části knihy...prostě si natočil svoje Osvícení. Z knihou má film společné pouze dvě věci - hotel a hlavní hrdiny. Jinak je to už jiný příběh. Kniha mě moc bavila...při popisu Jackových alkoholických a poalkoholických stavů je znát, že King v té době opravdu věděl moc dobře o čem píše.:)) DROM
Svatoslav.Svatomír
  15. 7. 2016, 10:48
Problémem Osvícení je jeho rozsáhlost. Téměř archetypální příběh o strašidelném hotelu, jež by vydal na delší novelu, je až neúnosně natažen. Nebyl by to ale King, aby i nutné (čti nudnější) pasáže dokázal hutnými flashbacky a sebereflexí postav, která je pro jeho romány tolik vlastní - zpestřit. Celý román je koncipován jako jedna velká pocta dámě, která dala duchařskému knižnímu subžánru tvář takovou, jakou známe dodnes. Shirley Jackson. Autor se nikdy netajil jejím vlivem na svou tvorbu. V tomto případě je to cítit opravdu hodně. Pouze do poloviny. Ve chvíli kdy se začne zápletka rozplétat a mytologie hotelu pookrývat své tajné kostlivce, vyprávění nabere spád a posledních 70 stran se čte jako na horské dráze. Dravé, intenzivní a neustále gradující. V ten moment se mé zklamané čtení změnilo v nadšené. Nebýt nutného dovětku \"po čase\" mohla se dostavit nefalšovaná katarze. Leč bohužel.
Osvícení rozhodně není Kingovým nejlepším románem nebo jedním z jeho nejlepších, ale rozhodně památným. Ať už díky ikonické adaptaci od Kubricka, parodické epizodě ze sitcomu Přátel nebo sporu mezi Kingem (puntičkářsky lpícím na detailech) a perfekcionalistou Stanleym Kubrickem. Pro fanoušky povinnost.
P.S. Na zadní straně přebalu se píše \"rozhodně nečtěte večer sami\". Mohu vás ujistit, že nehty strachy si rozhodně neukousáte.
P.P.S. Hlavní záporná postava má až podezřele podobné rysy jako legendární Pennywise. Náhoda?
Artep524
  26. 6. 2016, 15:55
Moje první kniha od Stephena Kinga. Vůbec jsem netušila, jaký typ hororu mám čekat. Jsem ale spokojená, kniha ve mě vyvolávala příjemné napětí a totálně mě pohltila až jsem si někdy připadala, že jsem v hotelu společně s rodinou Torrancových. První den po přečtení jsem se hodně soustředila na zvuky kolem sebe (asi jestli náhodou neuslyším mlácení palicí).
gabce
  6. 3. 2014, 12:46
osvícení- první kniha, kterou jsem četla od Kinga a to ještě na základce ... úplně mne pohltila a za výsledek bylo to, že jsem si posléze z knihovny dotáhla asi 10 jeho knih :D
Dominie
  15. 12. 2014, 16:00
Nejlepší kniha, kterou jsem kdy od Stephena četla, mimo Řbitov zvířátek. Dokonalé. Mám v plánu se podívat na film, tak doufám, že mě nezklame a bude aspoň z poloviny tolik dobrý, jako kniha.
cachanell
  4. 12. 2014, 20:20
Přečteno jedním dechem. Kniha o pěti hrdinech (počítám-li i samotný hotel a jeho duši) a tak napínavá. Skvělé vypracovaná psychologie postav hlavně otce a jeho syna.
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:44
Kultovní kniha od Kinga, kterou parodují i Simpsonovi. Na rozdíl od filmu, jak už to tak bývá, dává kniha mnohem větší smysl. Změna rodinného klimatu v prázdném hotelu v horách je tak výborně popsané, až z toho mrazí v zádech. Pro mě je nezapomenutelná scéna v koupelně...
mysinecka86
  3. 3. 2013, 15:43
Bohužel jsem před přečtením neprve viděla film a parodii v Simpsonových, takže jsem z knihy nic neměla, protože jsem všude viděla Homera Simpsona. Už to nikdy takhle neudělám zkazilo mi to celou knížku a vůbec jsem se nebála.
johny777
  21. 2. 2013, 14:48
Moje první seznámení se sai Kingem. Věru a bylo opravdu ostré. Mohu porovnat knihu a film a musím říct, že obojí jsou mistrovská díla. Mimořádně skvěle umí Stephen zachytit a vykreslit proměnu člověka v šílence. Bravo.
Plisek
  11. 2. 2014, 19:14
Jack Torance, ginem a martini prolezlý kantor a spisovatel. Chvílemi dobrý otec i manžel, ale většinu příběhu psychopatický agresor poháněný a zároveň svázaný svou potřebou se napít. Tahle postava ať je sebevíc nesympatická a odporná čtenáři prostě musí přirůst k srdci. Když jsem dočetl To, hodnotil jsem pěti hvězdami, protože si je zaslouží. Této knize bych rád dal alespoň o jeden cíp navíc.
Arakkis
  4. 9. 2013, 16:59
Skvělý psychologický horor, ve kterém King rozpitvá každou postavu (a hlavně Jacka Torrance) tak detailně, že se s příběhem pevně sžijete a budete hltat každé slovo až do napínavého konce. Film od Kubricka je skvělý, ale kniha je dokonalá.
Nijura_Pudlikovna
  3. 6. 2012, 9:40
Jedním slovem dokonalost. Od téhle knihy jsem si hodně slibovala a ona dokonce předčila moje očekávání. Bála jsem se jako ještě u žádné jiné knihy (i když za to nejspíš částečně mohl i fakt, že jsem ji četla na horách a naše okna byla plně zapadaná sněhem :D). Každý, kdo má rád horrory nebo Kinga (nebo obojí), by si tuhle knihu rozhodně měl přečíst!
marmeli
  29. 3. 2012, 16:36
King mi prozatím nepřirostl k srdci, to uznávám, ale umím ocenit něco, co se ocenit má. Ale mezi takové knihy nepatří Osvícení. Mě to prostě nebavilo. Vydržím toho hodně, jenže Osvícení mi nepadlo do oka. Je to promyšlený příběh, to ano, ale jeho knižní podoba mě nenadchla. Sto lidí, sto chutí.
peetulee
  27. 1. 2016, 15:18
S komentářem jsem stále čekala, než si přečtu i nějaké další Kingovy kousky. Vedle Osvícení jsem se dostala i k To a Prokletí Salemu a musím říct, kam se na Osvícení hrabou! Film jsem viděla, pořád se mi při čtení zobrazovaly scény, ale to nic neubírá na tom, že knížka je skvěle napsaná. Čtivá od začátku do konce, při napínavých scénách jsem nemohla přestat číst, protože bych už asi neusnula, i když jsem dopředu věděla, co přijde dál :)
Zatím nejlepší Kingova kniha! 100 %
Věra Zdražilová
  20. 12. 2015, 23:48
Těžko říct, zda je lepší kniha nebo film, ale pokud máte rádi horory, tak určitě stojí za přečtení. U Kinga je u mě na druhém místě hned za Řbitovem zviřátek. Zkuste pak jít v klidu do koupelny :)
Ajinka126
  13. 5. 2014, 14:50
Po žánrové stránce je to skvělá kniha a Stephan King si právem zaslouží hřát se na výsluní. ALE... mě občas nesedí jeho styl psaní, kdy na několik stranách zdlouhavě popisuje (pro mě) nevýznamnou cestu do rekreačního střediska. Taky mi nesedí jeho chladnost. Například když popisoval jejich pohlavní styk, tak z toho čišel odpor a bezcitnost těch postav. Pamatuji si, jak tam přímo popisoval zvláštní detail "že jí na stehně pomalu zasychá jeho semeno". Není to přesná citace z díla, je to pouhá parafráze. Mě to tím přišlo málo osobní a nemohla jsem se tak s dílem tolik ztotožnit. Každopádně hororová zápletka je skvělá!!
tinkakopek
  17. 4. 2013, 18:16
Další z Kingových skvělých knih, která mě natolik vtáhla do děje, že stačily dva dny, abych ji přečetla, a při čtení konce, jsem se dokonce opět i bála :-) ale to bylo rychle překonáno. A po přečtení několika dalších komentářů, jsem velice ráda, že jsem doposud neviděla film.
LukaJad
  31. 7. 2012, 13:46
Byla to první Kingova kniha kterou jsem četl a rozhodně ne poslední. King je mistr svého oboru a Osvícení mě naprosto uchvátilo. Dokonale vykreslená děsivá atmosféra. Poté, co my vstávaly vlasy hrůzou na hlavě asi po třiceti stránkách jsem si říkal, jestli je možné aby nastaly děsivější momenty - a ono je... Po přečtení knihy jsem si pustil filmové zpracování s Jackem Nicholsonem, a v porovnání s knihou je to slabý odvar, spíše něco jako shrnutí děje ve dvou hodinách, Nicholsonova show s permanentní dramatickou hudbou. Kniha je však mistrovské dílo, které vřele doporučuji přečíst.
marphy78
  12. 4. 2012, 19:36
100% Jackův zápas s alkoholismem je přímá metafora vlastního boje Stephena Kinga s alkoholem, když psal knihu.