Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Májový sen

47%
2 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Májový sen Originální název: Májový sen

Nejnovější vydání:
Ottovo nakladatelství
Počet stránek: 74
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Ottovo nakladatelství 74

Toto dílo má hned několik „nej“. Májový sen je nejznámější původní veršované dílo Hynka z Poděbrad. Dále je to dílo nejkritizovanější, nejdiskutovanější a podle Hynkových současníků také nejneslušnější. Májový sen se nám, stejně jako Boccacciovské rozprávky, dochoval v Neuberském sborníku. Toto dílo je psáno česky, čímž se liší od děl jiných českých humanistů, neboť jejich jazykem byla latina. Májový sen se dělí na dvě části. Na Verše o milovníku a na Májový sen. Obě tyto básně jsou psány bezrozměrným veršem, tedy veršem o proměnlivém počtu slabik. V těchto básních je užito veršů o 7 až 18 slabikách.
Tím nám připomínají v některých částech spíše prózu než poezii. Také rýmy nejsou v některých částech zrovna libozvučné, ale spíše zapadají.
Nyní něco k obsahu. První báseň, tedy Verše o milovníku, vypráví o mladém muži, který se prochází májovou krajinou. Nejprve popisuje probouzející se přírodu, pak zjišťuje, že k němu přichází krásná dívka. Dívka se mladíka ptá, proč je tak smutný. On jí vysvětluje, že se mu stýská po jeho milé. Hovoří spolu o tom, že je mladík velice smutný, neboť je zamilován a jeho milá daleko. Mladík vypráví dívce o své lásce, o své milé a jejich krásném vztahu. Dívka chlapci nabízí útěchu v podobě svého těla a své lásky. Chlapec však dívku odmítá. Ta nakonec odchází pryč s nepořízenou.
Druhá báseň, s názvem Májový sen, je daleko kratší. Neodehrává se venku, ale v ložnici, do které přichází mladý muž- hlavní hrdina a vypravěč. Chlapec, který je unavený, ulehá na bohaté lože a usíná. Ve snu k němu přichází jeho milá, kterou on přemlouvá, aby k němu ulehla na lože. Dívka se nechává přemlouvat, hovoří o své počestnosti, kterou by přilehnutím k mládenci mohla pošpinit.
Nakonec se dívka nechává přemluvit, svlékne se a ulehne k milému na lože. Když však chce mladík k dívce vstoupit, kopne nohou do postele, což způsobí leknutí pejska, který leží vedle postele. Ten leknutím zaštěká a mladík se vzbudí objímajíc polštář. Muž se pokárá za svou hloupost, vstane, a tím báseň končí.
A právě pro tento neslušný obsah bylo dílo Hynka z Poděbrad zavrhováno a on byl označen za nejnemravnější a nejsprostšího spisovatele své doby. Nejhůře na něho pohlížel Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Ten ho nazývá smilníkem, kazitelem morálky a ničitelem panen. Právě díky Hasištejnskému se stalo dílo Hynka z Poděbrad na dlouhou řadu let zavrhované. A takto mluví Bohuslav Hasištejnský o Hynkovi v listě Petru Rožmberkovi, asi v roce 1496, tedy po Hynkově smrti.
„Nic nedávněž u nás nebylo nad knížete Hynka znamenitějšího, nic výmluvnějšího, nic k jednání velikých věcí hotovějšího, však ho vezdejší porušování panen a cizoložstva všem nelibého učinilo. Aniž kdo o tom pochybuje, aby byl neměl prvního mezi našimi pány v cti a důstojenství místa, kdyby byl přirození svého znamenitých darův přílišným smilstvem neporušil, kterýž potom ode všech jsa potopen, v tu nešlechtnost ( snad Božským soudem) upadl, o kteréž všickni mluví.“
Český upravovatel skladby O rozmlouvání sv. Petra s Kristem se pohoršuje nad mravy učitelů, kteří sedí v krčmě nad korbely piva a sprostě mluví. Říká, že neví, co to četli, ale typuje, že asi Májový sen. Což zhoršilo ještě více jejich morálku. (Založil/a: Karolína.K)

(více)  

Štítky

více  
Hynek z Poděbrad Hynek z Poděbrad
*17.05.1452 - †11.7.1492

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Karolína.K
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 10. 2013, 15:52
Krásná a veselá báseň o milostných touhách renesančního mladého muže. Není divu, že právě kvůli této básni byl Hynek z Poděbrad zatracován a označován za nejnestydatějšího muže Českého království.