Májový sen

Májový sen Originální název: Májový sen

Ottovo nakladatelství

Ottovo nakladatelství 74

Toto dílo má hned několik „nej“. Májový sen je nejznámější původní veršované dílo Hynka z Poděbrad. Dále je to dílo nejkritizovanější, nejdiskutovanější a podle Hynkových současníků také nejneslušnější. Májový sen se nám, stejně jako Boccacciovské rozprávky, dochoval v Neuberském sborníku. Toto dílo je psáno česky, čímž se liší od děl jiných českých humanistů, neboť jejich jazykem byla latina. Májový sen se dělí na dvě části. Na Verše o milovníku a na Májový sen. Obě tyto básně jsou psány bezrozměrným veršem, tedy veršem o proměnlivém počtu slabik. V těchto básních je užito veršů o 7 až 18 slabikách.
Tím nám připomínají v některých částech spíše prózu než poezii. Také rýmy nejsou v některých částech zrovna libozvučné, ale spíše zapadají.
Nyní něco k obsahu. První báseň, tedy Verše o milovníku, vypráví o mladém muži, který se prochází májovou krajinou. Nejprve popisuje probouzející se přírodu, pak zjišťuje, že k němu přichází krásná dívka. Dívka se mladíka ptá, proč je tak smutný. On jí vysvětluje, že se mu stýská po jeho milé. Hovoří spolu o tom, že je mladík velice smutný, neboť je zamilován a jeho milá daleko. Mladík vypráví dívce o své lásce, o své milé a jejich krásném vztahu. Dívka chlapci nabízí útěchu v podobě svého těla a své lásky. Chlapec však dívku odmítá. Ta nakonec odchází pryč s nepořízenou.
Druhá báseň, s názvem Májový sen, je daleko kratší. Neodehrává se venku, ale v ložnici, do které přichází mladý muž- hlavní hrdina a vypravěč. Chlapec, který je unavený, ulehá na bohaté lože a usíná. Ve snu k němu přichází jeho milá, kterou on přemlouvá, aby k němu ulehla na lože. Dívka se nechává přemlouvat, hovoří o své počestnosti, kterou by přilehnutím k mládenci mohla pošpinit.
Nakonec se dívka nechává přemluvit, svlékne se a ulehne k milému na lože. Když však chce mladík k dívce vstoupit, kopne nohou do postele, což způsobí leknutí pejska, který leží vedle postele. Ten leknutím zaštěká a mladík se vzbudí objímajíc polštář. Muž se pokárá za svou hloupost, vstane, a tím báseň končí.
A právě pro tento neslušný obsah bylo dílo Hynka z Poděbrad zavrhováno a on byl označen za nejnemravnější a nejsprostšího spisovatele své doby. Nejhůře na něho pohlížel Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Ten ho nazývá smilníkem, kazitelem morálky a ničitelem panen. Právě díky Hasištejnskému se stalo dílo Hynka z Poděbrad na dlouhou řadu let zavrhované. A takto mluví Bohuslav Hasištejnský o Hynkovi v listě Petru Rožmberkovi, asi v roce 1496, tedy po Hynkově smrti.
„Nic nedávněž u nás nebylo nad knížete Hynka znamenitějšího, nic výmluvnějšího, nic k jednání velikých věcí hotovějšího, však ho vezdejší porušování panen a cizoložstva všem nelibého učinilo. Aniž kdo o tom pochybuje, aby byl neměl prvního mezi našimi pány v cti a důstojenství místa, kdyby byl přirození svého znamenitých darův přílišným smilstvem neporušil, kterýž potom ode všech jsa potopen, v tu nešlechtnost ( snad Božským soudem) upadl, o kteréž všickni mluví.“
Český upravovatel skladby O rozmlouvání sv. Petra s Kristem se pohoršuje nad mravy učitelů, kteří sedí v krčmě nad korbely piva a sprostě mluví. Říká, že neví, co to četli, ale typuje, že asi Májový sen. Což zhoršilo ještě více jejich morálku. (Založil/a: Karolína.K)

Hynek z Poděbrad Hynek z Poděbrad
*17.05.1452 - †11.7.1492

Karolína.K
  11. 10. 2013, 15:52
Krásná a veselá báseň o milostných touhách renesančního mladého muže. Není divu, že právě kvůli této básni byl Hynek z Poděbrad zatracován a označován za nejnestydatějšího muže Českého království.