Originální název: Everything's Eventual

BETA Dobrovský - 2015
ISBN: 978-80-7306-701-4

BETA Dobrovský (2015) 978-80-7306-701-4 472
BETA Dobrovský (2003) 80-7306-078-7 422

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči.
V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude...

Povídky:
- Pitevní sál čtyři (Autopsy Room Four)
- Pán v černém obleku (The Man in the Black Suit)
- Vše, co miluješ, ztratí se v dáli (All That You Love Will Be Carried Away)
- Smrt Jacka Hamiltona (The Death of Jack Hamilton)
- Místnost smrti (In the Deathroom)
- Sestřičky z Elurie (The Little Sisters of Eluria)
- Všechno je definitivní (Everything's Eventual)
- L. T. a jeho teorie domácích zvířat (L.T.'s Theory of Pets)
- Silniční virus míří na sever (The Road Virus Heads North)
- Oběd v Gotham Café (Lunch at the Gotham Café)
- Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy (That Feeling, You Can Only Say What It Is in French)
- 1408 (1408)
- Jízda na střele (Riding the Bullet)
- Čtvrťák pro štěstí (Luckey Quarter)

Tereeeza
  9. 9. 2015, 22:15
Povídky běžně moc nečtu, mám radši delší a ucelenější příběhy, ale měla jsem období, kdy na ně nebyl čas, ale číst jsem chtěla, proto jsem sáhla po této antologii. Ze všeho nejdřív bych chtěla vyzdvihnout Kingův úvod, obecné zamyšlení nad postavením povídek v soudobém světě, a jednotlivé připomínky, které doprovázejí všech 14 kousků.
Musím říct, že asi nejméně mě bavila povídka Sestřičky z Elurie, příběh, který se vztahuje ke Kingově Temné věži, čímž mě na samotnou sérii moc nenalákal.
Mezi ty klasické, které zná snad každý fanoušek, se z této sbírky řadí 1408, dlouho jsem si ji chtěla přečíst, tak se konečně zadařilo.
K povedenějším řadím Pitevní sál čtyři, Jízda na Střele, Čtvrťák pro štěstí a Vše, co miluješ, ztratí se v dáli.
Největší bomby za mě: Všechno je definitivní, Silniční virus míří na sever (ač jsem ho už před pár lety četla, měla jsem při čtení této povídky asi největší husí kůži), Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy.
G8
  18. 1. 2013, 12:10
Tenhle kousek je v mém osobním žebříčku Kingových povídek hned za Noční směnou. Obsahuje skvosty jako Sestřičky z Elurie, Všechno je definitivní a Jízda na střele. Dále pak i pár velmi slušných věcí (1408, Pán v černém obleku, Čtvrťák pro štěstí a velice zábavný Pitevní sál čtyři).
JarKun
  14. 5. 2016, 18:39
V povídkových knihách je jistota, že se tam vždycky najde nějaká blbost. Ale u Stephena platí, že nějaká ta blbost je vždycky vykoupena nějakým skvostem. Jako fanatický fanoušek Temné věže jsem si samozřejmě nejvíce užil étericky cizokrajné Sestřičky z Elurie. Pokaždé, když se King vrátí do světa Temné věže, mám chuť začít křičet, aby v tom světě ještě zůstal a psal dál a dál. Ale rozhodně bych tu našel i další silné kousky. Už úvodní "Pitevní sál čtyři" způsobil, že už nikdy nechci do nemocnice. Skvělá je i titulní "Všechno je definitivní", 1408, "Oběd v Gotham Café", nebo "Jízda na střele". King prostě umí i na krátké prostoru.
TheArleen
  28. 11. 2015, 18:28
King je jeden z mých oblíbených autorů, přesto musím přiznat, že některé povídky jsem četla a pořád očekávala, že se něco stane. Nestalo se nic. Takových povídek ale tolik nebylo, většinou jsem byla opravdu napjatá.
Za mě je z této sbírky nejhezčí povídka Silniční virus.
SallyZen
  29. 6. 2013, 14:49
Velmi dobrá knížka od Kinga. Skoro všechny povídky jsou silné, každá je odlišná a má své kouzlo. Mé nejoblíbenější jsou Všechno je definitivní, Pán v černém obleku a Silniční virus :)
Evina Kalousová
  28. 9. 2016, 16:08
Možná by se knihy od jednoho autora neměly mezi sebou srovnávat, nicméně tady musím. Vzhledem k tomu, že jsem od Kinga četla i Černočernou tmu (dříve než toto), musím říct, že tahle povídková kniha byla poněkud slabší. Nejvíce se mi líbila povídka "Silniční virus míří na sever" a jednoznačně "Pitevní sál č. 4". Jinak nic moc. Takže hodnotím spíše průměrně.
java
  28. 3. 2010, 12:50
Téměř po každé povídce a před ní Stephen King komentuje danou povídku, jak k ní přišel, jak se mu psala a proč ji vůbec psal, což považuji za plus, v čtenáři se tak přirozeně probouzí ještě větší sympatie k autorovi. O stylu psaní netřeba se zmiňovat, je to typický King. I předmluva je zajímavá – zmiňuje se v ní, proč chtěl napsat povídkovou sbírku a také se vyznává ze své velké radosti ze psaní. V povídkách dokáže čtenáři samozřejmě nahnat velký strach a navíc děj má dobrý spád. Pokud je povídka vyloženě na nezajímavé téma (L.T., Ten pocit…, Vše co miluješ…) nezachrání ji ani zajímavý vypravěčský styl, čili talent autora. U téměř každé ústřední postavy svých povídek King nalíčí její minulost, její uvažování vzešlé z minulých zkušeností, prostě vnitřní svět každé z postav. V tomhle je King výjimečný – v navození mrazivé atmosféry a popisu psychologie postav. A nejlepší povídky dle mě? Pán v černém obleku, Místnost smrti, Sestřičky z Elurie, Všechno je definitivní, Silniční virus míří na sever, Oběd v Gotham Café, 1408 a Jízda na Střele. A kdybych měl opravdu vypíchnout pár skvělých, tak to jsou Sestřičky z Elurie, Silniční virus míří na sever, 1408 a Jízda na Střele. Ze všech těchto povídek vyzařuje děsivě temná atmosféra a čtenář je jako přikovaný ke knize.
Flynn
  28. 1. 2011, 9:14
Jak mám rád Kinga a jeho rozpracování postav, tak u kratších povídek si bohužel nestíhám k aktérům vytvořit vztah. Není tam to pouto, které Vás nutí postavě fandit a nebo jí nenávidět. Přesto se i zde najdou hodně povedené povídky - Sestřičky z Elurie (kde jsem se seznámil s Rolandem a byl to impuls pro čtení Temné Věže), Silniční virus míří na sever, Jízda na střele a hlavně Všechno je definitivní (ta byla pětihvězdičková).
Bokinho
  3. 6. 2015, 9:37
Pan vypravěč opět nezklamal a okouzlil mne svými povídky zas a znovu. Povídky jsem četl v angličtině a nejvice mne zaujaly: Sestřičky z Elurie ( Díky Sai!), Jízda na střele- neskutečně mrazivá atmosféra a vskutku v podstatě obyčejný příběh s regulérním koncem, L. T. a jeho teorie domácích zvířat- na jedné stránce jsem se smál, na druhé mi běhal mráz po zádech... A v neposlední řadě Čtvrťák pro štěstí, protože nekdy se to štěstí snad musí obrátit na každého :-)

Trošku slabší pro mne byly Ten pocit..... A dále Místnost smrti,ale zbytek považuji za velice čtivý materiál a k nějakým se jistě vrátím znovu :-)
To, že autor komentuje každou svou povídku mne dozajista nadchlo a již díky těm pár slovům od autora jsem se do každé povídky opravdu začetl :-)
Máťa71
  9. 6. 2014, 16:52
Včera jsem si pochutnával na kuřecím vývaru a začetl se do povídky Sestřičky z Elurie a co myslíte, že sestřičky Rolandovi přinesli na posilněnou ? Správně, kuřecí polévku. To jen na okraj. Podle mě je tato knížka hustě definitivní. Chvíli se smějete, chvíli bojíte, chvílemi dojetí a nostalgie. Shrnuto: literární hostina. Dobrou chuť všem !
Jako třešnička na dortu je závěrečná povídka Čtvrťák pro štěstí. Syn hlavní hrdinky je jediný astmanik v Nevadském městečku, jeho sestra je znechucená /všude nudle/a ptá se ho co udělá s darovanýma 25ti centama. Paul jí odpoví "Da děco břídu". To jsem slzel smíchy. Pane Kingu díky za skvělý zážitek !
Stilben
  1. 8. 2013, 15:06
Podle mě tato sbírka povídek není žádná hitparáda. Povídky v ní obsažené se hodí možná jako lehké letní čtení k vodě pro zkrácení chvilky mezi koupáním :-). Nic náročného, nic překvapivého.
banan
  30. 7. 2013, 14:54
rozhodne stoji za nakup a ulozit do knihovny, pribehy ke kterym se radi vratite :)Musim vypichnout hlavne Pana v cernem obleku a Silnicni virus...
Joseph
  9. 4. 2013, 3:21
Jedna z tech lepsich sbirek od Kinga. Skvele povidky: Pitevni sal ctyri, Vsechno je definitivni, 1408, Vse co milujes ztrati se v dali. Nejlepsi vsak byla Jizda na strele.
kara.lol
  20. 6. 2012, 22:11
Pro mě naprosto nejlepší sbírka Kingových povídek, veliká většina mě zaujala a převážila tak těch několik málo méně záživných. Nejlepší pro mě byly Silniční virus a Oběd v Gotham Café.