Lidová kultura

Podtitul: Biografická část

Mladá fronta - 2007
ISBN: 978-80-204-1711-4

Mladá fronta (2007) 978-80-204-1711-4 288

Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska je uspořádána do dvou částí a tří svazků. První část je věnována osobnostem, druhá věcné a teoretické problematice. Encyklopedie je určena všem zájemcům o tradiční kulturu českého etnika i jiných etnik na našem území. Uplatnění proto nalezne jak u odborníků, tak u široké veřejnosti.Texty hesel v abecedním pořádku doplňuje bohatý doprovodný materiál (fotografie, kresby, mapy, notové záznamy), přehledy literatury k jednotlivým heslům a rejstříky. Téměř stočlenný kolektiv autorů vytvořil na 2 800 hesel, v nichž postihuje historii a teorii oboru, hmotnou a duchovní kulturu, folklór, lidové umění, etnickou problematiku českých zemí a také životopisné portréty badatelů, sběratelů, literátů, hudebníků, výtvarných umělců, kteří se kulturou a způsobem života českého etnika zabývali. Čtenář zde nalezne rozsáhlé soubory textů o národopisných regionech, lidové architektuře, krojích, pohádkách, pověstech, lidových písních a tancích, o hudebních nástrojích, zvycích a obyčejích, o řemeslech, lidovém výtvarném umění, lidovém zemědělství, stravě, o projevech kultu a lidové zbožnosti (Založil/a: Skřítek)