Buzíčci

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-964-9

Host (2013) 978-80-7294-964-9 256

Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“.
A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defi luje ve vzájemně provázaných příbězích.
Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou. (Založil/a: Eli.)

Jan Folný Jan Folný
*??.??.1977

s-reader
  31. 8. 2013, 13:10
Výborné povídky, autor se - většinou úspěšně - snaží o různá hlediska a styly vyprávění. Osobně mi vadí pouze křečová provázanost jednotlivých povídek.
MolkoZuzka
  2. 10. 2013, 10:58
Folný je prostě borec... :) Miluji jeho knihy i jeho blog! Zaručeně vždy mě pobaví. Mám toho chlápka vážně ráda :)
Pihtipudas
  8. 10. 2013, 16:23
Recenze Buzíčků na Neoluxoru - 85 %: http://neoluxor.cz/blog/recenze/buzicci-vubec-nejsou-jen-pro-buzicky--333/
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:02
Některé pasáže v knize jsou trochu sexuálně "ostřejší", ale mně se to líbí. Sedí to tam. Autor vystřídal hned
několik stylů psaní, každá povídka má svůj vlastní styl podle toho, v jakém prostředí se odehrává. I postavy jsou rozmanité. Vedlejší postavy z jednoho příběhu najdete jako postavy hlavní v dalším příběhu, tím dochází k propojení mezi povídkami. Konkrétní osobu si pak dokážete lépe představit, už vám není cizí, jen jí teď vidíte v jiném světle, v jiné situaci. U spousty postav se za mnohdy nehezkým povrchem skrývá ve finále touha po skutečné lásce, strach ze samoty, zkrátka to, co zažil někdy každý bez ohledu na to, jestli je na holky nebo na kluky.
jsausten
  30. 1. 2014, 11:59
Knihu jsem dostal darem a musím říct, že při prvním pohledu na nic jsem si pomyslel "to bude pi....na". To bylo proto, že o Janu Folném jsem nikdy předtím neslyšel a knihu jsem viděl akorát v knihkupectví se stejnou myšlenkou. Nicméně ze zvědavosti jsem začal číst a musím říct, že mě kniha naprosto vtáhla, z mého pohledu jde o naprosto geniální zrcadlo nastavené nevybíravě realisticky jak lidem, o kterých se v jednotlivých povídkách píše, tedy LGBT komunitě, tak v některých povídkách -(Slohové práce žáka páté třídy Jana F.)- také úplně celé naší společnosti. Nemůžu jinak než stoprocentně doporučit!