Čtyři po půlnoci 1

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

BETA Dobrovský - 2002
ISBN: 80-7306-050-7

BETA Dobrovský (2002) 80-7306-050-7 390

Soubor čtyř samostatných novel Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes byl původně v Americe vydán v jedné knize pod společným názvem Čtyři po půlnoci. Všechny tyto příběhy jsou horory a to vynikající.
Stephen King většinou potřebuje pro své barvité vyprávění více prostoru a tomu odpovídá i rozsah uváděných novel - spíše románů. Z praktických důvodů je proto toto první české vydání, se souhlasem Kingova literárního agenta, rozděleno do dvou knih. V této vám představujeme příběhy Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady, ve druhé knize na vás čeká Policajt z knihovny a Sluneční pes.

- Časožrouti (The Langoliers): Při nočním letu z Los Angeles do Bostonu se na palubě Boeingu 767 probudí deset cestujících. Ostatní včetně posádky zmizeli během půl hodiny po startu. Na palubě je naštěstí pilot, který letí domů. Ujme se řízení, ale když se mu podaří přistát v liduprázdném světě, čekají tu na celou skupinu cestujících Časožrouti...

- Skryté okno do skryté zahrady (Secret Window, Secret Garden): Nedávno rozvedený spisovatel Mort Rainey žije osaměle na břehu jezera. Do života mu náhle vtrhne jistý John Shooter a obviní ho, že mu ukradl příběh. Rainey musí podivínovi dokazovat opak, ale jak se dá něco dokázat někomu, kdo prostě neexistuje... nebo snad ano?

HPL
  25. 2. 2014, 1:55
Po nějaké době jsem si řekl, že je načase si přečíst zase něco od "mistra hororu". Chtěl jsem jít tak trochu na jistotu, a tak jsem po knize šáhl kvůli filmu (Tajemné okno), který se mi líbil. Kingovy filmové adaptace většinou sice nedopadají nic moc - až na pár světlých vyjímek, ale něco mi říkalo, že tohle bude jedna z nich.

Časožrouti:
Přestože jsem chtěl začít číst hlavně Okno a prvnímu příběhu jsem příliš nedůvěřoval, rozhodl jsem se raději začít pěkně popořádku. Zápletka zněla celkem slibně. Již v předmluvě mě pobavila zmínka o tom, že sám autor má v hlavě "jakousi vnitřní kartotéku". A mo(u)dří již vědí, v kterém jeho dalším díle se tato myšlenka objevila.
V momentě, kdy přistanou na letišti, mi došlo (ta zápletka zní nějak povědomě), že jsem viděl film, který je klasickou ukázkou výše zmíněné většiny adaptací. Chvílemi jsem děj hltal každou vteřinou, ale objevila se i hluchá místa. Samotní časožrouti mě trochu zklamali a celkově mi přišlo, že se z daného nápadu dalo rozhodně vytěžit více, i když o napětí rozhodně nebyla nouze.
Jedinou pořádnou a do hloubky propracovanou postavou je hlavní záporák Craig Toomey a.k.a. pan Rolák. Na něm se King řádně vyřádil – nikdy mi nepřestane vrtat hlavou, kde bere inspiraci pro tvorbu podobných pokřivených charakterů (prim hraje narozeninová scéna se sirkou!). Ale nejrychlejší žid na západ od Mississippy taky pobavil.
Konec byl tak trochu deus ex machina, ale že by byl špatný, tvrdit nemůžu. Celkově sympatické 4* (ale s odřenými paprsky), hlavně za atmosféru a taky za neschopnost odhadnout, zda bude happyend, nebo ne.

Skryté okno do skryté zahrady:
Od začátku krásně čtivé (vyprávění z pohledu jediné postavy jde Kingovi podle mě lépe). Litoval jsem, že znám zápletku dopředu, ale naštěstí je konec trochu jiný (lepší). Jinak paráda po všech směrech (není nad kapku schizofrenie), snad akorát Shooter mohl mít trochu víc prostoru. Jasných 5*.

Sečteno podtrženo, dohromady zasloužené 4* (na 5 to bylo málo "mindblowing").
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:48
Kdysi dávno jsem to četl v originále a příliš mě to neoslovilo. Když jsem po pár letech dostal český překlad, užasl jsem.
Časožrouti jsou geniální již samotným nápadem. Napětí graduje a ... najednou přijde podivný konec nekonec.
OKNO se mi velice líbilo , protože mám všeobecně rád schizofrenní příběhy. Zde se autor opravdu odvázal a dokázal své kvality.
Taylor
  4. 3. 2014, 14:11
Oba příběhy jsem přečetl jedním dechem. Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější Kingoviny.:))Povídky jsem četl již 2x a vím, že se ke knize ještě vrátím.
JarKun
  22. 9. 2013, 13:18
Časožrouti jsou skvělý příběh s velkým spádem a zajímavými postavami. Možná by z nich mohla být i celá kniha, určitě šlo děj ještě trochu rozpracovat. Skryté okno do skryté zahrady - to je typická Kingovská povídka, která má všechno, co má mít ... Na pěti hvězdičkách má však zásluhu zejména mizející země bez času ...
Kiv Čitrem
  15. 10. 2014, 20:48
Obě novely nepostrádaly nápad, u Časožroutů to bylo s nápady možná překombinované. Okno bylo asi od poloviny očekávatelné, nicméně Shooter i tak bodoval svojí "hnusáckou" přitažlivostí :)
SallyZen
  21. 5. 2012, 12:24
Časožrouti měli výbornou pointu a celkově nápad zajímavý, ale čím víc se blížil konec tím víc mi přišlo, že atmosféra jde dolů. U Tajemného okna, které jsem předtím viděl se mi to líbilo už od začátku, akorát konec byl lepší ve filmu než v knížce. Celkově jsou obě povídky povedené a jsem zvědav na další dvě novely.
Honzy
  11. 12. 2010, 19:25
ČASOŽROUTI:
Tahla povídka mě naprosto uchvátila! Bylo to úžasně napsané, skvěle vygradované napětí, temné a co je nejdůležitější - bál jsem se! Celou dobu moc nevíte, co se děje a proč se hrdinové ocitli zrovna v takové situaci. Časem ale naprosto zapomenete na otázky a jste ponořeni jen v jejich situaci. Atmosféra povídky byla naprosto dokonalá a dýchala na mě skrz listy knízky...! Ke konci trochu ztrácela tu úžasnou "návykovost", četla se o něco pomaleji. King naštěstí přesně ví, kdy má svůj příběh ukončit. Také se mi velmi líbilo, že King přesně neřekl, co se stalo, tudíž dal prostor čtenářově fantazii:) Jednoznačně jeho jedna z nejlepších povídek!
SKRYTÉ OKNO DO SKRYTÉ ZAHRADY:
Po skvěle nastartované první povídce přichází druhá, poněkud méně akčnější, táhlejší a hlavně ne tolik návyková. Začátek byl zkrátka pomalejší a celkově se to nečetlo tak lépe a "samo". Možná jsem od toho moc očekával. Konečné rozuzlení...? Hmm, byl jsem poněkud zklamaný. Jen jsem si řekl:"Zase tento konec, ten tady byl už milionkrát!" Od Mistra bych čekal asi něco víc, ale na druhou stranu dokázal jako vždy bravůrně rozebrat psychologii člověka a úžasně popsat prostředí, ve kterém se hl. hrdina nacházel. Dobrá ale ne dokonalá!
Dohromady dávám plný počet, protože první povídka byla úžasná a druhá také nebyla vůbec špatná..
markeka
  25. 12. 2012, 12:24
Tuto knížku jsem původně vyhledala jen proto,že se mně líbil film skryté okno do skryté zahrady nebo tak nějak :) Zastávám názoru ,že když první vidíte film a pak čtete knihu tak jste zklamaní,v tomto případě tomu tak nebylo.
Bokinho
  2. 7. 2015, 0:12
Novely jsem si přečetl kvůli filmu Tajemné okno, který je natočen podle novely Skryté okno do skryté zahrady a jelikož již film mne zaujal, tak jsem si chtěl ověřit, jak mistr hororu popsal onoho spisovatele svými slovy.
A byl jsem více než překvapen, přímo zasažen! Skryté okno do skryté zahrady se pro mne stalo okamžitě srdcovou záležitostí, při které mi opravdu nejednou běhal mráz po zádech. Už jen úvodní větu:"You stole my story..." slyším v hlavě více než často.
A dále Časoužrouti pro mne byly příjemným zpestřením a také zajímavou novelou jako vždy brilantně napsanou, ale v mých očích se Onu prostě nevyrovná.... :)
mistrpropr
  25. 3. 2014, 12:31
časožrouti celou dobu byli celkem napínavý a záporák se povedl, ale ten konec, včetně podoby časožroutů mně trochu zklamal... 3,5*
skryté okno do skryté zahrady bylo super od začátku a v podstatě to mělo spád až do konce. jediný co mi vadí, že pointa tohohle příběhu je řečená hned v popisu tý povídky, přitom člověk by se to dozvěděl až na konci... 4,5*
lucka603
  20. 10. 2013, 12:29
Obě povídky jsou skvělé - časožrouti jsou originální povídkou, která vás pohltí tajemnou atmosférou "prázdného" světa. Skryté okno je příběhem, ve kterém King (již tradičně) výborně dokázal popsat psychické rozpoložení a "rozložení" hlavní postavy.
Libre
  9. 3. 2012, 17:46
Časožrouti byli skvělí, výborná myšlenka a bylo to skvěle zpracované od samotného začátku, kdy jsem tak nějak nevěděl, co čekat až po luxusně napínavý konec.
Skryté Okno jsem teda první viděl (film se mi hodně líbil), povídka se mi četla výborně i když jsem tak nějak věděl, co čekat.
Můžu vřele doporučit všem, kdo váhají, zda číst či nečíst.
King
  21. 10. 2011, 18:13
Co se týče Časožroutů, měl jsem pocit, že tam není co vytknout. Ten román byl celkem dobře promyšlený a finální návrat do našeho světa vytvořil očekávané napětí. Myslel jsem, že novela Skryté okno do skryté zahrady nemůže na Časožrouty útočit, ale mýlil jsem se. Byla o něco lepší. Celou dobu jsem čekal, co se z Johna Shootera nakonec vyklube a překvapilo mě to. Tuhle knížku můžu jenom doporučit.
nenia
  6. 1. 2011, 15:20
Díky druhé povídce bude mé hodnocení velice kladné...navíc tato byla také výborně zfilmována s mým milovaným Johnym v hlavní roli. časožrouti trochu slabší, ale nápadem zajímaví.