Smyčka

Originální název: Loop

Knižní klub - 2008
ISBN: 978-80-242-2190-8

Knižní klub (2008) 978-80-242-2190-8 334

Kaoru Futami, nadané a tak trochu předčasně dospělé dítě, vyrůstá v Tokiu vychováván bodrým, ale poněkud neomaleným Hidejukim, vědcem specializujícím se na výzkum umělého života, a Mačiko, odbornicí na folklor severoamerických indiánů. Poté co u Hidejukiho diagnostikují neléčitelnou nemoc vyvolanou neznámým virem, rozhodne se Kaoru pro studium medicíny, aby se pokusil otce zachránit. Jeho touhu nalézt lék na chorobu, která postupně začíná napadat veškerý život na Zemi, vystupňuje i milostný vztah k Reiko Sugiurové, nakažené stejnou nemocí. Při pátrání po původu viru naráží Kaoru čím dál častěji na spojitost s projektem nazvaným Smyčka, kterého se kdysi účastnil i jeho otec. Zdá se, že vražedný virus, jenž napadá vše smrtelné a proměňuje je k obrazu své vlastní nesmrtelnosti, pochází ze světa virtuální reality, vytvořeného právě ve Smyčce. Klíčovou osobou, jež zná odpověď na to, jak se oba světy mohly propojit, je podle všeho jeden z obyvatel Smyčky, Rjúdži Takajama... Ve třetí části série se Suzukiho příběh o temné a kruté pomstě Sadako Jamamurové prosmýkne uměle vytvořeným světem, načrtne budoucnost totální zkázy života v něm i ve skutečnosti, nabídne však i možnost, jak lidstvo jednou provždy zachránit. A v této naději se kruh - snad definitivně - uzavře. (Založil/a: skjaninka)

Kodži Suzuki Kodži Suzuki
*13.05.1957

barbiegrrrl
  17. 9. 2011, 20:06
Pokud mám hodnotit tuto knihu zvlášť, tedy nezávisle na souvislosti s předchozími díly, byla z nich nejméně poutavá (alespoň první dvě třetiny), což se ovšem v poslední třetině zlomilo a příběh konečně začal nabírat správný směr. Smyčka dává Kruhu a Spirále úplně jiný rozměr, konečně uzavírá celý příběh a to definitivně a kompletně. Závěr mě nadchl, byl přesně takový jak jsem si ho představovala. Všechno do sebe krásně zapadlo a nezůstaly žádné nezodpovězené otázky. Dokonce závěr ze Smyčky dá nový význam závěru Spirály, který se mi zprvu moc nezamlouval. Holt, každá mince má dvě strany a v tomto místě se to potvrzuje. Suzukiho trilogii jako celek hodnotím po jejím zakončení velmi kladně!
Nestea
  27. 9. 2012, 12:55
Mám stejný názor jako barbiegrrrl. Kniha je z první půlky méně napínavá než její předchůdkyně, ale pokud chce čtenář vědět jak se vše událo a co bude následovat a zda kletba Sadako nevyhraje nebo naopak vyhraje, musí tuto knihu přečíst. :o)
RikaAkira
  19. 10. 2011, 20:20
Nikdy jsem nečetla n-logii, která by mě měla tak dokonalý závěr. Závěr, který tomu všemu najednou dává nový rozměr, smysl. Veškerou teorii jsem hltala a zaujata příběhem jsem si některé informace, které mi v biologii unikly ( = které jsem prospala :D), najednou vyhledávávala, kde se dalo. Více takových knih, prosím!
Emmilli
  24. 11. 2014, 20:48
Pro mě z celé trilogie absolutne nejhorší díl. Nebavil mě. Spousta věcí se tam zbytecne opakovala a opet na muj vkus až moc lékařství a vědy která si myslím do tohoto žánru nepatří. Musím se přiznat že smyčka byla první kniha u ktere jsem preskakovala a nebo četla stránky obradek protože jinak mě by mě unudila k smrti a asi bych ji ani nedocetla. Dvě hvězdičky dávam jen kvůli predeslym dilum ktere nebyli zas tak špatný
Fuzik
  18. 4. 2016, 22:51
"Pomalý" a příliš detailní rozjezd příběhu se ukázal jako důležitý. Jeho rozuzlení s návazností na předchozí díly děj pozdvihly. Velmi zajímavé propojení s předchozími příběhy. Je třeba překousnout opakování děje z předchozích knih.
Jirka Procházka
  1. 11. 2016, 20:51
Kodži Suzuki: Smyčka (třetí díl trilogie Kruh a Spirála) je výživná. Myslel jsem si, že když se to odehrává v jiné realitě, budu ušetřen. Ale zrovna když jsem cestoval domů halloweenskou nocí, objevila se Sadako… (Poslouchal jsem audio zpracování, respektive rozhlasové.) Navíc to celé Suzuki dotáhl do zcela nových rozměrů, což velmi oceňuji. Think outside the box. Suzuki zcela změnil realitu. Kdyby místo různých pokračování Kruhu zfilmovali pokračování trilogie… A spojuji si to se seriálem Westworld, ale i s filmem Ona. A taky s komiksem, o kterém mi vyprávěl Adam, kdy se lidé dostanou do počítačové hry a musí splnit úkoly a levely, aby se dostali zpět… ale po čase začínají řešit, jestli se chtějí vůbec dostat zpět. Tak jako bytosti/lidé se mohou chtít dostat z virtuální reality do… konvenční reality (Sadako nebo seriál Westworld: „Vy jste skutečná?“ „Když to nepoznáte, jaký je v tom rozdíl?“). A kde jsou hranice realit? Nepatřím mezi pozitivisty a jako psycholog mám názor, že jediné, co je reálné, jsou pocity. Proto vztah s virtuálním programem ve filmu Ona mi přijde stejně ne/reálný, jako vztah s osobou z masa a kostí. Fyzická realita sama o sobě není „skutečnější a opravdovější“ a „hodnotnější“. Opravdové jsou jen pocity, prožívání, co si o věcech myslíme, než jaké věci samy o sobě jsou.
Soundtrack
  6. 6. 2014, 17:29
Zapadne to do sebe pěkně, ale jen na úkor prvních přibližně 200 stránek, které byly skoro k nevydržení nudné.. Kruh jsem hltal, Spirála ušla, ale od detektivky se přešlo k lékařství a genetice, třetí díl už je jakési nic s perfektním rozuzlením. Kdyby tohle byl první díl, tak určitě nepřečtu celou trilogii.
wertinka
  15. 3. 2012, 20:09
Takže, byla sem velice překvapená zjištěním, že se předchozí dvě knihy odehrávaly ve virtuálním světě. Ale, na druhou stranu, tento třetí díl mi z celé trilogie přišel nejslabší...
Petr N.
  30. 8. 2011, 9:31
Jak uvedla ve svém příspěvku Janna, až nakonec zjistíte, že to celé bylo tak trochu jinak. Že existuje nějaký virtuální svět, ze kterého se všechno řídí. Povedený závěr této trilogie.
Janna
  29. 5. 2011, 15:09
Naprosto mě fascinovalo, jak člověk při čtení zjistil, že ve skutečnosti se předchozí dva díly odehrávali v úplně jiném světě. Knížku jsem opět hltala jedním dechem až k překvapivému konci :) Doporučuji! :)