Horla

Horla

Horla je mimořádná povídka, která je svým způsobem krutým zrcadlem jeho blížící se smrti.
V době psaní trpěl Maupassant syfilidou, tenkrát nevyléčitelnou nemocí. Ztrácel na čas zrak, trpěl silnými migrénami, depresemi. Strach z blížící smrti ho začal plně ovládat a vyvolával v něm řadu halucinogenních obrazů, které dokázal mistrovsky popsat ve svém hororu. Sám napsal: "Minulost mě přitahuje, současnost mě děsí, protože budoucnost je smrt."Je asi zřejmé, že na sklonku života, trpěl Maupassant psychickým stavem, který se v psychiatrii označuje jako heautoskopie. (halucinace vlastní osoby)
Nemocný trpí fantaskními představami o svém dvojníkovi, který ho pronásleduje, přesně jako v Maupassantově povídce. Vynikajícím způsobem se o této nemoci zmiňuje kniha Vondáčka a Holuba: Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Podle povídky je zřejmé, že Maupassant trpěl také tzv. negativní autoskopií, to znamená, že člověk naopak nevidí ani sám sebe, například v zrcadle.

Je neuvěřitelné, že tento víc jak 120 let starý horor Guy de Maupassanta je dodnes při čtení fascinující. Povídka byla i v tehdější literatuře velmi atypická a platí to dodnes. Námět povídky oslovil např. Lovercrafta, který téma použil pro svůj příběh "The Call of Cthulhu", kde mimozemská bytost ovlivňuje lidskou mysl a je předurčena ovládnout lidstvo. (Založil/a: bowiegirl16)

rt12
  27. 3. 2015, 18:44
Chorá mysl, která se den za dnem potýká se svou představou, vidí svého dvojníka kterak ho pronásleduje. Pro psychiatra dobrý námět, ale mne to moc neuchvátilo. Pouze s přihlédnutím na okolnost, že se nejspíše jedná o samotného autora, který trpěl syfilidou a povídka byla ve své době považována za atypickou jsem knihu dočetla. Není to můj šálek kávy.
Toto napsal Milan Kuba v čítárně : Kdo je to Horla? Neuchopitelný, neviditelný přelud Guy de Maupassanta, bytost vstupující bezohledně do vaší mysli, aby vás podmanila. Nelze ji chytit, nelze zapudit, je všude, stačí jen pomyslet. Ovládá vás a požírá den po dni
DanielOsbourne
  6. 2. 2016, 10:14
Jde sice o předvídatelný příběh a lehko se dají předvídat i kroky, které hlavní postava učiní, ale vzhledem k době, kdy byla tato "povídka" napsána, jde o dobré dílo. Atmosféra je místy temná a tíživá a má příjemně vzestupnou tendenci. Velice mě překvapil doslov, při kterém se mi rozbušilo srdce.