Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Milevský letopis

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Milevský letopis

Podtitul: Zápisky Vincencia, Jarlocha a AnsbertaPoprvé vydáno celosvětově: 2013

Nejnovější vydání:
Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0885-9
Počet stránek: 290
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2013) 978-80-257-0885-9 290

Vincenciův letopis a Milevský letopis, který obsahuje letopis Jarlochův a Kroniku tzv. Ansberta o historii třetí křížové výpravy císaře Fridricha, patří mezi nejvýznamnější prameny k českým dějinám 12. století. Vincencius svůj spis věnoval králi Vladislavovi a jeho manželce Juditě. Jeho text má místy ráz spíše osobních pamětí a těžiště kronikářova vyprávění tkví v popisu milánského tažení (1158–1160), jehož se osobně účastnil.
Jarloch, který na Vincencia přímo navazuje, byl opatem premonstrátského kláštera v Milevsku. Svůj letopis psal z pohledu vyšší církevní hierarchie, sleduje tedy především vztah církve k panovníkovi a šlechtě. Zmiňuje abdikaci Vladislava I. a následné spory o moc, v nichž načas zvítězil Soběslav II. Již v roce 1179 ho však vystřídal Bedřich, jehož Jarloch často kritizuje za proticírkevní postoje.
Za první část svého letopisu Jarloch vložil Ansbertovu „Historii o výpravě“ s vlastními přípisky. Poté pokračuje v líčení českých událostí. Nedokončený Jarlochův letopis se zastavuje u líčení smíru mezi bratry Vladislavem Jindřichem a Přemyslem Otakarem I. roku 1198, jímž se uzavírá dlouhé období domácích válek o knížecí stolec. Nové vydání doprovází zasvěcená předmluva Martina Wihody.

Překlad: Kernbach Anna
Originální název je komplikovaný, poněvadž původní středověký rukopis (tzv. milevský) vznikl svázáním tří děl: Vincentii canonici Pragensis Annales, Gerlaci abbatis Milovicensis Annales a Historia de expeditione Friderici imperatoris et quidam alli rerum gestarum fontes euisdem expeditionis. (Založil/a: Eli.)

(více)  

Štítky

více  
 Jarloch Jarloch
*1165 - †1228

 Vincentius Vincentius
* - †1167


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jungolink
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 9. 2013, 17:54
Konečně publikace, která na rozdíl od dřívějších překladů a edic (s výjimkou MGH) respektuje to, jak kompilace tohoto rukopisu po více než sedmi staletích existence vypadá, a na rozdíl od pozitivistů a marxistů nevynechává to, co se (zdánlivě) českých dějin netýká. Jen tak se může široké čtenářské obci naznačit, že české středověké dějepisectví bylo mnohem bohatší a neomezuje se pouze na ve školních lavicích profláklé kroniky Kosmy a tzv. Dalimila.