Bobby Conroy vstává z mrtvých

Bobby Conroy vstává z mrtvých

Podtitul: a jiné strašidelné příběhy

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

XYZ - 2013

XYZ (2013) 400

Moderní horory zřídkakdy sází na rafinovanost. Většina autorů, kteří nás skrze své stránky rádi děsí, se nám příliš často vrhají přímo po krku a zapomínají na to, že nejlepší dravci útočí ze zálohy. Na skákání po krku není samo sebou nic špatného, ovšem skutečně talentovaní spisovatelé mají v rukávu víc než jen jeden trumf. A povídky v této knize jsou rafinované, autor Joe Hill je totiž pěkně zákeřný parchant. (Založil/a: Eli.)

Reetri
  29. 11. 2013, 9:29
Bombastický zážitek. Ach, ty geny! Ten v sobě Kinga nezapře! Všechny povídky byly fajn, některé více, některé méně, pár jsem jich opravdu nepochopila, ale upřímně si myslím, že ani neměly být pochopeny - viz surrealistická povídka Otcova maska (říkala jsem si, takovým tím fascinovaným nechápavým tónem: "Co to má krucinál být?!"). Některé jsem okamžitě po přečtení zapomněla, což si vykládám tak, že mě zkrátka neoslovily. Ale na druhou stranu na ty, co u mě excelovaly nejvíc asi nikdy nezapomenu! Vynikající, roztomilý a fantasticky vtipný Pop Art (absurdní povídka o nafukovacím kamarádovi) Bobby Conroy, Poslední dech..... víte co, pusťte se do toho, ať mě pochopíte.
illy
  2. 10. 2013, 8:45
Pět ódy na tuto sbírku a autora samotného je zbytečné. Stačí jen říct že Stephen King se za svého syna nemusí vůbec stydět. Originální, dobře napsané a někdy vypointované tak, že by člověk vraždil. Což je asi účel. :-)
ondrasek
  23. 4. 2014, 13:28
Povídky mám docela rád, ale nerad se do nich začítávám. Ale do těchto povídek jsem
zapadl ihned po přečtení pár řádků, a pak už to frčelo. Jsou úžasné, jedna jak druhá. Né že by byly nějak extra strašidelné, mnohdy jim chybí i nějaká ta pointa, ale jsou krásně napsané, četl jsem jedním dechem a nemohl se od nich odtrhnout.

Nevím, jakou povídku bych zvlášť vypíchl, nejstrašidelnější mi přišla hned ta první - Nejlepší nový horor, nejfantastičtější Pop Art, nejhlubší dojem zanechavší bude asi Plášť (hned se mi zdál sen na toto téma). Nepochopil jsem Otcovu masku. A někdy je pointa zcela nenápadná, ale o to víc jde do hloubky - viz Lepší než doma.
Skvělá záležitost!!!!
Ailees
  17. 4. 2014, 20:11
Pokud už si stěžuji na knížky, nejčastěji mi vadí nešvar, který nazývám "prvoplánovost" – tedy jistá nepromyšlenost příběhu, neschopnost autora využít detaily ve svůj prospěch (a že je ten promarněný potenciál někdy až do očí bijící...). Jsem nadšená, že v případě téhle úžasné sbírky tuto mou oblíbenou průpovídku vytahovat nemusím :-) Právě naopak, Joe Hill z každé povídky vyždímal, co jen se snad dalo – a ještě něco navíc. Napadá mě jiné slovo – "rafinovanost" – které je sice možné najít vzadu na přebalu, ale které je současně jediné absolutně výstižné. Moje top trojka (ne nutně v tomto pořadí): 20th Century Ghost (parádní duchařinka), Pop Art (jak psala Reetri, fantasticky vtipná), Dobrovolná internace (a samozřejmě - Bobby Conroy).
Slarque
  2. 4. 2015, 17:24
Já bych to neoznačoval přímo za sbírku hororů, i když jich v ní několik je. Každopádně je Joe Hill rozený vypravěč. Sice jeho stylu nesedí dvoustránkové miniatury, ale i Mrtvé dřevo má nakonec něco do sebe. Trochu slabší mi připadalo snad jen Lepší než doma, a tady za to dost možná může baseballové prostředí, protože přiznávám, že tuto americkou kratochvíli jsem se nikdy neobtěžoval pochopit. Zajímavá je třeba Otcova maska, nad kterou se čtenář musí opravdu zamyslet, což běžný horor po čtenáři prakticky nevyžaduje. Překlad občas drhne a redakční práce také, ale i tak doporučuji a dal bych klidně i čtyři a půl hvězdičky.
zdeny99
  2. 5. 2016, 15:36
NEJLEPŠÍ NOVÝ HOROR: Povídka o tom, jak může dopadnout spisovatel, který napíše morálně morbidní povídku. TŘI HVĚZDY

20TH CENTURY GHOST: Jaké je to být majitelem kina? Obzvlášť když ve vašem kině sídlí duch mladé holky, která strašně ráda líbá diváky. TŘI HVĚZDY

POP ART: Tak s hudbou nemá nic společného. Je to o klukovi, který má za kamaráda nafukovacího panáka. Co se chce stát astronautem. Celou dobu mi to připomínalo toho úchylného učitele ze South Parku, co měl na ruce maňáska. TŘI HVĚZDY

USLYŠÍŠ ZPÍVAT CVRČKA:

ABRAHAMOVI SYNOVÉ:

LEPŠÍ NEŽ DOMA:

ČERNÝ TELEFON:

V AUTU:

PLÁŠŤ:

POSLEDNÍ DECH:

MRTVÉ DŘEVO: Kraťoučká povídka, o tom, že i stromy mohou vystupovat jako duchové. Možná se to říká, možná si to Hill vymyslel. Mě to každopádně přišlo hodně slabé. TŘI HVĚZDY

SNÍDANĚ U VDOVY: Chlap se zatoulá k jedné vdově, která je tak hodná, že ho pohostí a ještě mu dá hadry svého manžela. Trochu sci-fi, že by někdo uvítal tak cizího člověka, ale dobrá cesta ke skvělému konci, kdy děti v šatech po svém otci vidí další mrtvého chlapa. TŘI HVĚZDY

BOBBY CONROY VSTÁVÁ Z MRTVÝCH:

OTCOVA MASKA:

DOBROVOLNÁ INTERNACE:

ŠEHEREZÁDIN PSACÍ STROJ: Mrtvý spisovatel pomocí svého psacího stroje předává vzkazy svý rodině. Velice jednoduché povídka a zároveň i ta nejkratší, ale rozhodně pěkná. ČTYŘI HVĚZDY
Lucky83
  10. 4. 2014, 11:23
S.K. v sobě nezapře, v knize se dá najít dost odkazů a myslím, že i pár "vykradaček" z díla svého otce. Nic méně určitě i originální a jiné. Pár slabších příběhů tam bylo, ale to asi v každe knize příběhů. Je to takový střed..3 hvězdice mi přišlo málo, 4 moc. Nakonec 4..při nejednom příběhu jsem si říkala hustá pointa. Člověk se musí zamyslet a vracet se..co tím chtěl ten Hill říct? :) Dobré, takže 4 hvězy a jsem ráda za nového nástupce S.K. ..i když trochu jinak a to je dobře..neotřelé.
elvira
  17. 8. 2015, 11:20
Rozhodně musím vyzdvihnout, že jde o povídky nějakým způsobem neobvyklé, takové nevšední. Nevím, jak autora některé náměty napadly, bohužel u některých byl tak nějak promarněn jejich potenciál. Nejvíce se mi líbily následující: Lepší než doma, Pop art, Plášť, Černý telefon, Otcova maska, Dobrovolná internace (která mě i díky tomu, že byla nejdelší, dokázala neuvěřitelně vtáhnout). Nakonec tři hvězdičky, protože povídky, které mě zaujaly jsou skoro přesně v rovnováze s těmi, které bych ze sbírky klidně vypustila.
skřet
  21. 9. 2013, 20:48
Pro mě příjemné překvapení, hororů už jsem přečetla spoustu, a tak jsem vděčná za to, když někdo přijde s něčím novým, když se zlo objeví v jiné podobě, než jakou čekám. Velmi originální a zajímavě napsané.