Kruh

Originální název: Ring

Knižní klub - 2004
ISBN: 80-242-1249-8

Knižní klub (2004) 80-242-1249-8 254

Reportér tokijského deníku Asakawa narazí na případ čtyř mladých lidí, kteří z nepochopitelných důvodů zemřeli v tutéž vteřinu na různých místech. Podaří se mu zjistit, že se znali a že týden před smrtí spolu tajně flámovali ve venkovském rekreačním středisku v horách. Asakawa se tam tedy vydá a v horském srubu objeví neoznačenou videokazetu, na kterou se čtveřice prokazatelně dívala. Když si ji pustí, zhlédne velice znepokojivé poselství. Brzy se totiž i on sám má ocitnout v chladném objetí smrti… (Založil/a: skjaninka)

Kodži Suzuki Kodži Suzuki
*13.05.1957

vladislaus
  7. 4. 2013, 12:03
Strašidelný příběh, ničím vyjímečný. Kdysi jsem viděl film. Nedokážu si rozpomenout, jak se liší od knihy, ale asi jsem se u filmu bál víc.
Nestea
  27. 9. 2012, 12:48
skvělá kniha, která se čte opravdu rychle. Do hororu bych ji, ale nezařadila. Kniha má hodně napínavých pasáží a po dočtení určitě každý sáhne po pokračování. :-) Poté jsem si ihned pustila Japonské zpracování Kruhu a musím říct, že film se hodně drží knižní předlohy. Určitě doporučuji přečíst a podívat se na film. :o)
ondrasek
  26. 10. 2015, 14:36
O této knize ani filmu jsem nic nevěděl a čekal jsem asi jen nějakou vybíječku alá Nenávist.
To, jakou tíživou atmosféru Suzuki navodil na začátku knihu, jak chytrý děj vymyslel při luštění smrtonosného odkazu na VHS a jaké poselství zanechal na posledních dvou stranách, to z Kruhu dělá jeden z nejlepších hororů, jaké jsem kdy četl.
NIPPON
  1. 10. 2012, 18:53
Výborná kniha, která má spád, ani chvilku jsem se nenudil. Kniha je prodchnuta starodávným zlem, které chce žít, chce se šířit. A tak závěr v podobě hrozící apokalypsy je tím správným beznadějným završením ... :)
(Asi se mrknu na japonské filmové zpracování, když se tak věrně drží předlohy.)
snedy
  6. 11. 2014, 18:18
Filmové verze jsou prostě stylovější a odladěnější, vypustily některé detaily, které jsou pro příběh naprosto zbytečné a více provázaly jednotlivé obrazy z kazety s realitou hrdinů. Ale surovější pojetí knihy má svoje kouzlo a napínavost jí rozhodně upřít nelze.
Kagome-chan
  11. 8. 2010, 16:00
Kdo viděl tupý americký filmový remake, nechť na něj zapomene (to by neměl být problém) a vezme do ruky Suzukiho knihu. Asi nejpůsobivější byla scéna, kdy se Asakawa díval na kazetu, podivné výjevy jsem prožívala spolu s ním a málem mi taky začalo být špatně od žaludku. Výborná kniha, obě pokračování taktéž, ovšem první díl ve mně zanechal asi nejhlubší dojem.
Maty38
  24. 10. 2014, 22:35
Souhlasím, že spíš než o horor se jedná o thriller.....něco mezi detektivkou a psychotronickým sci-fi. Čte se to jedním dechem, má to spád a rozuzlení tomu (na rozdíl od jiných děl, které to většinou závěrem zazdí) nic neubírá.....naopak uzavírá to kruh:). Škoda, že celá trilogie má sestupnou tendenci, kdy poslední knihu Smyčka jsem nebyl schopen (o svatá prostato, tak první dva díly byli jen virtualní realita....aha) ani dočíst. Každopádně jako samostatná knížka - bez chyby!
Nijura_Pudlikovna
  4. 9. 2012, 20:01
Až po přečtení téhle úžasné knihy jsem se rozhodla podívat se i na americké hororové zpracování... No, docela jsem se tomu vysmála. Nejspíš bych se bála, kdybych viděla nejdřív film, jenže jelikož to bylo naopak, tak jsem nevěděla, jestli mám spíš smát nebo spíš plakat, jak moc ubohý ten film je. Tahle knižní trilogie se stala mojí oblíbenou, už ji čtu po několikáté a je pořád skvělá :)
Janiska
  1. 3. 2011, 19:51
Já viděla původní japonský Kruh, měl tři díly a byl mnohem lepší, proto už se na tuhle lahůdku moc těším! Věřím, že mě nezklame a budu se pěkně bát :-)
Ilunka
  18. 11. 2015, 19:44
Poutavé, promyšlené, pěkně se to četlo a ani na chvilku jsem se u toho nenudila. Určitě lepší než americká filmová verze.
Emmilli
  17. 11. 2014, 17:29
Moc napinava knížka nedá se naštěstí vůbec srovnat s americkou filmovou verzí, jen mě trochu stvala ta neomylnost Rjudziho který vždycky věděl co má udělat ale i tak, jdu se hned pustit do druhého dílů a věřim že ani ten nezklame
Fuzik
  18. 4. 2016, 22:43
Knihu jsem přečetl rychle. Oceňuji nápad i závěr. Ale pocit výjimečnosti tato kniha u mně nenavodila. Asi zkusím najít film.
bladeone
  28. 12. 2011, 10:18
Na knihu jsem se tešil jelikož mi byla doporučena jako dobrý horor, ale po přečtení jsem byl velice zklamán, protože jako horor mi to vůbec nepřišlo, takže z mého pohledu bohužel zklamání co se hororového pojetí týče.....ale jinak zajímavé a příjemné čtení.
hladovec
  25. 10. 2016, 13:41
Skvělá věc! Líbí se mi, že se autor s příběhem opravdu vymazlil. Narozdíl od filmu tu mají nelogické situace logické postupy i jednaní postav. Tenhle temný příběh se mi otevřel v hlavě v úplně jiném daleko ostřejším světle.
Petr N.
  30. 8. 2011, 9:30
Vynikající a netradiční horor, který vřele doporučuji. Co všechno se může stát, když najdete videokazetu. Že by mohla zabíjet vám připadá jako nesmysl, ale opak je pravdou.
Janna
  29. 5. 2011, 14:52
Americká filmová verze mě v 14, když jsem ji poprvé viděla, způsobila trauma, po kterém jsem se tři měsíce vyhýbala televizi :D Horor to byl opravdu skvělý a do doby, než jsem četla celou tuto původní knižní sérii, i ten, u kterého jsem se fakt nejvíc bála.
Každý, kdo přečte ovšem i jen tento první díl, zjistí, že kniha a film má spolu málo společného, že Američani jen vzali hrubou myšlenku a přecedili si ji k obrazu svému. Kniha mě přijde víc jako detektivka než nějaký horor, ale musím říct, že jsem se od toho nedokázala odtrhnout a po dočtení jsem hned utíkala do knihovny pro oba další díly.
Opravdu můžu jen doporučuji, úžasné čtení :)
sterman
  26. 9. 2010, 17:29
Pěkná kniha pro milovníky hororu. A musím se jedním dechem zastat i hollywoodského filmového zpracování. Podle mě patří mezi to lepší ve svém žánru. Nehledě na to, že knížka je většinou "lepší" než film.