Originální název: A Good Year

Olympia - 2013
ISBN: 978-80-7376-332-9

Olympia (2013) 978-80-7376-332-9 192
Olympia (2006) 978-80-7033-968-8 192

Max Skinner má už po krk intrik londýnského finančního světa, a tak využije možnosti přestěhovat se do slunné Francie. Cožpak může být něco lepšího než život v Provenci, kde zdědil po svém strýci venkovský dům? Brzy ovšem Max zjistí, že nic není tak, jak si představoval. Krásnou idylu mu totiž překazí nebezpeční podvodníci, kteří pančují víno. A na scéně se nečekaně objeví krásná mladá Američanka Christie, která má na část dědictví také nárok. Jediný, kdo může Maxovi v tuto chvíli pomoci, je londýnský přítel Charlie, velký znalec vína.
Filmová premiéra Pro každého, kdo podlehl svůdné vůni Provence tak, jak ji ve svých knížkách např. Rok v Provence či Navždy Provence zachytil britský autor Peter Mayle, je bezpochyby lákavá informace, že se tento román dostane i na filmové plátno – navíc v nadějné a osvědčené kombinaci Ridleyho Scotta s Russellem Crowem. Ten tu vytváří typickou mayleovskou postavu – uspěchaného, přepracovaného Londýňana (v tomto případě investičního bankéře), kterého náhoda (v tomto případě dědictví po strýci) zavede do kouzelného kraje starých domů, vinic a rázovitých obyvatel – jehož kouzlu neodvolatelně a navždy propadne. Komplikací tu může být fakt, že o dědictví se hlásí ještě vzdálená americká sestřenice, ale Mayleův svět je v zásadě tak harmonický, že větší problémy nelze čekat. Až na lásku, samozřejmě... (Založil/a: marta-b)

mosem
  18. 5. 2014, 17:39
Kdo viděl filmové zpracování, nemůže se ubránit srovnání. Na mne knížka působila lépe. Dokázal jsem si díky znalosti prostředí připomenout atmosféru regionu, půvab vinic, náladu vesnic, pohodovost lidí. Navíc knížka méně staví na efektu děje, ten se odehrává pozvolna, bez zvláštních překvapení, snad až předvídatelně. Pro svůj nepříliš velký rozsah je knížka příjemným čtením na víkend.
Eset
  21. 7. 2013, 8:38
Je to takové pohodové čtení na víkend. Není to nic přeborného, ale neurazí. Vlastně kniha celkem slušně splnila co jsem od ní očekávala.
Evina Kalousová
  11. 10. 2016, 16:42
Jo. Tohle je přesně ten styl, který mám ráda. Peter Mayle vynikajícím způsobem popsal Provence, víno, obřady ochutnávání, Byla i dobrá zápletka. Vím, že bylo zfilmováno, myslím, že jsem to dokonce i viděla - před lety, když jsem jela do Paříže nám slečna průvodkyně pustila v autobusu tento film. Vzhledem k tomu, že jsem ho asi půl prospala, musím to napravit a podívat se na něj znovu. Určitě si přečtu i další provencálské příběhy. :-) Za mě 5*.
Raggen
  5. 3. 2015, 17:11
Tohle dílo se mi moc líbilo. Kniha dokáže úžasně navodit atmosféru (vypila jsem u ní X litrů vína ;o)) a pro někoho s vážně dobrou představivostí je to ráj. Nic není tak jednoduché, takže i zápletka se objeví, je ale poměrně rychle smetena ze stolu a jede se dál. Moje první kniha od Petera Mayle a rozhodně ne poslední, tuhle zařazuji do oblíbených a doufám, že si ji někdy přečtu znovu.
VA
  1. 5. 2014, 19:23
Kdo má rád Francii, stejně jako já, zná Francouze a ví, jací jsou, byl v místech (ve všech), ve kterých se děj odehrává, tomu se kniha určitě bude líbit. Kniha je čtivá, a i navzdory počtu stran, děj je napínavý do samého konce. Je faktem, že nejde o žádnou bouři, ale jde o příjemné čtení. :)
djarda
  12. 2. 2013, 12:05
Velmi pěkné čtení, avšak myslím si, že příběh by měl na větší rozsah. Cca 140 stran je zajímavých a čtivých a slibujících zajímavou zápletku a rozuzlení, zbývajících 40 taktéž zajímavých a čtivých, ale na můj vkus málo propracovaných, mohlo by to býti více rozpracované. Ale i tak si tuto knihu rád přečtu někdy znovu...
laile
  12. 8. 2015, 18:13
Prvni jsem videla kdysi davno filmove zpracovani a to me mozna i ovlivnilo pri tomto hodnoceni. Ale i tak je to krasne cteni. Jine nez Maylovy knihy o Provenci. Proste pohoda.
kacik-ol
  18. 8. 2014, 9:11
Příjemné čtení, souhlasím, že děj mohl být více rozvinutý na více stránkách. Osobně se mi filmové zpracování líbilo více a viděla jsem ho několikrát, knížka by mě vícekrát nebavila.