Čtyři po půlnoci 2

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

BETA Dobrovský - 2002
ISBN: 80-7306-058-2

BETA Dobrovský (2002) 80-7306-058-2 368

Soubor čtyř samostatných novel Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes byl původně v Americe vydán v jedné knize pod společným názvem Čtyři po půlnoci. Všechny tyto příběhy jsou horory a to vynikající.
Stephen King většinou potřebuje pro své barvité vyprávění více prostoru a tomu odpovídá i rozsah uváděných novel - spíše románů. Z praktických důvodů je proto toto první české vydání, se souhlasem Kingova literárního agenta, rozděleno do dvou knih. V této vám představujeme příběhy Policajt z knihovny a Sluneční pes, ve druhé knize na vás čekají novely Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady.

- Policajt z knihovny (The Library Policeman): Sam Peebles z iowského Junction City má pocit, že se zbláznil. Kdysi si v místní knihovně vypůjčil knihy, které ztratil, a teď musí včas objevit pravdu, aby unikl jak zlé knihovnici, tak policajtovi z knihovny, který nemilosrdně trestá.
- Sluneční pes (The Sun Dog): Kevin Delevan dostane k patnáctým narozeninám polaroid, který na každé fotografii zachycuje podivného psa. S každým dalším snímkem se Sluneční pes přibližuje. Starý lichvář Merill po kameře zatouží, ale je to nejhorší investice jeho života.

illy
  31. 8. 2012, 9:48
King je krásným příkladem, že co by na tv obrazovce vyznělo jako céčkový film, lze literárně podat v absolutně zábavné a čtivé formě. Mistr je holt Mistr a patří právem mezi moje nejoblíbenější autory.
Taylor
  4. 3. 2014, 14:15
Stejně jako první kniha Čtyři po půlnoci se mi hrozně moc líbila i tato. Je fakt, že jednička je o malý kousek lepší, ale pro mě i tato za 5*. Knihu jsem dal za jeden den a po dočtení jsem byl malinko smutný, že to všechno skončilo. Určitě se k příběhům zase vrátím.
JarKun
  28. 12. 2013, 16:23
Pokud mám dvojku srovnat s jedničkou, tak Časoužrouti a Okno mi přišli zajímavější. Ale stejně jsem tu knížku zhltl za den. Zajímavé jsou Kingovy návraty do svých jiných knížek. Sluneční pes je jakási nádstavba Nezbytných věcí, podobné návraty čtu i v jednotlivých Temných věžích. King už je zkrátka za vodou a může si hrát.
Novinha
  2. 2. 2013, 13:06
Čtyři po půlnoci obsahuje dvě novely. Knihu jsem si půjčila, protože mě zaujal název první z nich, Policajt z knihovny. Nakonec se mi ale víc líbila druhá novela. Policajt z knihovny má do určité chvíle dusivou atmosféru, děj se však posléze přehoupne do přímočarého horroru. I tak, vrátili jste někdo tuto knihu pozdě? Nebáli jste se, co vás za to bude čekat?
U Slunečního psa mě zaujal jednoduchý obrázek na začátku novely. Jednoduchý, výstižný i děsivý zároveň. Nevěděla jsem, co od novely s takovým názvem čekat. Ale sám King v předmluvě podává vysvětlení. Sluneční pes je skvěle až obrazově napsaný a napínavě vygradovaný.
GAM3R22
  29. 11. 2011, 16:33
Tuto knihu jsem poprvé četl v elektronické podobě z displeje mobilního telefonu za temných nocí a bylo to opravdu úžasné. Policajt z knihovny mi přijde jako klasická hororová povídka(nebo chcete-li novela), která dokáže v lidech vzbudit mnoho otázek a dokáže ho poněkud znejistět. Proto se mi také Policajt z knihovny tolik líbil. Naopak sluneční pes, to je kapitola sama pro sebe. Tuto knihu jsem si zamiloval od první kapitoly, ne-li od prvního odstavce. Skvělý příběh, který je ještě lépe zpracován jistou nenuceností. Když jsem tuto hororovou povídku četl, běhal mi mráz po zádech, zvláště při popisování psa samotného, které je samo o sobě dost hrůzné, ale v pozdějších fázích povídky, když už je člověk tak napnutý, že už by se rád dozvěděl jak příběh vlastně dopadne, se stane u Kingových knih nevídaná věc. A to taková, že se všechno semele strašně rychle a čtenáři připadá, jako by byla tato pasáž knihy napsaná narychlo a už ne tak důkladně jako zbytek knihy. Tato věc mne na knize maličko zarmoutila, ale nezkazila můj celkový dojem z celkového výsledku, takže dávám 9z10.
Honzy
  11. 12. 2010, 19:33
Rozhodl jsem se napsat svou verzi recenze, protože si myslím, že je nefér, když Král moderního hororu má u své knížky jeden (dva) komentáře a oba ještě k tomu jen za 2 hvězdičky. Uznávám, že kniha, oproti první, nebyla natolik "akční" a neutíkala tak rychle, nicméně King dokáže i sebehorší nápad napsat na výbornou, vždy do toho dá kousek sebe a vy se nikdy nenudíte.Na SLUNEČNÍM PSOVI se mi líbil nápad. Mohl být líp zpracován a trošku předělán a byla by to bomba!
Na POLICAJTOVI Z KNIHOVNY se mi líbil... hehe především policajt:)) A začátek příběhu byl opravdu skvěle napsán, později to pomalu vyprchávalo. Konec byl poněkud předvídatelný a takový... suchý... Ovšem jak už jsem řekl jendou, King dokáže z každého braku udělat něco zajímavého, co stojí za to si minimálně jednou přečíst!
martinek69
  17. 6. 2015, 9:52
Oproti Časožroutům / Skrytému oknu mi tyhle povídky připadaly o dost slabší.. skoro jako by potřeboval rychle něco napsat..
Bokinho
  2. 7. 2015, 0:05
Druhá část novel mne nenadchla tak moc jako ta první, ale stejně v sobě mají obě něco nadpřirozeného, díky čemu jsem si je užil. Závěrečnou scénu ze Slunečného psa si budu dlouho pamatovat a dám si určitě i pozor na dochvilné vracení vypůjčených knih :)
mistrpropr
  10. 4. 2014, 8:55
policajt z knihovny - začíná docela dobře, ale čim víc jde děj dopředu, tim víc to ztrácí temto a zas opět typickej King a ty jeho divný konce.

sluneční pes - celou dobu výborný, zhltnul jsem to během chvilky, ale zase ten konec... by mně zajímalo, jestli to King dělá schválně, nebo ty konce záměrně takhle zabíjí..
ale určitě nelituju, že jsem si to přečetl :)