Prachožrouti

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Plus - 2013
ISBN: 978-80-259-0224-0

Plus (2013) 978-80-259-0224-0 256

Paolo Bacigalupi příjemně překvapil české čtenáře sbírkou povídek z hlubin 21. století s názvem Čerpadlo 6 stejně tak jako románem Dívka na klíček. I v tomto napínavém románu rozvíjí autor své originální vize světa bez fosilních paliv a minerálů, kde život pro většinu lidstva představuje každodenní krutý boj o přežití. Z dnešního pohledu to však není budoucnost přespříliš vzdálená... Právě v této budoucnosti jsou vraky ropných tankerů a nákladních lodí, ztroskotaných u amerického pobřeží nenahraditelným zdrojem obživy pro Nailera a jeho kamarády. Prolézají reznoucími vnitřnostmi lodí a hledají měď, jiné vzácné kovy a nedostatkové materiály. Přežívají ze dne na den a hrozí se okamžiku, kdy je vykopnou z lehké party, protože vyrostou a nebudou schopni vlézt do úzkých potrubí a ventilačních šachet ztroskotaných kolosů. A hlavně – nebudou dostatečně rychlí, aby to zvládli jako první před konkurencí! Jednoho dne se však Nailerovi podaří být první u přepychového klipru, který ztroskotal po velké bouři. Rázem nalezl tolik drahocenných věcí, že z nich bude moct žít i se svým otcem jako boháč – až do konce života! Ale Nailer najde na ztroskotaném klipru ještě něco, co snad raději ani nalézt neměl. Něco, co navždy změní jeho život a učiní z něj štvance. Anebo Šťastného kluka? (Založil/a: Kůstka)

Paolo Bacigalupi Paolo Bacigalupi
*06.08.1972

illy
  10. 6. 2014, 11:36
Výborná knížka. Cílená na mladší čtenáře, ale nenechte se zmást, je i dost brutální a postavy pro sprosté slovo nejdou daleko. Parafráze o záchraně princezny v nesnázích, v úžasně vykreslených scifi kulisách. Paráda.
Ciba
  16. 11. 2015, 10:26
Po nadupané sbírce povídek, ze kterých se mi ježily vlasy na zátylku, jsem dlouho neváhal a podruhé sáhl po tomto těžko vyslovitelném talentu z novodobé éry sci-fi. Litovat svého rozhodnutí po přečtení opravdu nemusím. Bacigalupi i v Prachožroutech přináší řadu nadstandartních nápadů, barvitý svět čerpající z nešvarů moderní doby a čtivé hrdiny. Faktem ovšem je, že v románu dosti ubírá na intenzitě jednotlivých výjevů, a proto v něm dostáváme spíše dobrodružnou pohádku v zajímavých kulisách než depresivní výpověď umírající planety. I tak, ale tuhle rychlovku přečtete na jeden nádech a oběma hrdinům potkávajícím se na pomezí dvou naprosto rozdílných světů budete fandit až do poslední stránky. Napodruhé bych to tedy neoznačil za nejlepší z autorových drahokamů, přesto však tato kniha svítí dostatečně jasně.
Balu
  17. 1. 2015, 22:58
Za mě spokojenost. Příběh je sice stavěný - postavami i ústředním dějem - spíše pro mladší čtenáře, ale je stavěný dobře, občas je celkem nedětsky brutální a hlavně se odehrává v naprosto parádním prostředí zdevastované Země. Zlehka se mi vybavily dávno čtené Smrtelné stroje, ale tohle je vyšší liga.
magister
  13. 3. 2016, 22:36
Chvilku mne trvalo než jsem se do toho dostal, ale pak jsem děj jen hltal. Konec pak na jeden nádech.