Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Chlapectví

74%
4 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Chlapectví Originální název: Boyhood

Nejnovější vydání:
Metafora - 2007
ISBN: 80-7359-069-7
Počet stránek: 159
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 31x v přečtených
v knihovně 14x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Metafora (2007) 80-7359-069-7 159

Mistrovská současná próza Chlapectví působivě vypráví o životě třináctiletého mladíka, souženého pocitem provinění a strachem. Odmítá otce, necítí k němu nejmenší úctu, a trpí výchovou matky, jež ho současně zbožňuje i nesnáší. Chlapec, vyrůstající poblíž Kapského Města, žije dvojím životem - ze vzorného a nesmírně schopného studenta ve škole se doma mění ve frackovského tyrana, který však bez ustání trpí hrůzou, že ztratí matčinu lásku. Utíká do svého uzavřeného světa, objevuje literaturu, probouzí se v něm sexuální touha a stále silněji si uvědomuje rozpory dožívajícího apartheidu. To vše v něm vyvolává zmatek a hoch se upíná k jedinému místu, kam podle vlastního přesvědčení patří: k rodinné farmě, jež mu však nikdy nebude doopravdy náležet. Charakteristický styl Coetzeeho vyprávění vtáhne čtenáře do děje od první stránky a předestře před námi hrdinův pubertální náhled na život stejně jako jeho nelehké dospívání. Realistické záběry se splétají v jediný celistvý, působivý obraz světa a duše dorůstajícího mladého muže. (Založil/a: skjaninka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Morloth
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 5. 2010, 12:25
Co se mi líbí na Cotezeeho stylu je pro mne zároveň částečným negativem. Autor totiž popisuje naprosto věcně a až odtažitě jakousi (pseudo)biografickou skutečnost, jejíž síla netkví ve slovech vyřčených, ale v rozkrývání významů za nimi. Tak je čtení knihy trochu meditací, trochu filozofováním a někdy trochu nudou. Cootzeemu však patří obdiv především za subtilní uchopení dětské (chlapecké) duše.
Mirabelka
80% 80% 80% 80% 80%
  4. 3. 2014, 17:34
Tisíce otázek a žádná odpověď. Tak vypadá dospívání chlapce, trpícího jakýmsi druhem Oidipovského komplexu, který svou matku miluje i nenávidí za to, že ona příliš miluje jeho. Jde v podstatě o přerod dítěte v teenagera a jeho (ne)vyrovnávání se s nově příchozími pocity a uvědoměními, jež zahrnují jak vztahy rodinné či školní, tak i vztahy tehdejší stále rozdělené černo-bílé společnosti. Skvělý náhled do mladé duše, který je ale místy bohužel až příliš rozvláčný a opakující se.