Mládí

Mládí Originální název: Youth

Metafora - 2007
ISBN: 80-7359-070-0

Metafora (2007) 80-7359-070-0 176

Próza Mládí navazuje na vzpomínkovou knihu Chlapectví. Vypravěč a hlavní hrdina v jedné osobě se přestěhuje z Kapského Města do Londýna, aby se vymanil jak z vlivu rodičů, tak z nezdravé politické atmosféry, která v Jižní Africe vládne. Chce se zde věnovat literatuře, zároveň si však musí najít obživu. Ve svých úvahách, nakolik smí umělec - budoucí umělec - ustoupit požadavkům "obyčejného" světa, i o způsobu umělecké tvorby a jejím smyslu se v duchu odvolává na své vzory Eliota, Rimbauda, Baudelaira a další a zároveň se s nimi dostává do pomyslných sporů. Prožívá rovněž milostná rozčarování obojího druhu - je zklamáván i zklamává. Ujasňuje si, zda k tomu, aby tvořil pravdivě, je nutné, aby byl umělec zamilovaný či trpěl, nebo aby jeho tvorba vycházela ze skutečných sexuálních zážitků To vše se odehrává na pozadí Londýna počátku šedesátých let minulého století s jeho strojenou korektností, v níž budoucí spisovatel žije životem cizince - cizince ve smyslu národnostním i lidském. (Založil/a: skjaninka)

Morloth
  11. 5. 2010, 22:09
Chvílemi jsem měl pocit, že se mi Coetzee provrtal do hlavy. Chvílemi mi jeho polemiky nad údělem umělce přišly až přehnaně vyumělkované. Zaráží mne, že i přes naprosto odosobněný styl vyprávění, o hl. hrdinovi se mluví ve třetí osobě a velmi nezúčastněně, je kniha emocí plná. Nonsens?
Mi_dE_Co
  9. 5. 2011, 23:55
Tato kniha mne vůbec nezaujala. Sice jsem ji přečetl celou, ale to spíš už jen ze zvyku, nenechávat knihy rozečtené. Styl psaní mi nepřišel nijak extra čtivý či svižný a ani nějakou extra hlubší myšlenku či příběh jsem v knize nenalezl. Možná, že jsem četl nepozorně nebo knihu nepochopil. Nicméně posuďte sami.