Pod křížem a půlměsícem

Podtitul: Židé ve středověku

Vyšehrad - 2013
ISBN: 978-80-7429-352-8

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-352-8 400

Žili muslimové a židé ve středověku mírumilovně bok po boku v jakési „mezináboženské utopii“? Nebo byli židé pod muslimskou nadvládou pronásledováni podobně jako v křesťanských zemích? Ve své knize Pod křížem a půlměsícem, která přehledně rozebírá postavení židů v křesťanském a islámském světě z hlediska právního (srovnává islámské, křesťanské a pohanské římské právo), hospodářského a sociologického, se historik Mark Cohen snaží vyvracet zažité stereotypy a mýty o „zlém křesťanství a hodném islámu“, zejména zjednodušující pojetí „temného“ židovského středověku v křesťanských zemích a idealizaci soužití s muslimy ve Španělsku. Systematické srovnání života židů „pod křížem a půlměsícem“, které autor nabízí, nicméně ukazuje, že vztahy islámu a judaismu, jakkoli nebyly ideální, byly méně konfrontační a násilné než soužití křesťanů a židů na západě. Autor nechává promlouvat četné prameny a přináší nový pohled na otázky hierarchie, marginality a etnicity a na téma pronásledování a kolektivní paměti. Kniha se ve světě dočkala velmi pozitivního přijetí jak u laických čtenářů, tak i u odborné veřejnosti. V anglofonním světě se stala bestsellerem a byla přeložena do řady evropských jazyků i do hebrejštiny, arabštiny a turečtiny. (Založil/a: alča87)

Hledající
  27. 4. 2015, 8:02
Konečně kniha, která nepojednává jen o dějinách Židů, jejich náboženství či kultuře, ale hlavně se zaměřuje na vztahy, resp. jejich začlenění do většinových náboženských společností (křesťanská Evropa či muslimské Španělsko nebo Blízký východ), které je obklopovaly, a jejich fungování v nich. Osobně mi kniha hlavně blíže přiblížila nutnost zaměření se židů na obchod a posléze na lichvu, díky kterým se stali vyhlášenými bankéři či obchodníky, což jim po staletí nebylo odpuštěno a vždy se našel důvod poukázat na něco, za co můžou " ti Židé", ale co se z nich stalo (ať v dobrém či ne), za to si zvláště křesťanství může samo. Naopak obdivuji jejich houževnatost a píli, setrvání ve víře, odolnost všem útokům, že jako etnikum či národ nezanikli, ale dali světu nakonec i osobnosti, které se uplatnily i v jiných činnostech, které jim byly po staletí "dovoleny".