Jeruzalém mezi minulostí a budoucností

Jeruzalém mezi minulostí a budoucností

Podtitul: Posvátné město, nebo ohnisko nepokojů?

Originální název: Jeruzalém mezi minulostí a budoucností
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Paseka - 2004
ISBN: 80-7185-564-2

Paseka (2004) 80-7185-564-2 192 Fotografie Karel Cudlín

Zdeněk Müller, bývalý vědecký pracovník Orientálního ústavu Akademie věd ČR, specialista na moderní a soudobé dějiny Blízkého východu, předkládá na základě poznání dávné i moderní historie Jeruzaléma nápovědu k rozluštění současných konfliktů a sporů o město.

Snaží se stručně a čtivě odpovědět na otázku, proč o tento kus země se po dlouhá staletí přou a válčí vyznavači tří monoteistických náboženství, proč právě zde krystalizuje jeden z nejvíce zamotaných a stále více se zauzlujících konfliktů dvou národů a dvou nacionalismů. Jeruzalém odráží jako zrcadlo i neduhy a realitu naší doby, k níž patří též tendence měnit náboženství v ideologie, klást vyhrocené konflikty současnosti do schémat náboženských a civilizačních válek a zneužívat jeho posvátnosti k obhajování jednostranných politických cílů. Nabízí tak čtenáři náměty k přemýšlení ze zorných úhlů u nás neobvyklých.

(Zdroj: www.paseka.cz) (Založil/a: Čtec)